Scénáře tržního vývoje v roce 2022 po geopolitických otřesech
Konflikt na Ukrajině spustil řetězovou reakci v globální ekonomice: komoditní trhy posílily, inflace vzrostla na úroveň, která nebyla zaznamenána od 70. let 20. století, Fed a ECB zaujaly jestřábí postoje a ekonomický sentiment se zhoršil. Ovlivnilo to také hlavní neznámé, kolem kterých jsou vystavěny naše scénáře pro rok 2022.
Naše scénáře popisují kontext, v němž se může vyvíjet tržní prostředí. Jsou uspořádány podle čtyř hlavních proměnných: fiskální politika, deglobalizace, nákladová inflace a nervozita centrálních bank.
Během pandemie hrály vlády v ekonomice stěžejní roli. Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině vidíme další výdaje na obranu a intervence na energetických trzích. Přitom stále platí sliby na zvyšování výdajů v oblastech změny klimatu a zdravotnictví. V základním scénáři proto očekáváme, že trend expanzivních fiskálních politik bude pokračovat.
Sankce sice nevyloučily Rusko z globální ekonomiky, ale odřízly ho od západních zemí. Jsme svědky deglobalizace prostřednictvím cel, embarg, přesouvání výroby a omezování přístupu ke komoditám. Dlouhodobým důsledkem bude snížení globálního obchodu i kapitálových toků a méně efektivní globální ekonomika.
Celková inflace v současné době dosahuje v USA 6,4 % (PCE) a v eurozóně 5,9 % (CPI). Jedná se o nejvyšší úrovně za poslední desetiletí. Tato inflace je vyvolána silným negativním nabídkovým šokem, který pramení převážně z problémů v různých komoditních sektorech.
Poslední proměnná, nervozita centrálních bank, vystihuje výzvu, před kterou centrální bankéři stojí: najít rovnováhu mezi bojem s inflací a prevencí recese v době, kdy je zpřísňování měnové politiky vzhledem k povaze inflace méně účinné. Riziko chybného nastavení politiky v obou směrech je značné a možné důsledky jsou zachyceny v alternativních scénářích.
Základní scénář Rozbouřené vody: stagflační tlaky
Podle aktualizovaného základního scénáře bude v nadcházejících čtvrtletích přetrvávat nadměrná inflace, ale později bychom se měli dočkat její normalizace. Centrální banky budou uvážlivě dolaďovat cyklus zpřísňování v reakci na volatilní ekonomické údaje. Toto tržní prostředí oslabí globální ekonomiku. Riziko recese v USA je stále relativně mírné, Evropa však bude procházet ekonomicky slabším obdobím.
Dluhopisové výnosy v Evropě a USA budou nadále růst, a to zejména ve druhém čtvrtletí. Akciové trhy zůstanou zranitelné po celý rok. Až bude jasněji ohledně vývoje válečného konfliktu, inflace a politiky centrálních bank, trhy by se měly zotavit z nedávných korekcí. Poté však očekáváme jen mírný růst. Kombinace slabšího růstu a vyšších sazeb zřejmě povede také k vyšším spreadům firemních dluhopisů.
Alternativní scénář Boční vítr: přetrvávající vysoká inflace
Podle tohoto scénáře budou přetrvávat problémy v dodavatelských řetězcích, například v důsledku další energetické krize na konci roku. Neméně důležité je to, že vyšší ceny by mohly vyvolat mzdově cenovou spirálu. Snahy centrálních bank o zvyšování sazeb budou nedostatečné, a proto se nepodaří snížit reálné sazby a ukotvit dlouhodobá inflační očekávání.
Alternativní scénář Bezvětří: recese v Evropě
Podle druhého alternativního scénáře budou centrální banky v boji proti rostoucí inflaci agresivně zvyšovat sazby, což povede k destrukci agregátní poptávky i poptávky po drahých komoditách. A pokud by fiskální politika nedokázala kompenzovat přísnější měnovou politiku, tak by přišlo také na recesi. To by se mohlo stát, kdyby výsledkem současné diskuse o fiskálních pravidlech v EU bylo znovuzavedení přísných rozpočtových pravidel v roce 2023.
Na místě je opatrnost, nikoliv panika
Domníváme se, že investoři by se měli připravit na několik čtvrtletí vysoké inflace, další růst výnosů dluhopisů a zranitelné akciové trhy. Pro rizikové scénáře nadměrné inflace v průběhu několika let či okamžité recese však vidíme jen omezené důkazy.
Zdroj: NN Investment Partners
O NN Investment Partners B.V., Czech Branch
NN Investment Partners B.V., Czech Branch je předním správcem aktiv, který působí v České republice již od roku 1997. Společnost nabízí širokou škálu podílových fondů v české koruně i cizích měnách a zároveň je jedním z investičních center mateřské společnosti NN Investment Partners, pro kterou zajišťuje expertízu v oblasti střední a východní Evropy. Pražský investiční tým spravuje dluhopisová i akciová portfolia a zároveň řídí několik lucemburských podílových fondů zaměřených na region střední a východní Evropy.
Jsme průkopníky společensky odpovědného investování, první fond s touto strategií byl založen již v roce 1999. Za náš přístup k společensky odpovědnému investování a integraci ESG faktorů jsme získali nejvyšší rating A+ od OSN.
Více informací naleznete na www.nnfondy.cz.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Dohoda o provedení práce 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Zvýšení platů 2022
- Důchod OSVČ 2022 - kalkulačka
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Slevy na dani 2023, 2022: na poplatníka lze odečíst 30.840 Kč, na manželku/manžela 24.840 Kč
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory