Jak může české ekonomice pomoci příchod uprchlíků z Ukrajiny? - Rozbřesk
Počet uprchlíků z Ukrajiny v Česku podle posledních údajů mobilních operátorů přesáhl 270 tisíc, zatímco registrovaných (s jednoročním dočasným vízem) jich je přes 205 tisíc. A při pohledu na humanitární katastrofu v Mauriopolu a v dalších městech na jihovýchodě Ukrajiny je pravděpodobné, že počet válečných uprchlíků bude ještě dál narůstat. Podle migračních studií z jiných válečných konfliktů je pravděpodobné, že se velká část nově příchozích v Česku usadí natrvalo. Pro českou společnost a ekonomiku proto nakonec bude důležité, jak dobře zvládneme nově příchozí integrovat.
Pro jejich úspěch bude rozhodující, jak rychle se nově příchozí lidé naučí jazyk, získají bydlení, adekvátní práci a (nesegregované) vzdělání pro své děti. Obzvlášť důležitá je rychlost a kvalita zapojení uprchlíků na pracovním trhu. Právě nástup do práce a zapojení dětí do (nesegregovaných) škol je i nejpřirozenější cestou k hlubší integraci Ukrajinců do české společnosti. Je dobře, že nově příchozí Ukrajinci dostávají automaticky speciální status, který jim umožňuje okamžitě začít pracovat. Teď půjde o to, aby pokud možno, co nejrychleji zvládli jazyk a mohli se uplatnit v oborech, ve kterých mají kvalifikaci.Z ekonomického pohledu by bylo nešťastné, kdyby většina z nich skončila v nízko-kvalifikovaných oborech v odvětvích s nejnižší přidanou hodnotou.
Nejvíce Ukrajinců v Česku před startem ruské invaze pracovalo na málo kvalifikovaných pozicích ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a nebo v odvětví administrativní a podpůrné činnosti - tam spadají zaměstnanci pracovních agentur. Uprchlická vlna k nám ovšem přivede reprezentativnější vzorek ukrajinské populace, kde jsou v daleko větší míře mezi muži i ženami zastoupeny vyšší kvalifikace - profesní specialisté v řadě oborů od medicíny až po IT. Pokud by vinou špatné integrace (nedostupné jazykové vzdělání, krátkodobá pracovní víza) měli tito lidé jen “přežívat” v nejnižších kvalifikacích, bude to velká škoda.
Za prvé proto, že plně nevyužijeme jejich možnosti. A za druhé, zostřená soutěž o místa s nejnižší kvalifikací by mohla vést ke stagnaci nejnižších mezd ve chvíli, kdy čelíme dvouciferné inflaci. A právě nejnižší příjmové skupiny, s velice omezenými úsporami a manévrovacím prostorem v rozpočtech, patří dnes vzhledem k inflaci k nejzranitelnějším.
*** TRHY ***
Koruna
Česká koruna se drží v okolí 24,70 EUR/CZK a v posledních dvou dnech nezaznamenala výraznější pohyby. Reflektuje tak určitou nejistotu na globálních trzích, kde ve světle eskalujícího napětí mezi Ruskem a západem trhy v tuto chvíli vyčkávají na místě. Nijak negativně přitom na korunu nezapůsobila ani jestřábí rétorika amerického Fedu, která poslala dolar pod 1,10 EUR/USD.
Eurodolar
Šéf Fedu Powell i včera pokračoval v jestřábím obratu centrální banky, když ve svém vystoupení zcela nezpochybnitelně avizoval zvýšení sazeb o 50 bps na příštím zasedání (na začátku května). To se muselo dolaru líbit a tak pár EUR/USD spadl zpět pod hladinu 1,10. Powell rovněž dodal, že věří, že Fed dokáže zařídit měkké přistání ekonomiky.
Dnes budou opět v centru pozornosti centrální bankéři, byť tentokrát bude na tahu ECB (promluví Lagardeová a hlavní ekonom Lane).
Regionální Forex
Maďarská centrální banka by dnes odpoledne měla doladit svoji hlavní úrokovou sazbu, která je výrazně níže než jednotýdenní depo sazba (3,40 % versus 5,85 %). MNB by měla dnes zvednout sazby o 100 bodů s tím, že zvláště důležité bude hodnocení dopadu situace na Ukrajině v doprovodném komentáři centrální banky.
Ropa
Severomořská ropa Brent opět citelně zdražuje a dnes ráno se obchoduje již u hranice 120 dolarů za barel. Situace na globálním ropném trhu zůstává nadále napjatá a významná nejistota panuje především ohledně ruských dodávek ropy. Nejvýznamnější riziko pro další růst cen vnímáme v možnosti embarga na ruskou ropu ze strany EU, které by mohla zasáhnout přibližně 4 mil. barelů denně ruských exportů surové ropy a finálních produktů směřujících do Evropy. V takovém případě je třeba počítat s ještě výrazně vyššími cenami ropy, které by bez větších problémů atakovaly maxima z počátku března (130 USD/barel).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory