Kryptoměnový projekt od Facebooku definitivně končí
Mateřská společnost Facebooku a její partneři vystupují z problematického projektu kryptoměny.
Jsou to teprve dva roky, co jedna z největších světových společností představila nový nápad, a vypadá to, že zakladatel Mark Zuckerberg si na své konto další podnikatelský úspěch nepřipíše. Plánovaný stablecoin Diem (nejprve pod názvem Libra), který měl být alternativou k fiat penězům pro 2 miliardy uživatelů, nespatří světlo světa. Společnost Meta (dříve Facebook) se po tvrdém boji s regulačními orgány zbavila duševního vlastnictví a všech dalších aktiv souvisejících s činností platební sítě Diem.
Vše začalo velkolepými plány v roce 2019
Právě letos Facebook vydal whitepaper o svém projektu potenciálně globální kryptoměny Libra. Navíc se do této iniciativy nepustili sami a ke konsorciu Libra Association se připojily i další velké společnosti, jako jsou Mastercard, PayPal, Visa, Stripe, eBay, Coinbase, Uber a další. Největší sociální síť také plánovala vyvinout a provozovat vlastní elektronickou peněženku Calibra. Za největší a pravděpodobně jedinou konkurenční výhodu celého projektu lze jistě považovat již zmíněnou obrovskou dvoumiliardovou uživatelskou základnu.
V počátcích nebyl projekt přijímán s velkým nadšením a byla mu vyčítána především jeho centralizovaná povaha a s ní spojená bezpečnost. Zastánci kryptoměn také oprávněně zpochybňovali status libry jako kryptoměny, protože postrádala prakticky všechny základní charakteristiky – veřejnost, neutralitu, odolnost vůči cenzuře a bezhraničnost. Pochybnosti jistě souvisely i se špatným jménem, které si Facebook sám vytvořil. Od roku 2010 se stále častěji objevují otázky týkající se nedostatečného soukromí, etiky a také nefunkčního řízení.
Tlak regulačních orgánů z celého světa se rychle stupňoval.
Dalo by se říci, že tato stránka zlomila celému projektu vaz. Vedení Facebooku bylo podrobeno dlouhému výslechu v americkém Senátu a k plánu vydat vlastní měnu se tehdy vyjádřil i americký prezident Donald Trump, který vzkázal Facebooku, že pokud se chtějí stát bankou musí požádat o licenci a následně dodržovat všechny příslušné předpisy. Podobná prohlášení přicházejí i z jiných zemí světa a francouzský ministr financí Bruno Le Maire prohlásil, že jeho země a celá Evropa nebude nový projekt Facebooku tolerovat, protože ohrožuje měnovou suverenitu států. Bank of England vydala varování, že aby se libra stala v její zemi legální, bude muset splňovat všechny nezbytné standardy tradičního bankovního světa.
Po počátečních problémech došlo k vlně odchodů společností z projektu, kdy z něj odešly PayPal, Visa, Mastercard a také eBay. Situace se dokonce vyhrotila natolik, že se v Evropě veřejně hovoří o možnosti přerušení veškerého bankovního styku se společností Facebook. Jedinou reakcí na problémy s regulátory byl přechod na stablecoin, který měl být krytý národními měnami, a následný marketingový trik v podobě změny názvu na Diem. Tyto kroky situaci nijak výrazně nezlepšily a různé komplikace se s projektem Diem táhnou prakticky až do současnosti.
Příběh kryptoměny s potenciálně největší uživatelskou základnou tak končí scénářem, který byl již delší dobu považován za nevyhnutelný. Podle zveřejněných informací společnost Meta prodala duševní vlastnictví a veškerý další majetek společnosti Silvergate Capital Corporation. Z technologického hlediska jsme pravděpodobně o nic zajímavého nepřišli a jediné, co nás opravdu zajímalo, byl nárůst přijetí kryptoměn, který mohla největší sociální síť na světě poskytnout.
Od počátku projektu odborníci poukazují na nepochopení základních principů fungování kryptoměn a diskutují o možnosti, že ve spojení s důvěryhodným decentralizovaným bitcoinem by se mohlo jednat o nezastavitelný tandem. Společnost Meta (Facebook) však upřednostnila své vlastní finanční zájmy, což vyvolalo vlnu nevole ze strany států a odsoudilo projekt k neúspěchu.
Zdroje:https://techstory.in/, https://cryptopotato.com/
CryptoKingdom.cz
Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.
Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.
Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Skupina kryptoměnových burz se přidala dvojčatům Winklevossovým s cílem vytvořit kryptoměnového regulátora
- Administrátor/ka zjednodušených projektů v oddělení zjednodušených projektů V v odboru administrace zjednodušených projektů MŠMT
- FACEBOOK (FB) - Akcie Facebook
- FACEBOOK (FB) - aktuální graf akcie FACEBOOK (FB) v bodech
- Facebook IPO - IPO Akcie Facebook
- www.facebook.com - finanční informace o webu facebook.com
- FACEBOOK (FB) - Akcie Facebook
- FACEBOOK INC. - Akcie FACEBOOK INC. aktuálně - akcie online
- Facebook Libra - LIBRA/Facebook Libra kurz
- Facebook IPO - IPO Akcie Facebook
- MF: Ke konci října končí plošný odklad splátek končí, poskytovatelé úvěrů budou klientům pomáhat individuálně
- Facebook tokenized stock FTX - aktuální a historické ceny kryptoměny Facebook tokenized stock FTX, graf vývoje ceny kryptoměny Facebook tokenized stock FTX - 3 měsíce - měna USD
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets