Evropské fondy: Příjemcům bylo proplaceno již 490 miliard korun
Evropské fondy: Příjemcům bylo proplaceno již 490 miliard korun
V pátek 1. dubna se sešla Rada pro fondy Evropské unie na ministerské úrovni, která projednala aktuální stav čerpání z fondů EU v končícím programovém období 2014-2020 i stav přípravy nové sedmiletky 2021-2027. Stranou nezůstalo ani téma prvních výzev v novém programovém období zejména v oblasti vzdělávání a životního prostředí. Jednání se uskutečnilo online.
V prvním čtvrtletí loňského roku bylo příjemcům v součtu proplaceno 490,3 mld. Kč, což je 74,8 % celkové alokace končícího programového období 2014-2020. Největší část těchto prostředků vzhledem k celkové alokaci programu byla proplacena v Operačním programu. Výzkum, vývoj a vzdělávání – více než 99 % celkové přidělené částky (70,4 mld. Kč). Druhým v pořadí je program Zaměstnanost, ve kterém bylo příjemcům proplaceno přes 84 % vyhrazených prostředků (skoro 51,4 mld. Kč). Všem programům se v předstihu podařilo splnit pravidlo n+3 a využít tak všechny prostředky určené do dané období.
Dalším bodem jednání byl aktuální stav přípravy příštího programového období 2021-2027. V polovině března byl jako poslední předložen k formálnímu vyjednávání a schválení Evropské komise (EK) program Spravedlivá transformace. Odsouhlasení všech devíti programů ze strany EK se očekává nejdříve v květnu 2022. Následně bude možné vyhlásit řádné výzvy, jejichž největší část je plánována na druhou polovinu tohoto roku. Diskutovány byly i možnosti využití fondů EU pro řešení dopadů uprchlické krize na ČR a nutnost dostatečné administrativní kapacity pro realizaci všech operačních programů.
Z důvodu zpoždění zahájení programového období, ke kterému došlo zejména vinou odkladu ve vyjednávání legislativy pro politiku soudržnosti na úrovni EU, vyvstala potřeba umožnit vyhlášení předčasných výzev pro určité oblasti, a to ještě před oficiálním schválení programů ze strany Evropské komise. Jedná se zejména o dotační podporu v oblasti vzdělávání a o podporu výměny kotlů v programu Životní prostředí.
Co znamená:
Pravidlo n+3 ovlivňuje časovou způsobilost výdajů. V praxi to znamená, že například finanční prostředky alokované pro členský stát pro rok 2019, musí být reálně vyčerpány nejpozději do tří let - tj. do konce roku 2022. Toto pravidlo je klíčové pro přípustnou dobu realizace projektu a jeho finanční vypořádání.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla