Ranní okénko - Německá inflace zpomalí, nemusí ale nutně jít o dno
Dnes bude pomyslným vrcholem americké HDP za první čtvrtletí, v rámci Evropy pak německá inflace. Přeneseně ale bude platit, že čtvrtek je malý pátek, a většina statistik o HDP a inflaci dorazí až v úplném závěru týdne. Evropský finanční trh bude zpracovávat především zprávy o plynu. Informace ohledně ukončení dodávek ruského plynu do Polska a Bulharska kvůli neakceptování plateb v rublech nebyly vyloučeny. Naopak se objevila u agentury Bloomberg spekulace, že již 4 obchodníci v rublech za plyn zaplatily. Další „odstřižení“ čeká některé dodávající firmy v půlce května, kdy budou splatné dubnové faktury. Nejistota se přelívá i na měnový trh a euro je vůči dolaru na nejslabších úrovních za posledních 5 let. Dnes ráno se obchoduje v kurzu 1,052 EUR/USD
Německá inflace podle odhadů trhu dosáhla v dubnu 7,2 %, což by znamenalo naději v podobě zpomalení dynamiky vůči předchozímu měsíci. V březnu totiž meziroční inflace vystoupala na 7,3 %. I meziměsíčně by se růst cen měl uklidnit a dosáhnout standardnějších 0,5 %. Mírně by k tomu měla napomoct daňová úleva na pohonné hmoty. Otočka v trendu ale nemusí být finální a opožděné propsání velkoobchodních cen energií do spotřebitelských cen může v létě na chvíli inflaci posunout ještě o něco výše.
Úvodního zveřejnění se dočká výsledek amerického HDP za první čtvrtletí tohoto roku. Podle mediánu odhadů rostla americká ekonomika anualizovaně o 1 %. Z odhadů ale dýchá nejistota a rozpětí se pohybuje od poklesu o 1,2 % až po růst o 2,4 %. Slabší výkon americké ekonomiky ale neznamená upadající poptávku a spíše bude vizitkou záporných čistých exportů a rozpouštění zásob. Pod nepřesvědčivým výsledkem se tak bude schovávat solidní výkon americké ekonomiky takřka bez ohledu na finální cifru. Na agresivním zvyšování sazeb ze strany Fedu to tak v nejbližších měsících nic nezmění.
Pohled zpět:
Dneškem začíná členům bankovní rady ČNB mediální karanténa a další informace ohledně nejbližší (5. května) úpravy sazeb již pravděpodobně nezazní. Včera se k dalšímu vývoji vyjádřil viceguvernér Marek Mora, který naznačil spíše pomalejší navyšování a zcela nevyloučil ani možnost stability sazeb. Celý rozhovor ale vyzněl neurčitě („…v květnu nemusíme zvyšovat sazby vůbec, ale také můžeme zvýšit o procentní bod. Nezdá se mi to moc pravděpodobné, ale může se to stát…“) a trh tak na informaci reagoval jen velmi vlažně.
Viceguvernér Tomáš Nidetzký byl přeci jen o něco mluvnější a v dnešním rozhovoru pro Ekonom uvedl, že na nejbližším zasedání očekává spíše jen drobné úpravy, a tedy debatu ohledně zvýšení o 25-50 bazických bodů. My počítáme s růstem sazeb na květnovém zasedání o 50 bazických bodů.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?