Sankce už drtí Rusko. Padá rubl, rostou sazby, obchodování je zastaveno
Odpojení klíčových ruských bank od mezinárodní platebního systému swift a ruské centrální banky od dolarových rezerv začíná mít zásadní dopad na ruskou ekonomiku a rubl. Ruská měna v pondělí ráno klesla o 30 procent vůči dolaru a je na novém historickém minimu 112 rublů za dolar. V průběhu dne může dojít k jeho dalšímu oslabení.
Díky poklesu rublu otevře ruská burza až o tři hodiny později než obvykle tedy v 8:00 SEČ, a pravděpodobně se pozastaví obchodování na akciovém trhu. Ruská centrální banka zároveň reaguje na oslabování rublu zvýšením základní úrokové sazby z 9,5 procenta na 20 procent.
Oslabení rubu by mělo mít pozitivní dopad na americký dolar. Vůči české koruně je hodnota k americkému dolaru na úrovni 22,38. Během dne se očekává posilování dolaru.
Díky zmrazení dolarových rezerv Ruské centrální banky má banka výrazný problém měnu intervenovat, aby udržela hodnotu rublu. Kvůli sankcím se bance výrazně snížil objem devizových rezerv, za které může nakupovat svoji domácí měnu a měnu udržet funkční. Ruská centrální banka snižovala poslední roky závislost na americkém dolaru, pořád stále drží cca 16,4 procent v dolaru.
Díky poklesu ruských akcií a rublu investoři z celého světa včetně českých fondů začínají z Ruska couvat. V neděli večer oznámil největší Norský státní investiční fond, že prodá veškerá aktiva zainvestované v Rusku. Jedná se o podíly firem a vládních dluhopisů v hodnotě 62 miliard.
Zároveň ruská centrální banka nařídila makléřům pozastavit prodej ruských cenných papírů od zahraničních fyzických a právnických osob. To by se mohlo dotknout i českých fondu, které mají v Rusku své pozice a rozhodly se je prodat až nyní.
Světové akcie reaguji na pád ruských akcií a rublu, evropské burzy po otevření klesají. Německý DAX spadnul o 2,09 procenta, britské akcie FTSE 100 klesly o 1,12 % a futures na index S&P 500 klesly o 1,37%. Pražská burza také zahajuje poklesem, momentálně o 2,55 procenta.
V následujících hodinách se očekává zvýšená volatilita. Záleží na hodně na tom, jak dopadne vyjednávání ruské a ukrajinské strany v Bělorusku.Investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun