EU sice podpořila těžbu Proof of Work, aby hned vzápětí schválila významnou regulaci (2. část)
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com
Společnost Unstoppable Finance (vývojáře peněženky DeFi) nezůstává pozadu a stejně jako společnost Coinbase také varuje komunitu hlavně před přijetím některých pasáží nařízení o převodech finančních prostředků. Upozorňuje, že schválení kompromisních návrhů D & E nařízení o převodu finančních prostředků TFR může silně poškodit základy inovací založených na blockchainu, tedy "schopnost uchovávat a převádět digitální hodnoty bez jakékoli třetí strany". Společnost říká: „Kryptoměny byly vybudovány jako peer-to-peer platební systém a infrastruktura. Jeho klíčovou inovací je řešení problému dvojího utrácení digitálních aktiv a hodnot. Poprvé v historii byly umožněny digitální transakce s hodnotou bez zprostředkovatelů třetích stran. Později ve vývojovém cyklu byly finanční služby vybudovány decentralizovaným způsobem pomocí inteligentních kontraktů – nazývá se Decentralizované finance (DeFi). Důsledkem je vznik nejvíce automatizovaného a transparentního finančního systému v historii lidstva.“
Společnost zároveň přiznává, že první desetiletí existence kryptoaktiv (2009-19) bylo taženo zejména obchodováním kryptoměn na burzách, ale dodává, že od té doby došlo k širokému přijetí krypta veřejností a k rozvinutí potenciálu, který tento systém přinesl. Nejmarkantněji to je znát na systému DeFi, který zaznamenal obrovský boom, když stále roste poptávka po decentralizovaném umění a sběratelství. Pozadu však v tomto systému nezůstávají ani komunity Chytrých smluv, NFT a DAO a do popředí se nově dere decentralizovaná identita (ENS).
Společnost tak nabízí spolupráci se všemi zainteresovanými politickými subjekty na hledání řešení, která by řešila oprávněné obavy z praní špinavých peněz a zároveň zachovala výhody základních technologií.
EU a hlasování ve výborech
I když se před projednáváním nařízení FTR zvedla v kryptokomunitě vlna nevole zejména proti kompromisním opatřením D & E a byly nastoleny jasné argumenty proti, většina zástupců ve výborech Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti (ECON) a Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) je nereflektovala a kompromisní opatření těsnou většinou schválili. Návrh zákona není v konečné fázi legislativního procesu, plenární zasedání Evropského parlamentu, na kterém budou o přijetí rozhodovat všichni europoslanci, se očekává v průběhu dubna. Pokud jej i oni odhlasují, čeká na toto nařízení ještě tzv. tripartitní jednání mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Evropskou radou. I když toto jednání může být zdlouhavé a může v jeho průběhu ještě dojít k pozměnění znění nařízení, očekává se více méně, že ke zpřísnění regulace v nějaké formě přece jen dojde.
Přesto, že hlasování o kompromisních návrzích D & E bylo velmi těsné, když pro kompromisní návrh D hlasovalo 58 poslanců, proti 52 a 7 se zdrželo a pro kompromisní návrh E hlasovalo 62 poslanců, proti 51 a 5 se jich zdrželo, tak nařízení jako celek bylo na závěr přijato drtivou většinou 93 poslanců ze 121. Z českých europoslanců kompromisní návrh E podpořil Ondřej Kovařík (ANO), proti oběma kompromisním návrhům (D a E) byl naopak Luděk Niedermayer (TOP 09).
Kromě přijetí návrhů na omezení anonymity u nehostovaných peněženek však vypadla minimální hranice, od které by byla povinnost kryptoburz, kryptosměnáren apod. evidovat transakce. Pravidlo "de minimis", které stanovovalo hranici na úrovni 1.000 EUR, v případě jiných měn na ekvivalentu této částky, bylo v rámci dohody mezi jednotlivými stranami zrušeno. To fakticky znamená, že se přijatým nařízením bude zavádět povinnost evidovat třeba jen haléřové transakce.
Ernest Urtusan, španělský europoslanec za Stranu zelených, k tomu podle agentury Reuters uvedl, že: „Odstranění této hranice uvádí návrh zákona do souladu s pravidly celosvětové Finanční akční skupiny, která stanovuje standardy pro boj proti praní špinavých peněz. Výjimka pro převody s nízkou hodnotou není vhodná, protože uživatelé kryptoměn by se mohli pravidlům vyhýbat vytvářením téměř neomezeného počtu převodů“. Urtusan už ale nezmiňuje, že tak přísné regulace neplánují ani USA. Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), americký úřad pro odhalování praní špinavých peněz, navrhuje regulační pravidla, která jsou ve srovnání s aktuálně schváleným evropským nařízením velmi benevolentní. Momentálně v USA platí hranice 10.000 USD pro denní transakce, které musí kryptofirmy evidovat. FinCEN navrhnul, aby se hranice snížila na transakce přesahující 3.000 USD za den. Tento návrh však vyvolal vlnu nevole a FinCEN od něj prozatím raději upustil.
DeFi se chystá na regulaci
Rozhodnutí bude mít nepochybně obrovský dopad na trh s kryptoměnami, a to navzdory skutečnosti, že nebylo oficiálně ratifikováno. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kaili však uvedla, že „Převod finančních prostředků z nehostovaných peněženek do systému EU CASPS by měl být možný přiměřeným způsobem. V opačném případě EU riskuje obcházení infrastruktury EU prostřednictvím poskytovatelů mimo EU. Bojovat proti trestné činnosti a korupci a zároveň zůstat technologicky neutrální a vstřícný k inovacím.“
Kryptografickou komunitu však toto vyjádření neuklidnilo. Reakce komunity tak byla veskrze negativní. Nehledě na názor analytiků, kteří se domnívají, že konečné ratifikování všemi členskými zeměmi bude mít za následek odliv investic a inovací pryč z regionu EU. Kromě výše popsaných kontroverzních kompromisních návrhů výbory ECON a LIBE schválili vytvoření unijního seznamu vysoce rizikových a problémových poskytovatelů kryptoaktivních služeb.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?