Chcete platit méně za elektřinu a plyn, začněte s hledáním úspor u svého vyúčtování
Chcete platit méně za elektřinu a plyn?
S hledáním úspor začněte ve svém vyúčtování
Ceny elektřiny a plynu od loňského podzimu výrazně rostou a k předchozím důvodům zdražování se na konci února navíc přidala ještě válka na Ukrajině. Nemůžeme tedy očekávat, že by ceny energií klesaly, právě naopak. Cesta k omezení nákladů na energie tak vede především přes úspory. Způsobů, jak elektřinou a plynem šetřit, je celá řada: efektivní vytápění a ohřev vody, optimální nastavení distribuční sazby a hlavního jističe – soubor úsporných opatření dokáže snížit účet za energie až o několik tisíc korun. Prvním krokem by vždycky měla být kontrola vašeho vyúčtování. Připravili jsme praktický návod, jak se ve faktuře zorientovat a na co se zaměřit, pokud chcete za elektřinu nebo plyn platit méně.
Faktura za energie od bližšího seznámení trochu odrazuje už svým vzhledem. Dokument obsahuje spoustu zdánlivě zbytečných informací, které jsou ovšem velmi užitečné. Pokud chcete za energie ušetřit, stačí se zaměřit na několik klíčových údajů. Podívejme se na ně podrobněji:
Důležité číslo, které říká, kolik elektřiny nebo plynu jste v uplynulém období odebrali, představuje celková spotřeba. „Je to hlavní ukazatel vypovídající o tom, jak s energiemi zacházíte. Na vyúčtování obvykle najdete také porovnání se spotřebou z předcházejících let. Vyplatí se sledovat, jak se v čase mění. Je rok od roku vyšší? Pak je na místě uvažovat o možných úsporných opatřeních. Zkuste se zamyslet, jestli váš dům či byt zbytečně nepřetápíte. Poměrně malou, ale účelnou investicí je výměna klasických žárovek za úsporné. Náročnějším krokem je postupné nahrazení starších spotřebičů moderními s nižší spotřebou elektřiny. Značné finanční prostředky si vyžádá například výměna oken nebo zateplení, ale efekt úspory je rovněž výrazný. Ušetřit se dá i na věcech, na kterých by vás to zprvu nenapadlo. To, že sprchování místo koupele ve vaně šetří vodu, ví každý. Navíc tím ale měsíčně ušetříte až 180 korun na energiích. To je přes dva tisíce do rodinné kasy za rok,“ vysvětluje Antonín Středa, prokurista českého nezávislého dodavatele Centropol.
Chcete-li mít jistotu, že údaj o spotřebě odpovídá skutečnému odběru, je dobré provést takzvaný samoodečet. „Zjišťování stavu plynoměrů a elektroměrů zajišťují distribuční společnosti prostřednictvím svých pověřených pracovníků, odečítačů. O dni odečtu jsou obyvatelé objektu informování předem, aby svá měřidla zpřístupnili, například pustili odečítače do bytu. Pokud to z nějakého důvodu není možné, provede odběratel takzvaný samoodečet a stav elektroměru nebo plynoměru nahlásí sám. Samoodečet pro roční vyúčtování je ale možné provést maximálně třikrát po sobě, tedy v průběhu tří let, následně už měřidlo musí vidět a jeho stav zapsat odečítač. Svou spotřebu ale můžete sledovat i průběžně, za rok lze nahlásit až jedenáct samoodečtů. Není nutné nic počítat, stačí zaznamenat stav měřidel, pořídit jejich snímek například mobilem a odeslat údaje na web přímo distributorovi nebo vašemu dodavateli, který mu je doručí. Máte tak jistotu, že budete platit pouze za energii, kterou jste skutečně spotřebovali,“ radí Antonín Středa z Centropolu.
Zvýšenou pozornost doporučuje věnovat také distribuční sazbě a kapacitě hlavního jističe , protože ovlivňují výši poplatků za elektřinu. „Pro běžně vybavenou domácnost se přiděluje jednotarifová sazba, na faktuře ji najdete s kódovým označením D01d při nízké spotřebě nebo D02d, a za elektřinu se účtuje po celý cen stejná cena – vysoký tarif. Pokud se elektřina využívá k vytápění, ohřevu vody nebo k dobíjení elektromobilu, distributor přidělí dvoutarifovou sazbu s kódem například D25d, D26d nebo D57d a po dobu chodu takového zařízení (bojler, přímotop, tepelné čerpadlo apod.) je účtována nižší cena – nízký tarif. Po zbytek dne vysoký tarif,“ přibližuje Antonín Středa a nabádá: „Je vhodné ověřit, že vaše distribuční sazba odpovídá tomu, k čemu elektřinu používáte. A máte-li správně přidělenu dvoutarifovou sazbu, směřujte spotřebu do doby, kdy běží nízký tarif. V té době můžete zapínat třeba pračku nebo myčku.“
Údaj o hlavním jističi je také uveden na faktuře, například 3x16 A nebo 3x20 A a podobně. Na jeho kapacitě závisí takzvaná platba za jistič neboli platba za rezervovaný příkon. „Výše platby za jistič závisí na jeho kapacitě a distribuční sazbě. Čím je jistič silnější, tím je platba vyšší. Vyplatí se proto ověřit, zda jistič kapacitně odpovídá vybavení domácnosti. Stává se, že na odběrném místě byl dříve spotřebič s vyšším příkonem, který vyžadoval silný jistič. Modernější spotřebiče již takové potřeby nemají a je zbytečné platit za příliš silný jistič. Optimální kombinace jističe a distribuční sazby může přinést úspory v řádu stokorun až několika tisíc za rok,“ upozorňuje Antonín Středa.
O nákladech na energie vypovídá celková cena. Ta se skládá ze dvou složek. Neregulovanou část tvoří platba za komoditu a poplatek za služby dodavatele, regulovanou část včetně daní stanovuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu a tvoří ji poplatky za distribuci, činnost operátora trhu nebo podpora výroby z obnovitelných zdrojů. Na ty dodavatelé nemají vliv.
Většina z nás hledá na vyúčtování především kolonku s nedoplatkem. Ten vznikne, když průběžně placené zálohy nestačí pokrýt celkovou částku za odebranou elektřinu nebo plyn. Jestliže jsme na zálohách (měsíčních nebo čtvrtletních) zaplatili naopak moc, vznikne přeplatek. „Je žádoucí, aby vyúčtování vyšlo co nejpřesněji, pokud možno bez nedoplatku, případně aby byl jen malý. Proto se u našich zákazníků snažíme stanovit zálohy optimálně s ohledem na vývoj spotřeby za několik let,“ vysvětluje Antonín Středa.
Na faktuře najdete i další informace a data, které s úsporami přímo nesouvisejí, ale je dobré si je ohlídat. „Patří sem osobní údaje, číslo smlouvy, zákaznické číslo, adresa a číslo odběrného místa. Každé odběrné místo má svůj unikátní kód, který se liší od zákaznického čísla i od čísla smlouvy. Při každém vyúčtování si je zkontrolujte, ať máte jistotu, že faktura skutečně patří vám,“ uzavírá Antonín Středa z Centropolu.
Zdroj: www.centropol.cz/uspory . Na tomto odkazu naleznete také další tipy na úspory energií v domácnosti.
CENTROPOL ENERGY a.s.
Je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů elektřiny a plynu v České republice. Obsluhuje na 300 000 odběrných míst z řad domácností, firem a institucí. Firma se dlouhodobě umísťuje v první stovce nejvýznamnějších českých firem v žebříčku, který vyhlašuje Sdružení Czech TOP 100. Centropol je členem Svazu průmyslu a dopravy ČR, sdružujícím zaměstnavatele a podnikatele v ČR. V roce 2016 dosáhl obrat společnosti Centropol bezmála sedmi miliard korun. Majitelem a jediným akcionářem firmy je český podnikatel Aleš Graf.
Více informací na: https://www.centropol.cz/
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Energie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zemní plyn - aktuální cena zemního plynu, graf vývoje ceny zemního plynu 1 MMBtu - 5 dnů - měna USD
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 3 roky - měna USD
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 1 rok - měna CZK
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 3 roky - měna EUR
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 13 let - měna EUR
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 3 měsíce - měna CZK
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 2 roky - měna EUR
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 měsíce - měna CZK
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 měsíce - měna EUR
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 roky - měna EUR
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 2 roky - měna EUR
- Elektřina Německo - ceny a grafy elektřiny v Německu, vývoj ceny elektřiny v Německu 1 MWh - 1 rok - měna EUR
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory