Počet bankrotů se v dubnu snížil: Vyhlášeno bylo 58 bankrotů obchodních společností, 470 bankrotů podnikatelů a 1 231 osobních bankrotů
V dubnu bylo vyhlášeno 58 bankrotů obchodních společností, 470 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 231 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 72 návrhů na bankrot obchodních společností, 476 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 1 163 návrhů na osobní bankrot. Oproti březnu se počet bankrotů i návrhů na bankrot ve všech kategoriích snížil. Za první čtyři měsíce letošního roku bylo oproti stejnému období loňského roku vyhlášeno méně osobních bankrotů a bankrotů fyzických osob podnikatelů a téměř stejně bankrotů obchodních společností. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
„Počet bankrotů společností za čtyři měsíce letošního roku byl sice nižší než ve stejném období roku loňského, avšak vyšší než v roce 2019. Počet návrhů na bankrot společností za první čtyři měsíce roku byl letos vyšší než v předchozích třech letech. Lze tudíž nadále očekávat, že počet bankrotů obchodních společností v dalších měsících mírně poroste, “ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Zároveň dodává, že počet bankrotů v průběhu roku kolísá a že se můžou vyskytnout měsíce s nízkým počtem insolvenčních návrhů nebo bankrotů obchodních společností.
Počet firemních bankrotů se oproti březnu snížil o 23, počet návrhů na jejich bankrot se snížil o 32. U podnikatelů se počet bankrotů meziměsíčně také snížil, a to o 15. Počet návrhů na jejich bankrot klesl o 48.
Nejvíce firemních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Praze (27) a v Jihomoravském kraji (10). Naopak žádný bankrot OS nebyl vyhlášen v Královéhradeckém a Zlínském kraji. Mezi podnikateli bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno v Ústeckém kraji (63) a dále v Moravskoslezském kraji (53). Nejméně na Zlínsku (10) a Vysočině (17).
V rámci odvětví bylo nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v profesních, vědeckých a technických činnostech (12), v obchodu (9) a shodně ve stavebnictví a ubytování, stravování a pohostinství (po 6). Mezi podnikateli bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno ve stavebnictví (135) a v obchodu (75).
V dubnu vyhlásil bankrot známý hotel i velká strojírenská firma
Mezi největší společnosti, u kterých byl v dubnu vyhlášen bankrot, patřila například společnost TRATEC-CS, která působila v oblasti strojírenství a dodávek interiérů kolejových vozidel. Společnost patřila do kategorie obratu 100-199 milionů korun a 100-199 zaměstnanců. V roce 2019, kdy odevzdala poslední účetní závěrku, měla tržby 291 milionů korun a zisk 7 milionů. Další velkou firmou byla společnost Františkovy lázně SAVOY ze skupiny Arca Investments, která v lázeňském městě provozovala známý hotel. Spadala do kategorie obratu 60-99 milionů korun a 100-199 zaměstnanců.
V posledních 12 měsících přibylo firemních bankrotů, těch podnikatelských ubylo
V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 739 bankrotů firem, o 98 (15 %) více než o rok dříve. Zároveň bylo podáno 1 053 návrhů na jejich bankrot, o 79 (8 %) více než v předešlých 12 měsících. Mezi podnikateli bylo vyhlášeno 5 990 bankrotů, o 788 (12 %) méně než o rok dříve, a zároveň bylo podáno 6 115 návrhů na jejich bankrot, tedy o 697 (10 %) méně.
Nejvíce firemních bankrotů v přepočtu na 10 tisíc společností bylo v uplynulých 12 měsících vyhlášeno na Karlovarsku (28) a na Ústecku (25). Nejméně potom na Zlínsku. Mezi podnikateli bylo nejvíce bankrotů na 10 tisíc podnikatelů vyhlášeno v Ústeckém kraji (109) a v Karlovarském kraji (104). Nejméně naopak v Praze (36).
Nejohroženějším odvětvím byly z pohledu firem administrativní činnosti, kde bylo vyhlášeno 29 bankrotů na 10 tisíc společností, a doprava a skladování s 27 bankroty. Mezi podnikateli šlo s velkým předstihem o dopravu a skladování, vyhlášeno zde bylo 66 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů. Následovalo stavebnictví s 52 a ubytování a stravování s 46 bankroty.
Počet osobních bankrotů v dubnu klesl
V dubnu bylo v České republice vyhlášeno 1 231 osobních bankrotů a podáno 1 163 návrhů na osobní bankrot. Počet osobních bankrotů se tak oproti březnu snížil o 105 a počet návrhů na osobní bankrot se snížil dokonce o 251.
„Počet návrhů na osobní bankrot se snížil po třech měsících nepřetržitého růstu. Snížení však bylo tak výrazné, že duben patřil z tohoto pohledu k nejslabším měsícům za poslední roky. Další vývoj počtu návrhů na osobní bankrot a na ně navázaný počet osobních bankrotů lze nyní těžko odhadovat. Objem bankovních úvěrů obyvatel se navzdory růstu úrokových sazeb zvyšuje a dá se usuzovat, že souběžně s tím se zvyšují i nebankovní půjčky. Vysoká inflace zvýší náklady domácností a může ovlivnit i jejich schopnost splácet závazky. Na druhou stranu se v prvních třech měsících letošního roku i nadále snižoval podíl nevýkonných úvěrů. To znamená, že lidé jsou stále schopni splácet lépe než v předchozím roce,“ vysvětluje Věra Kameníčková.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (201), v Ústeckém kraji (154) a v Jihomoravském kraji (131). Nejméně naopak na Vysočině (30) a shodně v Pardubickém a Karlovarském kraji (po 52).
Během posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 14 970 osobních bankrotů, to je o 1 149 (7 %) méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 15 040 návrhů na osobní bankrot, o 8 % méně než o rok dříve.
Počet osobních bankrotů se oproti předešlému období nejrychleji snížil na Vysočině, a to o 19 %. Následoval Jihomoravský kraj s poklesem o 16 %. Naopak v Karlovarském kraji jako v jediném z celé republiky počet osobních bankrotů vzrostl, a to o 14 %. V Ústeckém kraji zůstal jejich počet stejný.
V průměru bylo v Česku vyhlášeno v posledních 12 měsících 14 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Nejvíce v Ústeckém kraji (24), nejméně naopak na Vysočině (9) a ve Zlínském kraji, kde šlo pouze o 10 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel.
Graf 1: Bankroty a návrhy na bankrot obchodních společností 2020-2022
Zdroj: CRIF
Graf 2: Bankroty a návrhy na bankrot fyzických osob podnikatelů 2020-2022
Zdroj: CRIF
Graf 3: Osobní bankroty a návrhy na osobní bankrot 2020-2022
Zdroj: CRIF
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Společnost CRIF je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select