Co chrání index S&P 500 před hlubší korekcí a jaký vzkaz to vysílá investorům
Všechny korekce na akciovém trhu jsou jedinečné. Odehrávají se v unikátním ekonomickém prostředí, mají odlišné spouštěče a jejich průběh je různý. Platí to bez výjimky i o té současné.
Probíhající korekci na americkém akciovém trhu charakterizuje mimo jiné propad spekulativních investic, třeba v podobě fondů zaměřených na IPO, SPAC nebo silně růstové podniky s disruptivními modely podnikání, který odstartoval již v roce 2021.
Nedaří se ale ani velkým technologickým firmám jako Meta Platforms (byť té pomohla výsledková zpráva za první kvartál, což v grafu není zohledněno), Netflix (ten se naopak po oznámení výsledků prudce propadl), PayPal Holdings nebo Shopify. Jen tyto čtyři podniky přišly ani ne za rok na tržní kapitalizaci o 1,2 bilionu dolarů. Bez povšimnutí by nemělo zůstat ani to, že akcie těchto čtyř firem v horizontu od doby před začátkem pandemie covidu-19 podávají horší výkon než index S&P 500.
Index S&P 500 ztrácel k 23. dubnu od začátku roku zhruba 10,5 %, aktuálně je ještě níže. Když vezmeme v potaz míru poklesu cen velkých technologických firem, které mají v tomto benchmarku výrazné zastoupení, je s podivem, že index nepadá výrazněji. Takzvaný equal-weighted S&P 500 (index, v němž mají všechny tituly stejnou váhu) navíc ztrácel k 23. dubnu od začátku roku jen 6,8 %.
Kde je zakopaný pes? V hodnotových akciích. Ty konečně předvádějí lepší výkonnost než tituly růstové, a to napříč trhem, ve Spojených státech i jinde ve světě, na trzích rozvinutých i rozvíjejících se, mezi tituly s malou i s velkou tržní kapitalizací.
Nikdo samozřejmě neví, co se bude dít v dalších měsících. Důvodů, proč si nyní růstové akcie vedou hůře než hodnotové, může být vícero. Často se hovoří mimo jiné o přehnaných očekáváních investorů a analytiků z doby pandemie covidu-19 a s ní spojených změn na pracovním trhu i ve způsobu trávení volného času lidí. Investorům však současný vývoj připomíná minimálně jednu věc, a sice že nedílnou součástí každé strategie by měla být široká diverzifikace portfolia napříč regiony i segmenty. Jedině ta totiž dokáže zajistit relativní stabilitu portfolia v každém tržním prostředí.
Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?