Víkendář: Krugman a Summers o příčinách vysoké inflace, jejím dalším vývoji a dalších krocích Fedu
Princeton Bendheim Center for Finance uspořádal před několika měsíci diskusi mezi Paulem Krugmanem a Larry Summersem na téma inflace. Ta se v americké ekonomice stále drží na vysokých hodnotách. Summers přitom již před časem varoval před dlouhodobě vyššími inflačními čísly a doporučoval rychlejší stahování monetární stimulace. Princeton Bendheim Center for Finance nyní uspořádalo další kolo rozhovoru. Jak se oba ekonomové dívají na současný vývoj a co čekají pro následující období?
Krugman začal s tím, že jeho pohled na inflační vývoj byl „uvolněnější“ a mýlil se. Příčinou je jednak to, jak moc se poptávka posunula směrem ke zboží a od služeb. K tomu se přidaly známé tenze ve výrobních řetězcích, což dohromady drží inflaci na vysokých číslech. To jsou ale podle ekonoma relativně méně významné faktory ve srovnání s tím, co se děje na trhu práce. Neobvykle mnoho lidí totiž odchází ze svých dosavadních pracovních míst a řada z nich také z trhu práce úplně odešla.
Summers, který „nebyl v týmu přechodné inflace“, reagoval s tím, že nyní se s Krugmanem shoduje mnohem více než při první diskusi. V principu platí, že při dané nabídce povede přílišná stimulace k vysoké inflaci. Nyní ekonom míní, že přechodná inflace určitě není nemyslitelným scénářem, ale v tuhle chvíli se nedomnívá, že je tím nejpravděpodobnějším. Očekává se totiž, že letos americká ekonomika poroste opět znatelně nad trendem. A s ohledem na to leží sazby Fedu stále příliš nízko a příliš uvolněná je i politika fiskální.
Pro následujících 12 měsíců tedy podle Summerse není pravděpodobné, že by se inflace snížila z rozmezí 5 až 7 % k 2 %. A ekonom míní, že snaha Fedu používat takzvanou „forward guidance“ není moc efektivní, protože „trhy většinou nenaslouchají“. Jinak řečeno, Fed svou komunikací ohledně výhledu a jím podmíněným vývojem monetární politiky velké změny nedosáhne. „Velmi nepravděpodobnou kombinaci“ podle Summerse představují předpovědi Fedu, podle kterých by měla nastat dezinflace v prostředí pokračující velmi nízké nezaměstnanosti a velmi nízkých reálných sazeb.
Krugman se věnoval inflačním očekáváním s tím, že to, co opravdu rozhoduje, jsou skutečná očekávání lidí. Očekávání finančních trhů jsou pak mnohem méně relevantní. A indikátory, které by měly odrážet očekávání domácností, pak podle Krugmana nevypadají tak, že by situace připomínala sedmdesátá léta. Tedy dobu, kdy lidé skutečně čekali delší období vyššího růstu cen. A i tuto současnou situaci by měla odrážet monetární politika.
Zdroj: Princeton Bendheim Center for Finance, Youtube
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?