Nigérie čelí potížím s dodávkami elektřiny - snaží se to změnit
NIGÉRIE ČELÍ POTÍŽÍM S DODÁVKAMI ELEKTŘINY. SNAŽÍ SE TO ZMĚNIT
Prezident Nigérie Muhammadu Buhari v důsledku tristní situace kolem dodávek elektřiny přislíbil naplnit závazek federální vlády výrazně investovat do energetického sektoru. Cílem je zlepšit životní podmínky Nigerijců. V návaznosti na podepsání dohody s německou společností Siemens o posílení dodávek energie v Nigérii v červenci loňského roku připravila nigerijská vláda se Siemensem podrobnější plán realizace tohoto revolučního kroku.
Foto: Shutterstock
Vzhledem k tomu, že se tento sektor potýká komplexně s řadou problémů, jsou zde příležitosti pro další investice a dodávky i od českých firem.
HLAVNĚ PLYN A VODA
Nigérie je sice největší ekonomikou v subsaharské Africe, avšak omezení v energetickém sektoru citelně brzdí její růst. Země disponuje velkými zdroji ropy, plynu, vody a sluneční energie, většinou však Nigérie dokáže distribuovat elektřinu ze zdrojů s výkonem jen kolem 4 000 MW. To je na zemi s více než 200 miliony obyvatel nedostatečné. Nigerijská energetika čelí mnoha výzvám souvisejícím s prosazováním energetické politiky, regulační nejistotou, dodávkami plynu, omezeními přenosové soustavy a velkými nedostatky v plánování, které tomuto sektoru brání v dosažení komerční životaschopnosti.
V Nigérii se elektřina vyrábí hlavně z plynových tepelných elektráren a vodních zdrojů. Národní přenosová soustava má instalovaný výkon 5 758 MW, ale její efektivní výkon je asi 4 500 MW. Přenosová síť, řízená vládou vlastněnou společností Transmission Company of Nigeria (TCN), má celkovou délku 12 300 kilometrů. Průměrná spotřeba elektrické energie na obyvatele je 150kWh, tedy nejnižší na celém světě.
SIEMENS A PLÁN ELEKTRIFIKACE
V rámci úsilí o překlenutí obrovské mezery v infrastruktuře v energetickém sektoru podepsala nigerijská federální vláda v červenci 2021 implementační dohodu s německou společností Siemens. V dohodě Siemens slíbil, že vytvoří plán elektrifikace země ve snaze vyřešit stávající problémy v tomto sektoru a rozšířit kapacitu Nigérie řídit její budoucí energetické potřeby. Siemens tak má do konce roku 2022 pomoci instalovat 7000 megawattů navíc.
Tento třífázový plán elektrifikace by měl být naplňován v letech 2022 až 2025. Siemens a úřad Bureau of Public Enterprises (BPE), zřízený federální vládou, budou společně řídit několik projektů. Zatímco federální vláda řídí distribuci elektřiny prostřednictvím Transmission Company of Nigeria (TCN), segment výroby je ovládán soukromým sektorem, přičemž BPE drží podíly v distribučních společnostech. Očekává se, že toto uspořádání zlepší energetické zásobování země.
ZVÝŠIT VÝKON, SNÍŽIT ZTRÁTY
Fáze 1 zahrnuje upgrade provozní kapacity energetické soustavy na 7 GW, po kterém budou následovat opatření k odstranění dalších překážek plného využití stávajících výrobních a distribučních kapacit a zvýšení provozní kapacity energetické soustavy na 11 GW v rámci fáze 2. Dále se předpokládá, že modernizace a expanze napříč segmenty výroby, přenosu a distribuce energetického sektoru ve fázi 3 povedou ke zvýšení provozní kapacity na 25 GW.
Primárním cílem společnosti Siemens v první fázi implementace projektu bude zvýšit výkon dodávaný koncovým zákazníkům o další 2 GW, výrazně snížit ztráty (Aggregate, Technical, Commercial and Collection – „ATC&C“) a dosáhnout lepší stability a spolehlivosti sítě. Aktivity v této fázi budou proto zaměřeny na posílení distribuční kapacity dodávek „poslední míle“ prostřednictvím modernizace distribučních a přenosových zařízení po celé zemi.
POTŘEBA INVESTIC
Vzhledem k masivní poptávce po infrastruktuře v nadcházejících letech spolu s rychlou urbanizací v nigerijských městech existují značné potřeby investic na všech úrovních hodnotového řetězce, od dodávek paliva, přes výrobu až po přenos a distribuci. Zatímco ve výrobním sektoru došlo k významné aktivitě, existují nové příležitosti pro další výrobní závody, protože domácnosti a průmyslové subjekty přecházejí od vlastní výroby k síti. V současnosti byla většina investic do privatizace energetického sektoru z domácích zdrojů a v případě distribučních společností se jednalo většinou o nigerijské subjekty se zahraničními strategickými partnery.
Deregulace odvětví přináší potenciální investiční příležitosti pro účast soukromého sektoru v následujících oblastech:
- Výstavba nových elektráren
- Rozvoj nové výstavby plynovodů v soukromém vlastnictví/kontrole, jejich úprava a údržba
- Rozšíření stávajících přenosových sítí
- Výroba vodičů, kabelů, transformátorů a pomocných zařízení
- Budování nových zařízení na zásobování plynem
- Výroba a distribuce měřicích zařízení
- Poskytování provozních a údržbářských služeb
Pro české investory a dodavatele vzniká tudíž potenciální příležitost podílet se na významných změnách v nigerijském energetickém sektoru.
Beata Matusiková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Nigérii
Díky našim firmám o nás ví celý svět
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?