Masarykova Univerzita v Brně: Studenti získávají zkušenosti od ambasadorů evropských zemí
Studenti získávají zkušenosti od ambasadorů evropských zemí
Studenti Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií MU mají v tomto semestru jedinečnou možnost seznámit se tím, jak funguje mezinárodní diplomacie v praxi.
V kurzu s názvem How do they see us: the Czech Republic and its European partners se totiž setkávají každý týden s jiným evropským ambasadorem. Společně s Petrem Suchým vede kurz, během kterého se studentům postupně představí zástupci z celkem třináctí evropských států, Monika Brusenbauch Meislová.
Jak vznikla myšlenka na vznik takového kurzu?
Za nápadem na vznik a realizaci kurzu How do they see us: the Czech Republic and its European partners stojí Petr Suchý, bývalý vedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií a současný proděkan pro internacionalizaci a záležitosti studentů na FSS. Ten podobně koncipovaný kurz na kadeře realizoval již před 14 lety. Tehdy se jmenoval World Powers and the Czech Republic a účastnili se jej zahraniční diplomaté včetně velvyslanců, působící v České republice. Před dvěma lety jsme se rozhodli tuto skvělou myšlenku oprášit. Pojali jsme ji však ještě ambiciózněji a zaměřili se výlučně na ambasadory, konkrétně na ambasadory evropských zemí.
Co je náplní a účelem kurzu?
Cílem kurzu je zasvětit studenty do praxe mezinárodní diplomacie interaktivní a originální formou prostřednictvím takzvaného pohledu zevnitř. Studenti tak mají jedinečnou příležitost osobně se setkat s představiteli jednotlivých zemí, a aktivně se zapojovat do diskuse. V zimním semestru organizujeme podobně zaměřený kurz s názvem Tajemný půvab diplomacie, kam zveme přední české a slovenské seniorní diplomatické pracovníky, kteří zastávali diplomatické posty na zastupitelských úřadech v zemích po celém světě či mezinárodních organizacích, případně se podíleli na procesu formulace české zahraniční politiky a jejích priorit.
Jaká je reakce pozvaných na možnost být součástí takového projektu?
Jejich reakce bývá velmi pozitivní, o debaty s našimi studenty mají zájem a z Brna odjíždějí vždy nadšeni. Letošní cyklus stojí v drtivé většině na ambasadorech, kteří v našem kurzu vystoupili již minulý rok, kdy musel proběhnout ještě v online formě. Při výběru velvyslanců usilujeme o rozmanitý vzorek zemí severní, jižní, západní i východní Evropy, velkých i malých států, členů i nečlenů EU. Upřímně se radujeme z toho, jak kvalitní a poutavé hosty se nám pro naše studentky a studenty daří zajišťovat.
Splnila doposud proběhlá setkání Vaše očekávání?
Nejenže splnila, nýbrž jednoznačně předčila. Velice nás těší, že kurz baví nejenom nás, ale také naše studentky a studenty. Jejich odezva je fantastická a my máme ohromnou radost, že tato pravidelná setkávání hodnotí jako inspirativní, obohacují a motivující. Pro nás je dále nesmírně zajímavé pozorovat, že ač bývají výchozí otázky, na něž naši hosté reagují, mnohdy podobné, jejich odpovědi jsou velmi rozličné. Ve výsledku to vytváří jedinečnou, různorodou a pestrou mozaiku pohledů na praxi mezinárodní diplomacie.
Poslední zprávy z rubriky Školství:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky