Inflační tlaky v ČR nepolevují (Komentář)
Spotřebitelské ceny v ČR opět překvapily výraznějším růstem. Meziměsíční inflace v dubnu dosáhla 1,8 %, tedy obdobně rychlého tempa jako v březnu (1,7 %). Ve srovnání s tržním konsensem ve výši 0,9 % se jedná o výrazné překvapení. Meziroční inflace současně vyšplhala na 14,2 %, čímž předčila nejen tržní konsenzus (13,3 %), ale i základní scénář nové prognózy ČNB, který počítal v dubnu s inflací ve výši 13,8 %. Překvapení pro centrální banku přitom pramenilo hlavně z rychlejší jádrové inflace a regulovaných cen. Zejména jádrová složka má přitom značnou setrvačnost, což bude podle nás stimulovat ČNB k dalšímu růstu úrokových sazeb. Více jsme se inflaci věnovali zde: https://cutt.ly/CPI_May22_CZ. Dnes byly zveřejněny také maloobchodní tržby za březen, které s přispěním vysokého růstu cen v reálném vyjádření oproti únoru mírně poklesly a zaostaly za očekáváním. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3yseDnK. Koruna na zveřejněná data příliš nereagovala. Stále se tak pohybovala kolem 25 CZK/EUR, kam oslabila v závěru minulého týdne po zprávách o pravděpodobném jmenování Aleše Michla novým guvernérem ČNB, který je v rámci současného cyklu utahování měnové politiky výrazným odpůrcem zvyšování úrokových sazeb. Ke jmenování nového guvernéra prezidentem by mělo dojít zítra.
Německý ZEW index očekávání investorů za květen dnes přinesl mírné zlepšení výhledu. Složka hodnotící současnou situaci se sice dále zhoršila, což patrně odráželo hlavně rostoucí inflační tlaky, které snižují kupní sílu domácností. Subindex očekávání se však naproti tomu poměrné výrazně zlepšil, přestože tržní konsenzus předpokládal jeho další zhoršení. Celkově však zůstávají oba ukazatele negativní, což indikuje odsunutí ještě nedávno očekávaného výrazného post-pandemického ekonomického oživení.
Evropské akciové trhy dnes mírně korigovaly přechozí výrazné ztráty. K těm vedly především obavy z dopadů vysoké inflace, zpřísňování měnové politiky a hrozba ekonomického útlumu. Americké akcie dnes odpoledne po slibném úvodu nakonec převážně dál ztrácely, a to v návaznosti na výroky členky FOMC Mesterové, která nevyloučila zvýšení sazeb o 75 bb. Několik dalších představitelů amerického Fedu se dnes pokoušelo trhy naopak ujistit, že budou ve zpřísňování měnové politiky postupovat obezřetně a současný boj proti inflaci tak nemusí být spojen s recesí americké ekonomiky. Dolar v tomto prostředí po včerejším oslabení naopak lehce posílil, v páru s eurem k 1.054 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?