Jak chce Rusko v této napjaté době využít kryptoměny?
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com
Na Rusko čím dál citelněji dopadají ekonomické sankce, které některé země uvalily za vojenský vpád na ukrajinské území. Tamní instituce pak dělají vše proto, aby co nejvíce snížily dopady do hospodářství. Pozadu nezůstává ani Centrální banka (CBR), která nařídila komerčním bankám, aby sledovaly určité typy transakcí, včetně transakcí s kryptoměnami. CBR rozeslala dopis, v němž vyzývá instituce, aby identifikovaly „anomálie v transakční činnosti“ svých klientů, jako jsou změny ve spotřebitelských a investičních výdajích. Bankovní úředníci tak mají hlavně hlídat, jestli nedochází k neobvyklému růstu objemu transakcí, výběrů vkladů do jiných jurisdikcí a transakcí spojených s digitální měnou.
Monitorování by se mělo týkat i operací osob a subjektů při obcházení devizových omezení a stahování majetku organizacemi registrovanými v tzv. "nepřátelských zemích". Po prvních uvalených sankcích totiž Moskva zakázala vyvážet ze země deviza přesahující ekvivalent 10.000 USD. Pokud by úředníci zjistili nějaké podezřelé transakce, mají, dle nařízení CBR, provést hloubkovou kontrolu klienta, zvážit odmítnutí dokončit transakci a klasifikovat ji jako podezřelou. Nařízení bylo koordinováno s Rosfinmonitoringem, hlavním finančním dohledem v Ruské federaci.
V lednu CBR sice ještě navrhla zákaz široké škály činností, jako je vydávání, těžba a obchodování s kryptoměnami a již dříve také doporučila bankám, aby zablokovaly karty a peněženky používané k transakcím s kryptoburzami, ale dění závěrečných únorových dní tento diskurz alespoň na chvíli otočilo o 180 stupňů. CBR si je sice vědoma rizik pro finanční stabilitu země a její občany, ale v dnešní bezprecedentní ekonomické izolaci, ve které se Rusko momentálně nachází, i ona hledá alternativy, jak obejít sankce. Čelní představitelé Ruska tak, i pod tlakem sankcí, prohlásili, že by mohli od "spřátelených zemí" přijímat platby za své dodávky ropy, zemního plynu a uhlí v bitcoinech.
Rusko má alespoň částečně výhodu v tom, že většina ostatních ruských institucí a regulátorů v čele s ministerstvem financí již dříve podpořili odlišný přístup ke kryptotrhu, který klade důraz na regulaci pod přísným dohledem. Dokonce se již podnikají kroky, které by měly vyústit ve vznik státní digitální měny (CBDC). Začátkem února tamní ministerstvo financí předložilo nový návrh zákona „O digitální měně“, jehož cílem je legalizovat kryptooperace prostřednictvím autorizovaných ruských bank a vyplnit další mezery v regulačním rámci stanoveném zákonem „O digitálních finančních aktivech“ v loňském roce.
CBR tak nadále aktivně rozvíjí projekt digitálního rublu. O ruské verzi CBDC se začalo uvažovat již před třemi lety. Konzultační dokument pro tyto účely byl zveřejněn v říjnu 2020. Vloni v dubnu CBR vydala koncept digitálního rublu, který nastiňuje jeho hlavní architekturu. Testování samotné platformy digitálního rublu pak začalo letos a již v polovině února CBR oznámila první kompletní transakce mezi jednotlivými peněženkami. Následovat budou zkoušky, kterých se zúčastní 12 vybraných ruských bank. Zkoušky by měly probíhat v průběhu tohoto roku. Cílem iniciativy je vydat CBDC pro specifické účely, jako je financování bydlení a dalších stavebních projektů, stejně jako rozvoj výrobní a dopravní infrastruktury.
Ruská média a Forklog uvedla, že Sergej Mironov, který vede v Dumě opoziční koalici Spravedlivé Rusko, by zašel ještě dál, když naléhal na federální vládu, centrální banku a operační velitelství v boji proti sankcím, aby zavedly digitální rubl, jako náhradu FIAT měny v oběhu. Mironov uvedl: „Digitální rubl by se měl stát plnohodnotnou investiční a rezervní měnou pro Rusko. CBDC poskytne ruské ekonomice potřebné finance, aniž by posílila inflaci. Digitální rubly nelze uložit v zahraničí nebo použít k nezamýšleným účelům.“
Tyto snahy vyvolávají obavy u zemí, které uvalily na Ruskou federaci sankce. Obávají se, že Rusko může použít kryptoměny, včetně digitální verze rublu, aby se vyhnulo sankcím uvaleným za jeho invazi na Ukrajinu. Vyzvaly proto k podniknutí preventivních opatření, aby takovému případnému obejití sankcí zamezily.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory