Vietnam zůstává přitažlivou investiční destinací navzdory turbulencím
Vietnam zůstává přitažlivou investiční destinací navzdory turbulencím
01.04.2022 / 10:15 | Aktualizováno: 01.04.2022 / 10:45
Vietnam jako investiční destinace neztratil na přitažlivosti ani v době pandemie. Navzdory dramatickému poklesu tempa ekonomického růstu v posledních dvou pandemických letech si Vietnam udržuje pozici jedné z nejatraktivnějších investičních destinací v asijském regionu. Vietnam může nabídnout řadu zajímavých investičních příležitostí také pro české investory.
Přestože tempo růstu vietnamské ekonomiky spadlo v posledních dvou letech ze 7 % v roce 2019 na 2,9 % v roce 2020 resp. 2,6 % v roce 2021, zahraniční investoři zde nijak výrazněji neomezili své investiční aktivity a do Vietnamu tak přitekl zhruba stejný objem investic jako v předkrizových letech (cca 20 mld. USD ročně). Nutno podotknout, že Vietnamu se nástup pandemie podařilo poměrně dobře zvládnout a Vietnam patřil v roce 2020 k několika málo zemím na světě, které si zachovaly pozitivní růst. Zatímco v Evropě a dalších vyspělých zemích se ekonomika propadala o deset i více procent, Vietnam se mohl chlubit slušným skoro tříprocentním růstem. Řada mezinárodních srovnání tehdy dokonce hodnotila Vietnam jako zemi, která vůbec nejlépe zvládla pandemii koronaviru jak z ekonomického tak ze zdravotního hlediska. Velmi dobře zvládnutá očkovací kampaň v minulém roce pak umožnila Vietnamu plně otevřít svou ekonomiku už v březnu tohoto roku, což by mělo umožnit návrat k předkrizovým tempům růstu ve výši 6-7 %.
Příliv přímých zahraničních investic do Vietnamu v posledních pěti letech
(v mld. USD) |
2017 |
2018 |
|||
Přislíbené investice | 35,9 | 35,5 | 38,0 | 28,5 | 31,2 |
Realizované investice | 17,5 | 19,1 | 20,4 | 19,9 | 19,7 |
Zdroj: Ministerstvo plánování a investic
Stabilní ekonomické a politické prostředí, dynamický růst populace a její kupní síly, nízké mzdy ve srovnání s ostatními industrializovanými zeměmi jihovýchodní Asie a zejména ve srovnání s Čínou činí z Vietnamu jednu z nejpřitažlivějších zemí pro zahraniční investory v asijském regionu. Kromě dlouhodobého trendu přesunu výrobních kapacit z Číny do Vietnamu lze v posledních letech pozorovat také rostoucí trend přílivu investic ze zemí ASEAN.
K největším investorům ve Vietnamu dlouhodobě patří Jižní Korea, Japonsko a Singapur. Investice z těchto zemí tvoří více než polovinu všech přímých zahraničních investic ve Vietnamu a směřují především do zpracovatelských odvětví (mobilní telefony, elektronika, oděvy, obuv) využívajících levné pracovní síly. Ve Vietnamu má již své výrobní závody většina nadnárodních společností v uvedených sektorech. Vůbec největší zahraniční investicí v této oblasti ve Vietnamu je závod na výrobu mobilních telefonů a tabletů firmy Samsung v provincii Bac Ninh, jejíž produkty tvoří významnou část vietnamského exportu. Samsung doposud ve Vietnamu investoval celkem 18 mld. USD a zaměstnává zde přes 170,000 pracovníků. Na celkových vietnamských vývozech se Samsung podílí z více než 20 %.
Také v minulém roce patřila trojice Singapur (34%), Korea (25%) a Japonsko (20%) k největším zahraničním investorům ve Vietnamu. Největším nově ohlášeným projektem, který získal v minulém roce investiční licenci, byla korejsko-vietnamská investice do výstavby dvou tepelných elektráren na zkapalněný zemní plyn Long An I a II v celkové výši 3,1 mld. USD, následovaná investicí firmy LG Display do rozšíření závodu na výrobu LCD a OLED obrazovek v Haiphongu v hodnotě 2,15 mld. USD. Třetím největším investičním projektem v hodnotě 1,33 mld. USD byla investice japonské firmy Marubeni do výstavby plynové elektrárny O Mon II v jihovietnamské provincii Can Tho.
K nejatraktivnějším sektorům pro přímé zahraniční investice patří ve Vietnamu zpracovatelský průmysl, realitní sektor, energetika a cestovní ruch. Zpracovatelský sektor (mobilní telefony, počítače, elektronika, oděvy, obuv, atd.) má přitom absolutně dominantní postavení a tvoří téměř 60% všech zahraničních investic ve Vietnamu. Také v minulém roce dominoval přímým zahraničním investicím zpracovatelský sektor následovaný energetikou, realitním sektorem, maloobchodním prodejem a logistikou.
Nejpřitažlivější investiční lokalitou ve Vietnamu je jižní metropole Ho Či Minovo Město (s celkovým objemem investic ve výši 49,4 mld. USD), následované sousední provincií Binh Duong (37,2 mld. USD). Hlavnímu městu Hanoji patří v žebříčku nepřitažlivějších investičních lokalit ve Vietnamu třetí místo s objemem 37 mld. USD.
Rychlý ekonomický růst Vietnamu a stabilní politické prostředí přitahuje také české investory. České firmy doposud investovaly ve Vietnamu do 34 projektů v hodnotě 90 mil. USD. Největším českým investorem ve Vietnamu nadále zůstává firma PPF, která zde investovala do oblasti bankovnictví a v průběhu několika let si na vietnamském trhu vybudovala vedoucí postavení v sektoru spotřebitelských úvěrů. Dle posledních informací však PPF zvažuje postupné utlumení svých aktivit v asijském regionu, což bude zřejmě zahrnovat i prodej jejího podílu ve firmě Home Credit Vietnam. Druhým největším českým investorem je společnost Elmich Group, která provozuje závod na výrobu kuchyňských potřeb v provincii Ha Nam. Třetí největší českou investicí je závod na výrobu kondenzátorů české firmy Hydra a.s. v provincii Quang Nam. Řada českých investic ve Vietnamu je realizována také podnikateli vietnamského původu, kteří v ČR vybudovali úspěšné podniky a nyní rozšiřují své podnikatelské aktivity do Vietnamu. Tyto investice směřují například do turistického ruchu (luxusní hotely na pobřeží Vietnamu), průmyslu, zemědělství, potravinářství, distribuce léčiv a dalších sektorů.
Další zlepšení investičního prostředí pro české investory ve Vietnamu a nové investiční možnosti přinese nová Dohoda o ochraně investic mezi EU a Vietnamem, která by mohla vstoupit v platnost v horizontu dvou let, poté co projde ratifikačním procesem v jednotlivých členských zemích EU. Součástí dohody je rozsáhlá kapitola o liberalizaci investičního prostředí obsahující řadu nových opatření na podporu a ochranu evropských investorů ve Vietnamu.
David Jarkulisch, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Hanoji
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory