Sklizeň v roce 2021 byla v kraji oproti roku 2020 nižší
Na rozdíl od celorepublikových výsledků byla sklizeň roku 2021 v Jihočeském kraji ve srovnání s mimořádně úrodným rokem 2020 většinou horší. Sklizeno bylo méně brambor, řepky a pícnin na orné půdě. Nižší byla také úroda obilovin celkem i podle jednotlivých druhů, pouze ovsa a kukuřice na zrno sklidili zemědělci více. Dařilo se luskovinám a z trvalých travních porostů se podařilo sklidit více sena než předešlý rok.
V Jihočeském kraji byly hektarové výnosy sklizně roku 2021 většiny základních plodin oproti často rekordním hodnotám roku 2020 nižší, ale v porovnání s předchozím desetiletím byly nadprůměrné. Podprůměrný byl pouze výnos ječmene jarního, ovsa, řepky a máku.
Tab. 1 Sklizeň vybraných zemědělských plodin v Jihočeském kraji v roce 2021 a její
srovnání s rokem 2020
Obilovin celkem sklidili v roce 2021 jihočeští zemědělci oproti předchozímu roku o 31 tis. tun méně. Ačkoli byla sklizňová plocha obilovin meziročně větší, poklesla sklizeň vinou meziročně horšího výnosu.
Pšenice ozimé, naší dlouhodobě nejvýnosnější základní obiloviny a nejrozšířenější plodiny vůbec, sklidili Jihočeši meziročně o 29 tis. tun méně. Za tímto poklesem stál jednak nižší hektarový výnos a jednak úbytek ploch. Naproti tomu v kraji nejméně pěstované základní obiloviny pšenice jarní se sklidilo oproti předchozímu roku dvojnásobné množství díky lepšímu výnosu, především však zásluhou rozšíření ploch. Celková produkce pšenice byla meziročně nižší o 19 tis. tun.
Ječmene ozimého bylo sklizeno o 8 tis. tun méně než v roce 2021. Pokles sklizně lze připsat jak na vrub úbytku ploch, tak na vrub menšího výnosu. Ječmenem jarním oseli sice zemědělci meziročně větší plochu, ale kvůli horšímu výnosu z ní sklidili o 4 tis. tun méně než v předchozím roce. Celkově byla produkce ječmene meziročně nižší téměř o 13 tis. tun.
Graf 1 Sklizeň a sklizňové plochy vybraných zemědělských plodin v kraji – 1. část
Žito pěstovali v roce 2021 jihočeští zemědělci na podstatně menší ploše než předchozí rok. To spolu s horším výnosem vedlo k značnému poklesu sklizně, která se do historických tabulek zapsala jako čtvrtá nejnižší. Meziročně horší výsledek zaznamenalo vlivem úbytku ploch a nižšího výnosu rovněž tritikale.
Jedinou základní obilovinou, jejíž sklizeň se meziročně zvýšila, byl oves. Díky rozšíření jeho ploch o více než jednu třetinu a navzdory horšímu výnosu vzrostla produkce ovsa meziročně o 5 tis. tun na téměř 46 tis. tun. Tento výsledek znamenal nejvyšší sklizeň v historii kraje.
Kukuřice na zrno byla v roce 2021 sklizena z větší plochy než v předchozím roce. Díky tomu byla, i přes pokles výnosu, její sklizeň v meziročním srovnání o necelých 5 tis. tun vyšší.
Produkce luskovin na zrno byla oproti předchozímu roku vyšší o 1 tis. tun zásluhou vyššího výnosu a rozšíření ploch.
Graf 2 Sklizeň a sklizňové plochy vybraných zemědělských plodin v kraji – 2. část
Sklizeň brambor v jihočeském zemědělském sektoru zaostala za rokem 2020 o 8 tis. tun. Tento výsledek byl způsoben úbytkem ploch a meziročně horším výnosem.
Řepku jihočeští zemědělci pěstovali na nejmenší ploše za posledních 15 let. Kvůli úbytku ploch a horšímu hektarovému výnosu byla její sklizeň v roce 2021 meziročně o 29 tis. tun nižší. Máku, který jihočeští zemědělci v roce 2021 pěstovali na větší ploše než brambory, se v kraji sklidilo meziročně o 5,8 % více. Tento výsledek byl, i přes meziročně horší výnos, dosažen díky rozšíření jeho ploch o více než jednu pětinu.
Pícnin na orné půdě a kukuřice na zeleno a na siláž sklidili Jihočeši v roce 2021 o 2,5 %, resp. 4,1 % méně než v předchozím roce. Pokles sklizně byl zaviněn horším výnosem a úbytkem ploch. Naopak produkce sena z trvalých travních porostů meziročně vzrostla na 623 tis. tun a byla nejvyšší v historii kraje. K výsledku napomohl jak lepší výnos, tak historicky největší plocha trvalých travních porostů (171 tis. ha).
Pokud jde o ovoce, jihočeští zemědělci sklidili ve srovnání s předchozím rokem více peckového ovoce (s výjimkou švestek) a méně jádrového ovoce. Sklizeň našeho nejrozšířenějšího ovoce, jablek, meziročně poklesla při zhruba stejném počtu stromů o 7,4 % (-395 tun).
V mezikrajském srovnání se objemem sklizně pšenice, žita, brambor a pícnin na orné půdě jihočeští zemědělci umístili v pomyslném žebříčku krajů na třetím místě, v produkci řepky na druhém místě a v produkci ovsa a triticale na prvním místě. To koresponduje s výměrou jejich sklizňových ploch. Kromě toho díky dlouhodobě největším plochám trvalých travních porostů si Jihočeský kraj udržuje prvenství ve sklizni sena z trvalých travních porostů s podílem 17,4 % na produkci zemědělského sektoru ČR.
Jihočeští zemědělci zaznamenali ve srovnání se zemědělským sektorem celé republiky nadprůměrné výnosy brambor, žita, ovsa, máku a pícnin na orné půdě celkem. Naproti tomu podprůměrné byly jejich výnosy pšenice, ječmene, řepky a sena z trvalých travních porostů. V pomyslném žebříčku krajů měli Jihočeši druhý nejvyšší výnos brambor, máku a pícnin na orné půdě. Naopak ve srovnání 14 krajů zaznamenali nejnižší výnos kukuřice na zrno, druhý nejnižší výnos pšenice a třetí nejnižší výnos ječmene, hrachu na zrno a řepky.
Tab. 2 Osevní plochy ozimů v Jihočeském kraji dle stavu k 30. listopadu 2021
Současně s výsledky sklizně byly zjišťovány rovněž osevní plochy ozimů. Koncem listopadu 2021 byly v Jihočeském kraji plochy řepky a ozimých obilovin celkem ve srovnání s osevními plochami roku 2021 vyšší. Z jednotlivých druhů ozimých obilovin došlo k rozšíření ploch ozimé pšenice a ječmene, naopak omezeny byly plochy žita a tritikale.
Přílohy
-
Sklizeň vybraných zemědělských plodin v Jihočeském kraji
-
Osevní plochy ozimů v Jihočeském kraji dle stavu k 30. listopadu 2021
-
Sklizeň vybraných zemědělských plodin podle krajů v roce 2021
-
Hektarové výnosy sklizně vybraných zemědělských plodin podle krajů v roce 2021
- Další informace:
-
Kontakt:
Ing. Irena Kovárnová
Krajská správa ČSÚ v Českých Budějovicích
e-mail: irena.kovarnova@czso.cz
T: 386 718 690
M: 703 854 593
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?