Nové technologie – klíč pro konkurenční schopnost v transatlantickém byznysu
Výzkum technologií spojených s umělou inteligencí začal v Československu již na počátku 60. let, dnes je Česká republika světovým lídrem v oblasti kybernetické bezpečnosti. Díky aktivním pozicím k ochraně informační a telekomunikační infrastruktury si Česká republika získala mimořádné uznání.
Významným partnerem Akademie věd ČR je proslulý MIT – Massachusetts Institute of Technology. Foto: Shutterstock
Skvělé renomé mají také čeští vědci a experti, což potvrzuje zájem amerických firem s globální působností otvírat v České republice své pobočky. Ministerstvo zahraničních věcí vystupuje aktivně v podpoře technologických firem a vědecké komunity ve spolupráci s partnery v USA a Kanadě, které v oblasti nastupujících technologií patří ke světové špičce. Fungující network byl i cílem prvního transatlantického setkání.
TEČKA ZA LOCKDOWNY
Pandemie covid-19 omezila mezilidské kontakty a osobní setkávání. Hezkou tečku za dosavadními „lockdowny“ na Ministerstvu zahraničních věcí ČR představovalo transatlantické setkání, které se konalo v polovině dubna v reprezentačních prostorách ministerstva. Bylo prvním svého druhu na ministerstvu zahraničí a mělo za cíl poděkovat všem pozvaným za spolupráci a tím i za přínos k rozvoji vztahů mezi Českou republikou, Spojenými státy americkými a Kanadou.
Transatlantická spolupráce je základním pilířem zahraniční politiky České republiky. Hlavní důraz klade na bezpečnostní spolupráci a prohlubování hospodářských vazeb se Spojenými státy a Kanadou. Povaha, asymetrie a globálnost hrozeb (jako např. kybernetická bezpečnost, hybridní útoky, energetická bezpečnost, ochrana kritické infrastruktury a odolnost dodavatelských řetězců) výrazně propojuje obě oblasti – tedy obchod i bezpečnost.
ÚSPĚCHY ČESKÉ VĚDY ZA OCEÁNEM
Česko má zájem o další prohlubování spolupráce s USA v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Mezi nejnovější české úspěchy na druhé straně Atlantiku bezpochyby patří druhé místo studentů ČVUT v prestižní soutěži inovativních technologií v robotice DARPA SubT Challenge, organizované Ministerstvem obrany USA, nebo vítězství studentů ČVUT v soutěži Amazon Alexa Prize Social Bot Grand Challenge.
MIT – CZECH REPUBLIC SEED FUND
Významným počinem na tomto poli je rovněž dohoda prestižního Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Akademie věd ČR, na základě které tyto instituce otevřely v dubnu 2021 společně MIT – Czech Republic SEED FUND. Jedná se o nástroj pro financování rozjezdu vzájemné spolupráce elitní americké výzkumné organizace a českých výzkumníků z Akademie věd a různých českých vysokých škol.
Fond bude cestou každoročních grantových soutěží podporovat společné týmy českých a amerických vědců, se zapojením juniorních výzkumníků a studentů, v jejich snaze o ustavení dlouhodobějších a udržitelnějších partnerství a o přípravu projektů do významnějších grantových schémat. Česká republika se tím zařadila mezi tak významné partnery MIT, jako jsou Německo, Francie, Izrael, Itálie nebo Korea. Díky výjimce z podmínky zřízení národního programu byla realizována vůbec první stáž studenta MIT v Česku – vzhledem k pandemii online formou – ve firmě Phonexia. Ta se zabývá vývojem řečových technologií pro bezpečnostní systém i komerční sféru.
ČESKO POSILUJE V OBORU UMĚLÉ INTELIGENCE
Česká republika má ambici se stát novým členem Globálního partnerství pro umělou inteligenci (GPAI). S narůstajícím významem umělé inteligence a jejích dopadů na náš každodenní život si ceníme toho, že Česko má možnost aktivně přispívat k činnosti této iniciativy s globálním dopadem. K vysoké kvalitě přihlášky a ke zvýšení šance stát se členem GPAI přispěli zejména Lenka Kučerová z prg.ai, ale také Alena Nováková z Národního centra pro Průmysl 4.0, Josef Šivic z Českého institutu informatiky, robotika a kybernetiky na ČVUT, Michal Pěchouček z Fakulty elektrotechnické ČVUT a CTO Avast Software a dále Alžběta Krausová z Ústavu státu a práva Akademie věd. Alžběta Krausová je také jedním z prvních českých expertů v pracovních skupinách GPAI, do jejichž práce se zapojí spolu s Radimem Polčákem, prorektorem Masarykovy univerzity.
ÚSPĚŠNÉ PRVNÍ TRANSATLANTICKÉ SETKÁNÍ
Transatlantické setkání umožnilo vzájemně se lépe poznat, navázat nové kontakty a přijít s dalšími nápady na prohlubování dvoustranných vztahů s klíčovými transatlantickými partnery v oblasti nových technologií. Poděkování za účast a podporu patří zejména zástupcům Velvyslanectví Kanady a Velvyslanectví Spojených států, kolegům z ministerstva zahraničí, ostatních orgánů státní správy, všem zástupcům byznysu, akademické a kulturní sféry i think-tanků a nevládních organizací.
FOTOGALERIE
Foto: MZV ČR
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Nové technologie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- Nové technologie – klíč pro konkurenční schopnost v transatlantickém byznysu
- Lidé se sníženou schopností pohybu mohou dostat v Břeclavi klíče od veřejných sociálních zařízení
- USA není jen Silicon Valley. Klíčové jsou reference a schopnost se odlišit
- Zprávy Nové technologie - Horké zprávy o nových technologiích - počítače, mobily, mp3.
- Technologie 2000 spol. s r.o. německy: Technologie 2000 GmbH, francouzsky: Technologie 2000 S.A.R.L, anglicky: Technologie 2000 Comp.Ltd. - Zdroje dat
- Technologie 2000 spol. s r.o. německy: Technologie 2000 GmbH, francouzsky: Technologie 2000 S.A.R.L, anglicky: Technologie 2000 Comp.Ltd. - Zdroje dat
- Výborné Komunikační Schopnosti, Schopnost Pracovat Pod Tlakem - Volná pracovní místa
- Technologie 2000 spol. s r.o. německy: Technologie 2000 GmbH, francouzsky: Technologie 2000 S.A.R.L, anglicky: Technologie 2000 Comp.Ltd. , Jablonec nad Nisou IČO 00671363 - Obchodní rejstřík firem
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?