Průmyslníci bojují s válkou a inflací statečně (Komentář)
PMI index tuzemské průmyslové aktivity v dubnu mírně klesl na 54,4 bodu z březnových 54,7 bodu. Výsledek trhy překvapil pozitivně, tržní očekávání bylo znatelně níže (53,6 bodu), náš odhad byl naopak optimističtější (55,4 bodu). Dubnový pokles indexu jde zejména na vrub válečné nejistoty na straně jedné a vysoké inflace na straně druhé.
PMI indikuje, že aktivita v tuzemském průmyslovém sektoru stále silně roste, pouze pomalejším tempem. Z historické perspektivy dokonce nadprůměrně. Dopady války a drahých vstupů se ale začínají v sektoru negativně projevovat. Válka na Ukrajině samozřejmě opět zdůraznila potíže v dodavatelském řetězci, které se táhnou již od pandemie coronaviru. To ukazuje další zvýšení indexu rozpracovanosti. Růst aktivity v sektoru tak byl nejpomalejší od listopadu 2020.
Je zřejmé, že poptávka naopak ve světle válečného stavu na Ukrajině slábne. Respondenti zaznamenali během dubna další pokles nových zakázek. Producenti vnímají i negativní dopad zdražování na sílu poptávky. To zatím ale nebrání tomu, aby firmy vysoké ceny svých vstupů přenášely na své odběratele. Tempo inflace na straně výstupu bylo podle dubnového šetření druhé nejvyšší v historii průzkumu od dubna 2003. I přes slabší poptávku jsou ale producenti zvýšené náklady schopni přenášet do koncových cen pro finální spotřebitele. Otázkou ale je, na jak dlouho.
Obáváme se, že nejbližší měsíce budou pro české průmyslníky velmi obtížné, jednak kvůli nedostatku komponent pro výrobu z Ukrajiny či Ruska, jednak kvůli dramatickému nárůstu cen energií, zejména plynu. U něj představuje výrazné riziko nejenom cena, ale jestli vůbec bude. Pokud by došlo na nouzový vládní plán a plyn dostávaly pouze firmy důležité k zajištění klíčové infrastruktury státu, negativní dopad do průmyslu jako celku by byl markantní.
Celkově nebude letošní pro průmyslníky úspěšný, očekáváme reálný pokles produkce o 1,8 % po loňském nárůstu o silných 8,0 %. Mírný vzestup o 1,8 % pak předpokládáme v roce 2023.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Válec, objem válce
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Průmyslníci bojují s válkou a inflací statečně (Komentář)
- Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace (Komentář)
- Komentář: Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace
- Ministr Dostál statečně bojuje
- Britská libra včera statečně bojovala s eurem a dnes z toho může těžit
- Pfizer statečně bojuje se silným dolarem
- Trhy zatím s hrozbou šíření koronaviru bojují statečně, ale neblíží se korekce? / BIG EXPERT - zahraniční trhy: týden od 17. 2. 2020
- ČR - souhrn 28.11. - BCPP jde statečně proti proudu díky KB, O2 a ČEZ, nejasná zpráva o inflaci v eurozóně
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory