Skutečný zlomový bod pro světovou ekonomiku
„Vlivní investoři tvrdí, že by mohlo dojít k permanentní změně ve světovém pořádku.“ Uvádějí to The New York Times na základě úvah Larryho Finka ze společnosti BlackRock a Howarda Markse z Oaktree. Co by se podle nich mohlo ve světovém hospodářství tak významnou měrou změnit?
Fink míní, že státy budou nyní jinak uvažovat o tom, jak je jejich ekonomika závislá na jiných zemích. Jde o výsledek konfliktu na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko. Celkově tak uvidíme „konec globalizace“, kdy současný vývoj na Ukrajině ještě více naruší vazby mezi ekonomikami, již tak oslabené předchozí pandemií.
Fink míní, že z přesunu výroby mohou těžit země jako Mexiko, Brazílie či Spojené státy a popsané změny mohou mít svůj vliv i na inflaci. Podle NYT se oba experti liší v odhadu toho, jak se popsané změny promítnou do snah o přesun k novému energetickému modelu. Marks se totiž domnívá, že řada zemí se bude snažit o co nejmenší závislost na dodávkách energií ze zahraničí a téma obnovitelnosti pro ně bude až na druhém místě. Jinak řečeno, mohou se obracet k tradičním fosilním palivům s cílem v první řadě zajistit soběstačnost. Fink ale míní, že tyto snahy ve výsledku povedou k sílícímu posunu směrem k obnovitelným energiím.
Článek na NYT komentuje ekonom Michael Pettis, který věc vidí trochu jinak. V první řadě píše, že může být lákavé vnímat významné události ve světě jako body změny. Jenže často spíše dochází k tomu, že tyto události jen posílí předchozí trendy. Podle ekonoma tomu tak bylo jak s pandemií, tak se současnými událostmi na Ukrajině.
Pettis tvrdí, že deglobalizace viditelně probíhala již od finanční krize roku 2008. Předchozí globalizace totiž mimo jiné vytvářela výrazné nerovnováhy na straně spotřeby a úspor, vedla k rostoucí příjmové nerovnosti a dluhům. Existovaly tak dobré důvody pro obrat a ten může mít řadu forem. Od změn v globálním finančním systému až po růst vlny populismu, který následně vyvolává konflikty mezi některými zeměmi. Ekonom na závěr své úvahy dodává, že kdyby nakonec skutečně nastala změna v globálním finančním systému a byl vytvořen „nový Bretton Woods“, šlo by o skutečný zlomový bod.
Zdroj: Twitter, NYT
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?