mzv.cz (MZv ČR)
Investice  |  29.03.2022 14:42:00

České lustry v nejen v Iráku - počátky českého sklářství sahají až do středověku

České lustry v nejen v Iráku

29.03.2022 / 13:00 | Aktualizováno: 29.03.2022 / 14:42

Počátky českého sklářství sahají do středověku, jejich největší rozmach spolu s výrobou křišťálových lustrů pak nastal v 18. století a soustředil se kolem Kamenického Šenova. Na tuto tradici navazuje firma BCL z Kamenického Šenova, která dodává lustry do celého světa. Ta taky dodala největší lustr typu Marie Terezie na světě do karbalské svatyně imáma Husajna v Iráku. Nyní se s přispěním české ambasády v Bagdádu snaží na své úspěchy v Iráku opět navázat.

Česká sklářská tradice má počátky na přelomu 12. a 13. století, v severočeském Kamenickém Šenově a jeho okolí je pak sklářské řemeslo přítomno minimálně od počátku 18. století. V roce 1724 byla v Práchni nedaleko Kamenického Šenova otevřena první sklářská dílna na výrobu lustrů, ve které byl téhož roku vyroben první skleněný lustr. Z drahých a vysoce ceněných skleněných lustrů se v průběhu 18. století stala běžná součást interiérů šlechtických paláců a české křišťálové lustry brzy vysely od Skandinávie po Osmanskou říši, od Španělska až po říši Ruskou.

Instalace lustrů od firmy BCL ve svatyni Abbásíja v irácké Karbale.

Instalace lustrů od firmy BCL ve svatyni Abbásíja v irácké Karbale.

Ze severních Čech pochází také slavné lustry Marie Terezie (tzv. „Tereziány“), jejichž konstrukce místo středové nosné tyče spočívá na ramenech ve tvaru lyry, které dohromady tvoří základ lustru ve tvaru hrušky. Tyto lustry byly poprvé ve větším rozsahu instalovány při příležitosti korunovace Marie Terezie českou královnou v Praze v roce 1743 – odtud jejich název. Tento design je pak populární a v široké míře užívaný dodnes. Výrobu křišťálových lustrů v Kamenickém Šenově pak profesionalizoval v průběhu 19. století Elias Palme a jeho firma Elias Palme & Co., která byla jednou z největších a nejúspěšnějších výrobců luxusních svítidel v Čechách až do jejího znárodnění po Druhé světové válce.

Společnost Brilliant Crystal + Lighting (BCL), sídlící v Kamenickém Šenově, se dlouhodobě specializuje na tradiční výrobu křišťálových osvětlení pomocí ručního broušení, ručního malování a nabírání skla. Do sortimentu produktů BCL patří lustry, ale také nástěníky nebo stolní a stojací lampy. Hlavní specializací BCL je však výroba velkých lustrů Marie Terezie s průměrem přes 190 cm.

Pohled na vchod do svatyně Abbásíja v irácké Karbale, zdobený lustry od BCL.

Pohled na vchod do svatyně Abbásíja v irácké Karbale, zdobený lustry od BCL.

Již na konci 80. let společnost BCL dodala lustry do Velké mešity Al-Masdžid al-Harám v Mekce v Saúdské Arábii, jednoho z nejposvátnějších míst islámu. Od té doby BCL dodala řadu křišťálových lustrů a dalšího osvětlení do kostelů, mešit, divadel, úřadů, konferenčních sálů, paláců nebo vil v Evropě, Americe, na Blízkém východě, v Africe i Asii, včetně Bagdádu, Bejrútu, Damašku, Jakarty a Burundi. Lustry od BCL visí v řadě pražských divadel, v Národním divadle v Bratislavě nebo v petrohradském Velkém divadle.

V roce 2008 BCL vyhrála mezinárodní tender na dodávku a rekonstrukci lustrů, včetně právě lustrů Marie Terezie, a osvětlení pro několik šíitských svatyní v Iráku. Konkrétně se jednalo o Alího mešitu v Nadžafu, svatyni imáma Husajna a svatyni Abbáse v Karbale, a mešita al-Kádhimíja v Bagdádu – tedy nejsvatější místa šíitsého islámu. V rámci této zakázky BCL v roce 2010 vyrobila největší lustr typu Marie Terezie na světě pro svatyni imáma Husajna v Karbale, kde visí nad hrobkou imáma Husajna. Tento lustr má průměr 404 cm a je vysoký 610 cm.

Lustr od BCL ve Velké mešitě v Kúfě v Iráku.

Lustr od BCL ve Velké mešitě v Kúfě v Iráku.

Během návštěvy ve městě Karbalá se velvyslanec České republiky v Iráku Petr Štěpánek a ekonomický diplomat Vojtěch Jirásek setkali spolu s představiteli svatyně imáma Husajna a svatyně Abbáse, kteří se pochlubili českými lustry od BCL, zdobícími svatyně v jejich správě, a projevili zájem o nákup dalších českých lustrů, které by měly zdobit nové části svatyní. Ambasáda o tomto zájmu BCL informovala a BCL se s představiteli svatyní spojila. Šíitští poutníci z celého světa tak snad brzy budou moci obdivovat nejnovější výzdobu karbalských svatyních z České republiky.

Vojtěch Jirásek, ekonomický diplomat ZÚ Bagdád








Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688