Ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,7 % (Analýza makroindikátorů)
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku rostla mezičtvrtletně o 0,7 %, po předchozím růstu o 0,8 %. Dnes zveřejněný první odhad vývoje HDP tak byl jen nepatrně vyšší než naše prognóza (+0,5 %) a tržní konsensus (+0,4 %). V meziročním srovnání růst ekonomiky zrychlil z 3,6 % na 4,6 %. To bylo však významně dáno skutečností, že během loňského prvního čtvrtletí platila velmi silná protiepidemická opatření, zahrnující mimo jiné zákaz pohybu mezi okresy.
Struktura ekonomického růstu bude známa až zhruba za měsíc, myslíme si však, že k mezičtvrtletnímu zvýšení HDP přispěla domácí poptávka, kladný příspěvek měl podle komentáře ČSÚ zřejmě i čistý vývoz. Spotřebu domácností v letošním prvním čtvrtletí podle našeho odhadu podpořilo úplné uvolnění protiepidemických restrikcí. Předstihové měsíční indikátory ukazují na rychlý růst především v oblasti služeb, které byly v průběhu koronavirové pandemie omezeny nejvíce. Pohledem nabídkové strany ekonomiky došlo pravděpodobně k oživení v oblasti zpracovatelského průmyslu, když začátek roku přinesl zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. To byl patrně i důvod vyššího čistého vývozu. Na obnovení růstu fixních investic ukazuje nárůst stavební produkce, kterého jsme na začátku roku byli svědky.
Vlivem války na Ukrajině, vysoké inflace a šíření covidu v Asii, bude od druhého čtvrtletí ekonomická aktivita pravděpodobně klesat. Během druhého a třetího čtvrtletí podle naší prognózy zaznamená ekonomika oproti prvnímu čtvrtletí kontrakci v souhrnu o jedno procento. Válka na Ukrajině vedla k dalšímu nárůstu inflace a k opětovnému zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích. K tomu přispěly i silné protiepidemické restrikce v Číně, vyvolané politikou nulové tolerance ze strany tamní vlády. Vysoká inflace a zvýšená nejistota se pravděpodobně ve druhém čtvrtletí podepsaly také na nižších výdajích domácností. Spotřebitelská důvěra je podle ČSÚ nejnižší od listopadu 2012 a obavy domácností ohledně dopadů vysoké inflace dosahují historicky nejvyšších úrovní.
Ekonomika podle naší nové prognózy vzroste letos pouze o 1,8 %. Její růst však bude z velké části dán nízkou srovnávací základnou loňského roku, když od druhého čtvrtletí již pravděpodobně budeme svědky výše zmíněného snižování ekonomické aktivity. Více o našich aktualizovaných výhledech vývoje české ekonomiky píšeme zde https://cutt.ly/CEO_2Q22_CZ.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?