Vývoj na devizovém trhu – ranní zprávy 24.02.2022
Klíčové události
- ČR: Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 6,9 % m/m a o 19,4 % r/r.
- Eurozóna: Spotřebitelské ceny v lednu finálně vzrostly o 0,3 % m/m a o 5,1 % r/r. V jádrové složce inflace vzrostla o 2,3 % r/r.
- Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v průzkumu na březen poklesla na -8,1 z únorových -6,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
- EURCZK: Koruna se vůči euru ve středu pohybovala kolem hladiny 24,50 CZK/EUR a v závěru odpoledne začala poměrně prudce oslabovat. I nadále platí, že eskalace konfliktu na Ukrajině zvyšuje pravděpodobnost dalších ztrát koruny. To, že inflace na začátku letošního roku prudce zrychlila, je všeobecně známé. Zatímco lednová spotřebitelská inflace byla zveřejněna již více před týdnem, tak včera byla zveřejněna lednová inflace mezi výrobci a dvouciferný meziroční růst cen byl spíše pravidlem než výjimkou. Meziročně nejrychlejší tempo růstu cen se týkalo zemědělských výrobců (21,4%), průmyslových výrobců (19,4 %) a cen materiálů spotřebovávaných ve stavebnictví (19,5 %). Velmi silná byla i meziměsíční cenová dynamika, což platilo především v průmyslu s 6,9 % m/m (jedná se o nejrazantnější růst od února 1991) kvůli elektřině. Jediným odvětvím, kde se zatím ceny jakž takž drží, jsou tržní služby pro podniky, kde je však zároveň velký rozptyl mezi jednotlivými oddíly. Pokud lednová spotřebitelská inflace představovala mírné proinflační riziko prognózy ČNB, tak lednová inflace mezi výrobci v kombinaci s eskalací konfliktu na Ukrajině znamená jednoznačně výraznější proinflační riziko.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna oslabovala a to především v odpoledních hodinách na 21,70 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna posílila hlouběji pod hadinu 5,40 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn vůči euru včera maďarský forint oslabil těsně pod 360 HUF/EUR a polský zlotý nad 4,57 PLN/EUR ke konci odpoledne.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo v rozmezí 1,132 – 1,136 USD/EUR, když v závěru odpoledne euro kvůli rostoucímu napěti kolem Ukrajiny oslabovalo. Meziroční lednová spotřebitelská inflace v eurozóně byla po zpřesnění upravena lehce nahoru na 5,1 %. Hlavním motorem inflace jsou přitom primárně energie, které vzrostly o 28,8 % r/r. Energie přitom představují jednu desetinu spotřebního koše, přičemž v lednu k meziročnímu růstu inflace přispívaly více jak z poloviny a na velmi silném příspěvku energií do inflace se nic nezmění ani v nejbližších měsících. Zásadním rozdílem mezi strukturou inflace v eurozóně a v ČR je růst cen ve službách – v eurozóně (2,3 % r/r), zatímco v ČR (7,0 % r/r).
Očekávaná data a události
- ČR: Konjunkturální průzkum (únor)
- Eurozóna: Projevy centrálních bankéřů (ECB) - Schnabelová
- USA: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu (leden), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 19. února), Prodeje novostaveb (leden), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Bostic, Mesterová
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun