V Praze se sešli američtí zbrojní giganti, jednali s českými protějšky o konkrétní spolupráci
František Šulc: V pomoci Ukrajině budeme pokračovat
Podle 1. náměstka ministryně obrany Františka Šulce, který na fóru zastupoval ministryni Janu Černochovou, je český postoj k ruské agresi neměnný a odhodlaný. Česká republika dosud přijala na tři sta tisíc uprchlíků a je mezi pěti největšími podporovateli Ukrajiny, co se týče vojenské pomoci. „A budeme v tom pokračovat, dokud nebudou Rusové zastaveni,“ prohlásil.
Setrvání USA v Evropě považuje i s ohledem na současnou situaci za prioritu, a spolupráci s USA v oblasti vyzbrojování vnímá jako klíčový pilíř modernizace české armády. „Je důležité zdůraznit, že zapojení českých subjektů do modernizace je zásadní. Bezpečnosti dodávek během krizových stavů a ochrany základních zájmů národní bezpečnosti nelze dosáhnout bez účasti domácího průmyslu,“ zdůraznil s tím, že ČR je v procesu zvýšení výdajů na obranu 2 % HDP a česká armáda se chce zbavit zastaralé techniky ještě ze sovětské éry. „To by nebylo možné bez spolupráce se spojenci a partnery. Proto považuji i dnešní setkání za zásadní pro posílení spolupráce s naším strategickým partnerem.“
Že by ČR měla pokračovat v nákupech vojenského materiálu z USA, si myslí i náměstek pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný: „Je to v našem strategickém zájmu. Jednak tím získáváme pro českou armádu nejmodernější techniku té nejvyšší kvality, ale zároveň také snižujeme naši závislost na technice ruské či sovětské provenience.“
Obranný průmysl USA má podle Michaela J. Dodmana České republice co nabídnout. Je to patrné i ze zapojení firem, které se dnešního fóra zúčastnily: Bell/Textron, IBM, Jacobs, Lockheed Martin, Motorola Solutions, Northrop Grumman, Oshkosh Defense či Palo Alto Networks.
„Tyto firmy nabízejí jedny z nejlepších technologií, které Spojené státy mohou nabídnout. Přicházejí jako partneři, hledají partnery. Síla českého obranného průmyslu je známá, partnerství mezi oběma průmysly tudíž dává smysl,“ konstatoval Dodman.
Česká armáda se vydává na cestu rychlejší modernizace
Podle náměstka pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubora Koudelky se nyní armáda soustředí na modernizaci pozemních sil. Prioritu mají bojová vozidla pěchoty: Česká republika se zavázala, že vybuduje těžkou brigádu do roku 2025 a tato vozidla by měla tvořit její páteř. „Proto musíme zajistit, aby byla pořízena co nejdříve,“ zdůraznil. Pomoci by v tom mělo i zefektivnění procesu zadávání veřejných zakázek a posílení plánů rozvoje schopností, na čemž jeho sekce ve spolupráci s velením armády pracuje.
Kromě BVP chce Armáda ČR navýšit počet obrněných transportérů Titus 6x6 a také Pandur. „V plánu je rovněž pořízení lehkých útočných vozidel pro výsadkové jednotky,“ potvrdil Koudelka s tím, že MO zvažuje rovněž možné pořízení dalších vrtulníků Bell pro vzdušné síly.
V oblasti komunikačních a informačních systémů se zavádí terminály MILSATCOM (vojenská síť satelitní komunikace) a dokupují se radiostanice HARRIS, jako hlavní komunikační platforma.
„Připravujeme také zahájení pořízení taktického bezpilotního vzdušného systému a v neposlední řadě jsme již zahájili průzkum trhu ohledně možností pro naše taktické letectvo po vypršení kontraktu na Gripeny v roce 2027 nebo v roce 2029,“ sdělil Koudelka.
Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?