Fed bude zvedat sazby do trhu s velmi vysokými valuacemi. Co na to historie a fundament?
V posledních dvou týdnech jsem se tu poměrně intenzivně věnoval tomu, co se obvykle děje s různými investičními aktivy a zejména s akciemi během cyklu zvedání sazeb. Popřípadě tomu, proč by se tentokrát mělo, či nemělo dít něco jiného. Pokud bychom o tématu měli chuť ještě pouvažovat, mohlo by být zajímavé podívat se na pohyb sazeb a valuace. Chování akcií by totiž mohlo být znatelně rozdílné v době, když Fed zvedá sazby do trhu s velmi nízkými, či naopak vysokými valuacemi. Jak to tedy bylo a je?
Pokud bychom valuace amerických akcií soudili na základě poměrů cen a zisků PE, tak nyní se nachází mimořádně vysoko, kolem 22. Tedy z historického hlediska, protože se lze samozřejmě dohadovat o tom, nakolik takové PE odpovídá současnému poměru sazeb a požadované návratnosti k růstovému výhledu u zisků. Minimálně z onoho historického pohledu ale bude Fed (pokud se v následujících týdnech nic výrazně nezměnit) zvedat sazby do valuačně mimořádně situace. A následující tabulka od BofA ukazuje, do jakých valuací zvedával Fed sazby v minulosti.
Zdroj: Twitter
Zdroj: Twitter
Nejvyšší valuaci měl podle první tabulky trh v roce 1999, v druhé ale toto období z nějakého důvodu nenajdeme. Nevadí, protože je známo, co se dělo během praskání internetové bubliny. Druhá největší valuace panovala v roce 1971, rok poté si trh připsal více než 10 %, pak asi 16 %. Podle toho by se zdálo, že zvedání do vysokých valuací nemá v první fázi na akcie moc negativní dopad. Ale pak to přijde – prasknutí internetové bubliny, roky 1973, 1974 (viz tabulka).
Pak máme několik let, kdy se valuace trhu pohybovaly kolem 16 a jeho chování poté, co Fed zvednul sazby, v těchto případech vyznívá dosti smíšeně. Výrazný propad pak přišel vlastně jen v roce 1973. Celkově tu pak nějakou výraznou korelaci mezi chováním trhu na straně jedné a valuacemi, do kterých Fed zvedá sazby, moc nevidím. Důvod, který je podle mne rozhodující, lze formulovat v duchu toho, co jsem uvedl ve druhém odstavci:
Valuacím nezáleží na sazbách samotných, ale na požadované návratnosti celkové (tedy sazbách a rizikových prémiích) a jejich poměru k očekávanému růstu zisků. Fed tedy může zvedat sazby do historicky vysokých valuací, které jsou ale opřeny o příznivý poměr požadované návratnosti a očekávaného růstu. A pokud zvedání sazeb tento poměr nijak zvlášť nenaruší, může trh vesele růst dál. V opačném případě může Fed zvedat do valuací historicky nízkých, ale pokud jeho politiky výrazně naruší dosavadní vnímaný/očekávaný poměr požadovaná návratnost/růst, valuace a trh mohou ještě klesnout. Tím ale nechci říci, že vysoké valuace jsou irelevantní – trhu se lépe roste, pokud jej nahoru mohou táhnout zisky i valuace, než pouze zisky.
Ohledně valuací a sazeb se samozřejmě nabízí otázka, jak to tedy bude nyní. Podle mne je trh velmi zkráceně stále naceněn na dlouhodobě velmi příznivý ekonomický vývoj, který kombinuje relativně vysoké a hlavně dlouhodobě neinflační tempo růstu ekonomiky. Tedy kombinované s relativně nízkými sazbami a požadovanou návratností.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla