Skutečný zlomový bod pro světovou ekonomiku
„Vlivní investoři tvrdí, že by mohlo dojít k permanentní změně ve světovém pořádku.“ Uvádějí to The New York Times na základě úvah Larryho Finka ze společnosti BlackRock a Howarda Markse z Oaktree. Co by se podle nich mohlo ve světovém hospodářství tak významnou měrou změnit?
Fink míní, že státy budou nyní jinak uvažovat o tom, jak je jejich ekonomika závislá na jiných zemích. Jde o výsledek konfliktu na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko. Celkově tak uvidíme „konec globalizace“, kdy současný vývoj na Ukrajině ještě více naruší vazby mezi ekonomikami, již tak oslabené předchozí pandemií.
Fink míní, že z přesunu výroby mohou těžit země jako Mexiko, Brazílie či Spojené státy a popsané změny mohou mít svůj vliv i na inflaci. Podle NYT se oba experti liší v odhadu toho, jak se popsané změny promítnou do snah o přesun k novému energetickému modelu. Marks se totiž domnívá, že řada zemí se bude snažit o co nejmenší závislost na dodávkách energií ze zahraničí a téma obnovitelnosti pro ně bude až na druhém místě. Jinak řečeno, mohou se obracet k tradičním fosilním palivům s cílem v první řadě zajistit soběstačnost. Fink ale míní, že tyto snahy ve výsledku povedou k sílícímu posunu směrem k obnovitelným energiím.
Článek na NYT komentuje ekonom Michael Pettis, který věc vidí trochu jinak. V první řadě píše, že může být lákavé vnímat významné události ve světě jako body změny. Jenže často spíše dochází k tomu, že tyto události jen posílí předchozí trendy. Podle ekonoma tomu tak bylo jak s pandemií, tak se současnými událostmi na Ukrajině.
Pettis tvrdí, že deglobalizace viditelně probíhala již od finanční krize roku 2008. Předchozí globalizace totiž mimo jiné vytvářela výrazné nerovnováhy na straně spotřeby a úspor, vedla k rostoucí příjmové nerovnosti a dluhům. Existovaly tak dobré důvody pro obrat a ten může mít řadu forem. Od změn v globálním finančním systému až po růst vlny populismu, který následně vyvolává konflikty mezi některými zeměmi. Ekonom na závěr své úvahy dodává, že kdyby nakonec skutečně nastala změna v globálním finančním systému a byl vytvořen „nový Bretton Woods“, šlo by o skutečný zlomový bod.
Zdroj: Twitter, NYT
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dow Jones (DJI) - aktuální graf akcie Dow Jones (DJI) v bodech
- Dow Jones (DJI) - aktuální graf akcie Dow Jones (DJI) v bodech
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf v bodech krát Kč
- DAX (GDAXI) - aktuální graf akcie DAX (GDAXI) v bodech
- S&P 500 (GSPC) - aktuální graf akcie S&P 500 (GSPC) v bodech
- Dow Jones (DJI) - historický graf v bodech
- S&P 500 (GSPC) - historický graf v bodech
- Kalkulačka BMI - Body Mass index
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Skutečný zlomový bod pro světovou ekonomiku
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory