Kde udělal Aleš Michl chybu?
Klíčové body
- Aleš Michl podle nás dělá zásadní chybu, která byla potvrzena samotným kurzem domácí měny.
- Chyboval i guvernér Fedu Jerome Powell, což bylo trhem náležitě „potrestáno“.
- Koruna se po intervenci ČNB posunula zpět pod 25,00 za euro.
Koruna během necelého týdne oslabila o téměř čtyři procenta. Stalo se tak vinou spekulace o příštím guvernérovi ČNB, a nakonec i jeho jmenováním. Aleš Michl podle nás dělá zásadní chybu, která byla potvrzena samotným kurzem domácí měny. V silně proinflačním prostředí, kde patrně dochází k uvolnění inflační kotvy, vylučuje základní strategii krocení inflace, se kterou pracuje každá centrální banka. Svým způsobem se tím podobá guvernérovi amerického Fedu, který má za sebou rovněž jeden významný přešlap.
Aleš Michl během jmenování guvernérem ČNB uvedl, že hodlá pokračovat v hlasování pro stabilitu sazeb i v červenci. Opětovně zmínil převahu tzv. dovezené inflace, u níž podle něj nemá smysl pokračovat ve zvyšování sazeb. Ty by proto měly zůstat stabilní a ČNB by měla počkat, jak se ve druhé polovině roku projeví předchozí navyšování úroků.
Jak jsme uvedli již dříve, samotné jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB nemusí nutně znamenat tzv. holubičí obrat. Ten může přijít tehdy, pokud prezident Zeman opětovně sáhne do složení bankovní rady (psali jsme zde). To však neznamená, že by centrální banka, skrze svého nového šéfa, měla upustit od toho nejzásadnějšího, čímž je udržení inflačních očekávání na úrovni inflačního cíle.
Když Aleš Michl v jedné z největších inflačních period hovoří o stabilitě sazeb, dalo by se to pochopit jako signál o neochotě úroky dále navyšovat, i když to bude situace vyžadovat. Současný guvernér ČNB Jiří Rusnok to na květnovém zasedání popsal následovně. „Úvahy, že není třeba v současné situaci zvyšovat úrokové sazby, vnímám jako rezignaci na mandát centrální banky v boji o cenovou stabilitu,“ stojí v zápisu ze zasedání.
S tím nejzásadnějším komentářem ale přišel člen bankovní rady Tomáš Holub reagující na většinovou shodu na náznacích odkotvení inflačních očekávání. Podle Holuba není smysluplné se v této situaci pokoušet dál striktně rozdělovat inflaci na poptávkovou a nabídkovou. „Toto členění má totiž smysl pouze v případě, kdy je inflační vývoj determinován výhradně těmito dvěma vlivy v situaci pevně ukotvených inflačních očekávání, která sama o sobě k inflačnímu vývoji nijak nepřispívají,“ uvedl.
Holub tím v podstatě potvrdil, že rozdělení na nabídkové a poptávkové inflační tlaky teď postrádá smysl, jelikož se oba druhy potkávají ve zmiňovaném odkotvení inflačních očekávání. A přesně to je důvod, proč je potřeba, aby centrální banka akcentovala odhodlání udržet inflační kotvu netknutou. Na tom bude potřeba ještě, minimálně z hlediska komunikace příštího guvernéra, zapracovat.
A není to jen Aleš Michl, kdo podle nás nevolí komunikační strategii příliš vhodně. Za chybu považujeme i to, když guvernér Fedu Powell na květnovém zasedání dementoval možnost zvýšení sazeb o 75 bodů. Trh toto vyjádření vytrestal obdobně jako v případě Aleše Michla. Americké akcie výrazně vzrostly, dolar oslabil, střední a dlouhodobé tržní sazby klesly. To vše obvykle vede k uvolnění podmínek financování, jež mají být klíčovým kanálem zkrocení americké inflace.
Naštěstí pro Powella šlo pouze o krátkodobou reakci. Americké akcie opětovně klesly, dolar zpevnil na nejsilnější hodnoty od roku 2017, střední a dlouhé sazby vzrosty, stejně tak i kreditní spready. A přesně to je scénář, který Fed aktuálně potřebuje. Utažení podmínek financování totiž potenciálně ulevuje Fedu od nutnosti sáhnout po výjimečných krocích, jako je například onen hike o 75 bodů. Trh však potřebuje vědět, že je centrální banka připravena jít do extrémů. V opačném případě hrozí, že měnová politika nebude dostatečně efektivní.
Vývoj na devizových trzích se nese ve znamení postupného odmazávání „Michlova oslabení“ koruny. K tomu však musela přispět centrální banka mimořádnou intervencí. Kurz domácí měny se v závěru minulého týdne dostal zpět pod 25,00 za euro. Je ale stále o více než dvacet haléřů slabší oproti předminulému pátku, kdy koruna poprvé reflektovala spekulaci o Michlovi, a to oslabením o zhruba padesát haléřů.
V tomto týdnu nás mimo dnes zveřejněných cen výrobců nečekají žádná zásadní data. Kurz koruny by se tak měl nést na vlně globálního tržního sentimentu. Předpokládáme rovněž, že se z důvodu možné přítomnosti centrální banky neobjeví výraznější sázky na oslabení kurzu. Ten by se proto mohl udržet pod hranicí 25,00 koruny za dolar.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0395 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0303 do 1,0442 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,79 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,54 až 24,93 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,63 do 24,01USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters