cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  20.05.2022 09:23:35

Čína - Globální ekonomický výhled - květen 2022. Čínský hospodářský růst (4,8 % v prvním čtvrtletí) se zlepšil oproti 4 % na konci roku 2021

Čínský hospodářský růst (4,8 % v prvním čtvrtletí) se zlepšil oproti 4 % na konci roku 2021. Za tímto aktuálním číslem se skrývá nerovnoměrný sektorový vývoj: zatímco meziroční růst průmyslové produkce dosáhl v březnu o 5 %, nezaměstnanost (dle oficiálních šetření) vzrostla na 5,8 % a maloobchodní prodeje dokonce meziročně klesly o 3,5 %. Cílem čínské vlády pro letošní rok je růst „kolem 5,5 %“. Rizika nenaplnění tohoto cíle mezitím přibývají. Na spotřebu a služby má trvale nepříznivý vliv uplatňovaná politika covidové nuly spojená s rozsáhlými (a mnohdy nepředvídatelnými) lockdowny, zatímco průmysl bude pravděpodobně i nadále čelit problémům s dodávkami surovin a možnými náhlými skoky jejich cen. Zdroje růstu budou pravděpodobně posilovat na straně investic do infrastruktury na úkor výstavby rezidenčního bydlení, kde přetrvává útlum spojený s konsolidací zadlužení.  

Ukazatele ekonomické důvěry v dubnu výrazně klesly pod hranici 50 bodů. Například Caixin General Manufacturing PMI v průmyslu činil 46 – nejníže za posledních 26 měsíců. Ještě hůř vypadá PMI ve službách (42 oproti březnovým 50,2). Alternativní ukazatele ekonomické aktivity dostupné v obdobích mezi čtvrtletními statistikami HDP, například CAT (Cyclical Activity Tracker) za duben, ukazují na trvající hospodářské zpomalení. 

Růst spotřebitelských cen v březnu zůstal na prosincové hladině (1,5 %), větší růst byl tlumen poklesem cen potravin. Výhled analytiků komerčních bank počítá s růstem CPI během letošního roku na hodnoty kolem 2,2 %. V souladu s většinovými očekáváními se zastavil loňský růst PPI (8,8 % v únoru a 8,3 % v březnu oproti dvouciferným hodnotám na konci loňského roku), ale opakované turbulence na trzích komodit by mohly toto zklidnění narušit.

Čínský zahraniční obchod se v dubnu nedokázal udržet na březnových hladinách. Objemy vývozů zůstaly pod březnovou úrovní o necelé 2%, ale oproti stejnému období před rokem jde naopak o mírný nárůst.  Dovozy oproti březnovým hodnotám také poněkud klesly (přibližně o 2,7%), a počínaje podzimem r. 2021 je patrný klesající trend, ačkoli se již neopakoval propad z února t.r. Logistické překážky na straně dovozů mají podle všeho hlubší a déletrvající dopad

 







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688