Sociální politika Reykjavíku podporuje integraci cizinců a zlepšení služeb pro děti a jejich rodiny
Sociální politika Reykjavíku podporuje integraci cizinců a zlepšení služeb pro děti a jejich rodiny
(25.4.2022)Severské země patří obecně mezi příklady dobré praxe v rámci sociální péče, péče o ohrožené děti a v prorodinné politice. Výjimkou není ani Island, který navštívili zástupci Pardubického kraje. Ti se nejprve seznámili s fungováním sociální péče v rámci hlavního města Reykjavíku, jehož aglomerace představuje přibližně 60 procent obyvatel celého ostrova. Představitelé odboru sociálních věcí prezentovali zástupcům kraje stávající fungování sociální péče ve městě, ale představili také akční plán do roku 2030.
„V rámci strategie welfare politiky do roku 2030, která byla schválena na podzim loňského roku, je snahou vedení Reykjavíku zajistit kvalitní a důstojné podmínky pro život všech občanů města včetně těch, kteří potřebují zvýšenou péči. Ve městě je přes 20 procent dětí do 18 let věku, zároveň je 20 procent občanů města první nebo druhou generací imigrantů z různých zemí, což klade specifické nároky na celý systém. Do něj je zapojeno 17 tisíc klientů využívajících různé typy služeb, a to včetně těch, které jsou zajišťovány online, což je jistě velkou výzvou také pro nás. Jedná se především o digitalizaci veškerých žádosti o finanční asistenci a nasmlouvání všech typů služeb,“ řekl hejtman Martin Netolický.
„Výchozí motivací pro vytvoření strategického dokumentu města byla změna principu fungování sociálních služeb, kdy v původním režimu se lidé museli přizpůsobit nastavenému systému, který by však naopak měl být přizpůsoben potřebám lidí. Jedná se například o nutnost vyjít vstříc specifickým potřebám lidí cizího původu, a to včetně jazykové vybavenosti zaměstnanců, překladů všech potřebných dokumentů nejen do angličtiny, ale také do polštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny,“ řekl krajský radní Pavel Šotola, který také seznámil islandskou stranu s krajským plánem transformace sociálních služeb a péče o ohrožené děti. Tyto transformační plány vznikly také díky podpoře fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska, do kterých přispívá také Island.
Součástí jednání byla také prezentace strategie Lepší město pro děti, kterou vytvořilo Oddělení dětí a rodiny. Ta navazuje na nový zákon z ledna letošního roku, jehož cílem je integrace služeb podporujících blahobyt dětí. Cílem strategie je propojení a užší spolupráce všech odborů, organizací, škol a mimoškolního vzdělávání pro poskytování ucelených služeb dětem a jejich rodinám. „V islandském školském systému není docházka do mateřské školy povinná, ale využívá ji přes 96 procent dětí od tří do pěti let. Základní školství od 6 do 16 let je povinné a řídí se národním vzdělávacím plánem. Všechny školy v Reykjavíku mají přidružená volnočasová centra, tedy alternativu našich školních družin pro děti, která jsou otevřena po škole až do 17 hodin. Jen v samotném Reykjavíku je 63 mateřských a 36 základních škol,“ uvedl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel, který se zajímal také o propojení systému v rámci základního školství, které je řešeno na úrovni měst a středního školství, které je státní.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?