BRKI, NRKI: Nejhorší platební morálku mají živnostníci v Moravskoslezském kraji. Mladí podnikatelé splácejí výrazně hůře než ti zkušení
Koncem ledna mělo v Česku úvěr u bank a dalších finančních institucí sdružených v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací téměř 143 tisíc podnikatelů. Objem jejich dluhu dosahoval 116,2 miliardy korun. Necelých 7 tisíc podnikatelů své úvěry splácet nezvládalo, přičemž celková výše nespláceného dluhu dosahovala 2,1 miliardy korun. Své dluhy nesplácelo necelých 5 % živnostníků, zatímco podíl nespláceného dluhu dosahoval 1,8 %.
Ne všechny skupiny živnostníků přitom splácely stejně dobře. „Největší rozdíly mezi platební morálkou dlouhodobě vidíme mezi mladými a zkušenými podnikateli. Jde o širší jev, který pozorujeme i u platební morálky spotřebitelů, i když zde není tak výrazný. Zatímco mladí spotřebitelé splácejí své dluhy dvakrát hůře než lidé ve věku od 45 do 54 let, mladí podnikatelé nesplácejí oproti starším podnikatelům své úvěry až třikrát častěji,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.
Mezi podnikateli ve věku 45 až 54 let je pouze 3,6 % lidí, kteří řádně nesplácejí, zatímco u podnikatelů do 24 let dosahuje podíl nesplácejících téměř 13 %. Podobné rozdíly jsou i u podílu nesplácené částky vůči celkovému dluhu. Podnikatelé ve věku mezi 35 a 54 lety nesplácejí pouze 1,4 % svých dluhů, zatímco u podnikatelů do 25 let to je 5 %.
Nejlépe splácejí podnikatelé ve středních Čechách, nejhůře v Moravskoslezském kraji
Schopnost splácet se liší i regionálně, i když rozdíly zde nejsou tak velké. Například u podnikatelů v Moravskoslezském kraji dlouhodobě existuje téměř o polovinu větší pravděpodobnost, že nebudou schopni splácet své úvěry než u podnikatelů ve Středočeském kraji, ve kterém koncem ledna nesplácelo své úvěry pouze 4,1 % podnikatelů, zatímco v Moravskoslezském kraji jejich podíl dosáhl 5,9 %. Vysoký podíl byl také v Olomouckém a Ústeckém kraji, kde šlo o 5,4 % podnikatelů.
„Ještě větší rozdíly jsou u podílu nespláceného dluhu. Průměr za celou republiku činil 1,8 %. Zatímco na Vysočině podnikatelé nespláceli pouze 1,1 % svých dluhů a v Jihočeském kraji 1,3 %, tak v Moravskoslezském a Olomouckém kraji šlo o podíl nespláceného dluhu ve výši 2,6 %“ vysvětluje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.
Společnost CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a. s., provozuje Bankovní registr klientských informací. Jejími akcionáři je pět zakladatelských bank (Česká spořitelna, a. s., Československá obchodní banka, a. s., MONETA Money Bank, a. s., UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s. a Komerční banka, a.s.). Jeho prostřednictvím si české banky vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů. CBCB byla založena 13. září 2000.
Zájmové sdružení právnických osob CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. bylo založeno v roce 2004 za účelem zajištění a zprostředkování vzájemného informování věřitelských subjektů (leasingových a úvěrových společností) o údajích vypovídajících o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce jejich klientů – fyzických a právnických osob. CNCB shromažďuje od věřitelských subjektů údaje o jejich klientech, zajišťuje jejich zpracování a provozuje tak Nebankovní registr klientských informací (NRKI).
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.
CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
10 nejlepších dárků na poslední chvíli, které skoro nic nestojí, ale mají hodnotu na celý život
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla