Chicago se stává novým hubem startupových jednorožců v USA
13.04.2022 / 16:33 | Aktualizováno: 13.04.2022 / 16:36
Město Chicago zaznamenalo v loňském roce nebývalý nárůst startupových jednorožců – tedy začínajících společností v hodnotě vyšší než 1 mld. USD. Ty úspěšné se uplatňují zejména v oblasti softwarových řešení, informační a finančních služeb či logistice. Na vzestupu jsou rovněž místní akcelerátory a inkubátory, které jsou mnohdy otevřené i pro zahraniční firmy.
Chicago je historicky městem vynálezů a inovatorů, což se odráží v místní nezanedbatelné technologické scéně i sílící startupové komunitě. Právě ta prochází v posledních letech významným rozmachem. V roce 2016 město evidovalo pouhých osm jednorožců, ke konci roku 2021 jich však už bylo dvacet tři. Tímto dramatickým tempem tak metropole amerického Středozápadu předstihla evropská hlavní města jako Londýn či Berlín. Chicago se tak vedle New Yorku a San Francisca bez nadsázky stává novým startupovým hubem v USA. Za zmínku rovněž stojí, že v roce 2021 se oproti roku 2020 také více než zdvojnásobil venture kapitál. Technologické firmy tak získaly kapitál pro financování inovačních projektů v mimořádné výši přesahující 7 mld. USD.
Startupy se často sdružují v místních inkubátorech a akcelerátorech, prostřednictvím kterých si mimo jiné vytváří síť kontaktů v oblasti jejich zájmu. Jmenovat lze např. 1871, Chicago Connectory či mHUB. První z nich – 1871 – je vůbec tím největším akcelerátorem, který od roku 2012 sdružuje společnosti v různých fázích svého rozvoje – od startupů až po dynamicky rostoucí firmy – zaměřující se na oblast digitálu. Aktivní členství v 1871 má v tuto chvíli více než 450 firem i několik univerzit. Celá třetina chicagských startupů prošla právě tímto akcelerátorem.
Druhý – Chicago Connectory – vznikl v roce 2017 na půdorysu výše zmíněného známějšího akcelerátoru 1871 a je vůbec prvním inkubátorem amerického Středozápadu, který sdružuje společnosti zabývající se výhradně internetem věcí (IoT). Své členy tak propojuje s inovátory právě v této oblasti, a to ať už na úrovni firemní či akademické. Nedílnou součástí jejich činnosti je i oblast vzdělávání. V témže roce vznikl i mHUB, který sdružuje firmy z oblasti pokročilé výroby (manufacturing). Inovační centrum mHUB disponuje několika výrobními „laboratořemi“, které začínajícím firmám mohou usnadnit navrhování produktů i prototypování. Jde např. o 3D tisk, řezání laserem, lisování a plastové výlisky, kovové zpracování apod. Členy jsou firmy, univerzity i asociace.
I prostřednictvím inkubátorů a akcelerátorů mohou české firmy navázat kontakt s americkými společnostmi a rozvíjet svůj inovační potenciál a zahraniční partnerství. Řada z nich je otevřena i zahraničním členům a potenciální zájemci z řad českých firem tak mají možnost se aktivně zapojit. Americký Středozápad s metropolí města Chicago je perspektivním teritoriem a v americkém kontextu jde o atraktivní místo pro podnikání. Svědčí o tom i skutečnost, že v loňském roce se sedmdesát tři firem rozhodlo pro zahájení svého podnikání právě zde a dalších sto do města expandovalo. Dynamický nárůst starupových jednorožců oblasti na atraktivitě rovněž pouze přidává.
Monika Bokšová, Generální konzulát v Chicagu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?