Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 25.02.2022
Klíčové události
- Eskalace konfliktu na Ukrajině je aktuálně hlavním hýbatelem na finančních trzích a významně dopadá i na měny středoevropského regionu.
- ČR: Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v únoru vzrostla o 1,6 bodu m/m na hodnotu 99,2.
- USA: Růst americké ekonomiky ve 4. čtvrtletí byl po zpřesnění potvrzen na 7,0 % k/k anualizovaně. Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu v lednu vzrostl na 0,69 z prosincových 0,07 bodu. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 19. února poklesly na 232 tis.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Do obchodování s korunou se včera již naplno promítl nárůst geopolitického rizika. Poté, co ve čtvrtek ráno Rusko zahájilo masivní vojenský útok na Ukrajinu, koruna vůči euru oslabila k hranici 25 CZK/EUR. V nejbližších dnech je nutné počítat s velmi vysokou volatilitou koruny. Naprosto zásadní bude pro korunu nejbližší vývoj na Ukrajině, respektive to, zda bude situace dále eskalovat, jaké budou zavedeny sankce na Rusko ze strany EU a USA a jaká budou reciproční opatření ze strany Ruska. V tomto ohledu stále nelze zcela vyloučit, že Rusko bude odstřihnuto od systému SWIFT (mezi sankcemi zatím není). V extrémním případě by Rusko mohlo reagovat zastavením dodávek zemního plynu do EU. Kvůli aktuálnímu vývoji na Ukrajině je přitom z pohledu ČR pro letošek nutné počítat s ještě výrazně vyšší inflací a zároveň se zvyšuje riziko slabšího hospodářského růstu.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek prudce oslabila těsně pod hladinu 22,50 CZK/USD. Zisky si naopak koruna připsala vůči polskému zlotému, kde se ke konci odpoledne obchodovalo v blízkosti hladiny 5,30 CZK/PLN. Na to, že zlotý je ve srovnání s korunou citlivější na negativní vývoj na Ukrajině, jsme v posledních týdnech několikrát upozorňovali.
- EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské včera vůči euru prudce oslabily. Maďarský forint se v závěru čtvrtečního odpoledne pohyboval v blízkosti hladiny 371 HUF/EUR a polský zlotý nad hladinou 4,72 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro prudce oslabilo a obchodování se přesunulo až těsně nad 1,11 USD/EUR v závěru čtvrtečního odpoledne. Za oslabením eura stála výhradně další eskalace konfliktu na Ukrajině. Na finančních trzích hraje aktuálně zcela prim geopolitické riziko a normálně velmi sledované makroekonomické statistiky (včera americký HDP) zůstávají upozaděny. Pravděpodobnost dalšího oslabení eura minimálně k hranici 1,10 USD/EUR se v tuto chvíli zvyšuje (pokud nejde k obratu na Ukrajině). Po včerejšku je zároveň velmi nepravděpodobné, že Evropská centrální banka (ECB) na březnovém zasedání oznámí rychlejší ústup z uvolněné měnové politiky. Pravděpodobnost, že v závěru letošního roku ECB zvýší úrokové sazby, se rapidně snižuje.
Očekávaná data a události
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 (leden), Index ekonomického sentimentu (únor)
- Německo: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
- USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (leden), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (leden), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (únor) – finální údaj
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun