Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  21.02.2022 10:05:15, aktualizováno 27.02.2022 09:00:47

Nedostatek čipů a materiálů ukázal limity české ekonomiky


Problémy v dodavatelských řetězcích na českou ekonomiku dopadly extra tvrdě: MMF odhaduje, že pokud by v řetězcích nebyl problém a materiály, čipy, suroviny by k nám putovaly bez problémů, tak by české HDP bylo vyšší o 4% a produkce zpracovatelského průmyslu dokonce o 14%. Ekonomika by už dávno byla nad úrovněmi před covidem. Namísto toho mám jedno z nejpomalejších oživení v EU. Pro srovnání: dopad na ekonomiky EMU je poloviční.





Nedostatek všeho taky vyhnal nahoru ceny výrobců (PPI). Víc opět v zemích, které jsou více zapojené do mezinárodních produkčních řetězců = ČR. Podle MMF cca 2/3 zvýšení cen v ČR lze přičíst právě nákladovým šokům. Ale pozor: 2/3 platily v září loňského roku, tedy bez vlivu nárůstu cen energií a potravin. Dnes bychom byli na vyšším podílu.



Takto tvrdý dopad problémů v dodavatelských řetězcích je cenou za ekonomický model ČR: výroba závislá na meziproduktech a vysoká dovozní náročnost. Spočítali jsme, že například dovozní náročnost výroby aut je více než 50% (31% přímé dovozy do odvětví výroby aut a dalších 20% nepřímá přes domácí dodavatele z jiných odvětví). Výroba počítačů a elektroniky má dovozní náročnost dokonce 80%.



Díky tomu přidaná hodnota na produkci nebo přidaná hodnota na vývozech je v ČR velmi nízká, jak jsme ukázali v našem projektu Indexu prosperity Česka a řadíme se na poslední příčky v EU. Ačkoliv máme jeden z nejlépe diverzifikovaných ekonomik na světě.



Nazýváme se vývozní ekonomikou, ale jedním dechem bychom měli říct, že jsme zároveň dovozní ekonomikou.



Co dělat krátkodobě, abychom zvládli šok do dodavatelských řetězců? MMF radí uvolnit imigrační pravidla s cílem zmírnit nedostatek pracovních sil. Omezit plošnou podporu poptávky, fiskální opatření cílit, aby nedošlo k trvalému snížení potenciálu ekonomiky. Podpořit zachování životaschopných pracovních míst, především ve výrobě náročné na kvalifikaci. A nepřehnat utažení měnové politiky, které by zastavilo oživení ekonomiky.



Co dělat střednědobě a dlouhodobě? Potřebujeme se k udržitelnějšímu růstovému modelu, který bude zvyšovat prosperitu ČR, proinvestovat. Pozor, my už investujeme fest = 3. nej. míra investic v EU.
A díky tomu máme druhý nejvyšší podíl průmyslu v EU. Ale v kvalitě to vidět není: 13. místo v robotizaci průmyslu (pár let stačilo, aby nás předběhla Čína v počtu robotů v průmyslu na zaměstnance), 27. v dostupnosti bydlení, 20. v e-gov, 10. ve výdajích na vědu a výzkum, 22. v podílu lidí s terciálním vzděláním (30-35 let). Aspoň jedna dobrá zpráva: v top3 je český e-commerce dokazující, že špatné umístění e-government není o tom, že by se tady digitálním službám nedařilo. Naopak. Ale v soukromém sektoru.



Potřebujeme robotizovat, automatizovat, digitalizovat. Hlavním dlouhodobým zdrojem růstu jsou inovace spolu se vzděláváním. Vláda a stát musí dělat evidence based policy a ne se rozhodovat na základě dojmů. Potřebujeme budovat modernizovat českou ekonomiku, podpořit budování českých značek a zvyšovat přidanou hodnotu vytvořenou v ČR.



Ekonomický stroj made in Czechia se zadrhává. Je potřeba se z problémů proinvestovat. A to nejen z krize, ale i k vyššímu růstu potenciálu české ekonomiky. Zatím investice klesají. Podobně jako po finanční krizi. Dopad tehdejšího poklesu investic jsme viděli mnoho let a vlastně pociťujeme dodnes.

Před finanční krizí rostl potenciál česká ekonomiky o pět, šest procent. A teprve růst nad touto úrovní vytvářel inflační tlaky.



Před covidem jsme viděli podobné inflační tlaky už při růstu o tři procenta. Růst potenciálu české ekonomiky značně přibrzdil. Propad investic po finanční krizi dostal růst potenciálu na mnoho let dokonce pod dvě procenta. Jestliže nepodpoříme investice, tak opět riskujeme pár ztracených let.
Ano, potřebujeme vybrat několik smyků najednou: vliv řetězců na oživení české ekonomiky a inflaci. A zároveň měnit model české ekonomiky, abychom nezůstali v pasti ekonomiky středních příjmů. S druhou ekonomickou transformací, cílenými fiskálními opatřeními a rozumnou ČNB to jsme schopni zvládnout. 

David Navrátil

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688