Česká podpora zdravotnictví v Libanonu pomáhá i exportérům
Dlouhodobá česká podpora zdravotnického sektoru v Libanonu usnadňuje i komerční vstup českých výrobců a exportérů zdravotnického zařízení na tamní trh. Blízkovýchodní země si také vysoce cení odbornosti českých lékařů a má zájem o odborná školení či výměnné odborné stáže. Zájem o české zdravotnické a farmaceutické výroby v Libanonu potvrdila podnikatelská mise tamních importérů, kteří na začátku dubna navštívili Českou republiku.
Ilustrační foto: Shutterstock
Libanonskému zdravotnickému systému dominuje soukromý sektor, který se zaměřuje spíše na nemocniční léčebnou péči než na primární a preventivní péči. V roce 2020 se do Libanonu dovezlo zdravotnické vybavení v hodnotě 200 milionů amerických dolarů a i v době přetrvávající ekonomické krize v zemi se dovoz zdravotnického zařízení v roce 2021 pohyboval na úrovni 152 milionů USD, zatímco reálný HDP na hlavu klesl o 37,1 %. Nemocnice a zdravotnická zařízení, zejména státní, potřebují celkově modernizovat. Česká republika dlouhodobě aktivně podporuje libanonský zdravotnický sektor (MEDEVAC, vázané peněžní dary, humanitární pomoc), díky čemuž mají české výrobky v zemi velmi dobrý zvuk a česká kvalita zdravotnických výrobků je vysoce ceněna.
NOVÉ PŘÍLEŽITOSTI PRO VÝVOZCE LÉČIV
Rozhodnutí libanonského ministra zdravotnictví o zjednodušení dovozních podmínek pro léky a farmaceutika již certifikované v Evropské unii, USA a Světové obchodní organizaci z prosince 2021 umožnilo dovoz léčiv do země bez zdlouhavého testování a licenčních řízení. Libanon dováží přibližně 95 % svých farmaceutických produktů a ročně za ně utratí více než 1 miliardu dolarů.
České farmaceutické výrobky, obzvláště generické léky, vitamíny a doplňky stravy certifikované pro evropský trh, tak mají v Libanonu otevřené dveře a zcela jistě mohou konkurovat již do země dováženým evropským a americkým produktům. Rozšiřování libanonského farmaceutického průmyslu by pro české výrobce mohlo být příležitostí v oblasti dodávek surovin, obalů a případně i výrobních technologií a farmaceutické techniky. České farmaceutické podniky a výzkumné ústavy by se mohly pokusit o spolupráci s libanonskými partnery na vývoji a výrobě moderních generických léčiv.
PROJEKT EKONOMICKÉ DIPLOMACIE
Představitelé deseti libanonských společností dovážejících zdravotnické a farmaceutické výrobky navštívili Českou republiku s cílem obeznámit se s nabídkou českých firem v těchto sektorech, zintenzivnit existující spolupráci a navázat nové obchodní vztahy. Akce byla realizována Velvyslanectvím ČR v Bejrútu ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED.
Mise libanonských dovozců zdravotnických a farmaceutických výrobků do ČR měla za cíl představit libanonským podnikatelům špičkovou českou zdravotnickou techniku a vybavení, komplexní česká řešení ve zdravotnictví, načrtnout možnosti spolupráce v oblasti farmaceutického průmyslu, propojit české výrobce a dodavatele zdravotnických prostředků s potenciálními partnery, klienty a tím posílit aktivity českých výrobců a exportérů na libanonském trhu.
V rámci projektu se na Ministerstvu zahraničních věcí ČR uskutečnilo podnikatelské fórum za účasti více než 20 českých firem podnikajících v oblasti zdravotnictví, ve farmaceutickém sektoru, stomatologii a v oblasti dentální hygieny. České firmy představily své výrobky a libanonští podnikatelé prezentovali potenciál a výzvy libanonského trhu zdravotnických a farmaceutických produktů. Po fóru měli účastníci možnost prodiskutovat potenciální možnosti vzájemné spolupráce na B2B jednáních. Následně program pokračoval návštěvou neurologického oddělení Fakultní nemocnice v Motele. Libanonští podnikatelé také absolvovali prohlídku českých společností Linet a Beznoska.
Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Bejrútu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?