Research (Česká spořitelna)
Investice  |  31.01.2022 10:39:03

Co by se stalo, kdyby na Rusko byly uvaleny sankce?


Začněme naším obchodní vztahem s Ruskem: podíl na celkových přímých vývozech 2% (2020) a podíl na celkových dovozech 2%. Agregátně přímé vývozy a dovozy neukazují dramatickou koncentraci. Ďábel je ve struktuře. V případě vývozů jde přímo do Ruska 3% aut, 9% ostatních dopravních prostředků, 5% nápojů a 3% strojů z celkových vyvezených. Vysoká koncentrace je samozřejmě vidět v přímých dovozech: 55% dovezeného plynu v roce 2020 šlo přímo z Ruska. Dalších 17% z Ázerbájdžánu, po osmi procentech Kazachstán, USA a Německo. A přímo z Ruska taky dovážíme 14% ze všech dovozených rud.



Na začátku roku jsme ukazovali dopad vysokých cen energií na českou ekonomiku. Co by se stalo, kdyby ceny plynu byly trojnásobné oproti jaru 2021 a elektřiny dvojnásobné? Celkové zvýšené náklady pro českou
ekonomiku o cca 270 mld. CZK = 4% HDP. Fixní kontrakty mohou zátěž rozložit v čase, ale vysoké procento ukončených fixních kontraktů natlačí náklady do letošního roku. A sankce a protisankce mohou ceny ještě dále zvyšovat.



Pokud vás zajímá, která odvětví mají nejvyšší podíly na spotřebě plynu a elektřiny, tak vedle samotné výroby energie, to jsou chemici, stavební materiály a sklo (výroba nekovových minerálních výrobků), huťaři a auto průmysl.



Jednou z položek, které se objevují ve výčtu potenciálních sankcí, je odstřižení Ruska od SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Jde o systém pro mezinárodní platební styk, který používá cca 11 tisíc finančních institucí. Jednoduše řečeno, bez SWIFTu by bylo Rusko odstřižené od mezinárodního platebního systému, což je celkem velký problém.

Mimochodem, SWIFT sídlí v Belgii, představenstvo má 25 členů. 11 členů je z EU + 2 z UK a 2 Švýcarsko. A jeden Rus. Odstřižení od SWIFT znamená také odstřižení Ruska od plateb za ropu, plyn a rudy. A Rusko vyhrožuje celkem logicky = odstřižení Evropy od dodávek komodit. Tomu se říká Mexican standoff.

Rusko nějaké alternativy k SWIFT? 1) ruský SPFS, který začalo vyvíjet právě jako alternativu k SWIFT, zapojeno je cca 400 finančních institucí, ale především ruských a má výrazné kapacitní omezení; 2) pomocnou ruku může podat čínský CIPS (taky budován jako alternativa k SWIFT); 3) dodejme ještě kryptoměny. Ty ale mají vysokou volatilitu a také kapacitní omezení. Plnohodnotná náhrada není.



Byla by to taková rána pro Evropu, kdyby Rusko přestalo posílat plyn do Evropy? Dodávky plynu z Ruska do Evropy byly na minimech (z let 2015-2020) celou druhou polovinu loňského roku. Letos jsou dokonce na polovině normálu a pod přechozími minimy. Pokles je vidět v cenách plynu. A plyn by byl výrazně dražší, kdyby nebylo LNG. Vzpomeňte si, že na konci loňského roku se plyn obchodoval i za více než 150 EUR/MWh. Pokles přišel poté, co se objevili lodě s LNG mířící do Evropy. V letošním lednu tak Evropu zachraňuje dovoz LNG, který nyní zcela kompenzuje pokles dovozu plynu z Ruska v letošním roce. Z Ruska i přes pokles stále proudí 1800 milionů kubíků plynu.

Z hlediska trubek Rusko víceméně odstavilo plynovod s tranzitem přes Ukrajinu, ale i Yamal (Bělorusko a Polsko).



Pokud by dodávky ruského plynu byly zastavené/omezené krátkodobě, tak by EU do léta byla schopna přežít díky zvýšenému dovozu LNG, v kombinaci se snížením spotřeby plynu v průmyslu s ekonomickými dopady. Z tohoto pohledu jasné, že by Evropě vyhovovalo případné sankce řešit až po zimní sezóně. Ale to Rusko ví. Je potřeba počítat s nerovnoměrnými dopady na jednotlivé země EU. Což se může řešit redistribucí na fiskální úrovni, ať už na lokální úrovni nebo v rámci EU.



Nahrazení delšího výpadku ruského plynu naráží na limity dovozu LNG. Ano, na straně EU jsou volné dovozní kapacity ve výši cca 1000 TWh. Problém je na straně nabídky. Například globální kapacita na zkapalnění nemá už téměř žádné rezervy, podobně není volná kapacita lodí.



Dále většina dodávek LNG do Asie je definována dlouhodobými kontrakty. Navíc infrastruktura není postavena na 100% dodávkách plynu ze západu na východ Evropy...

Takže déle trvající omezení dodávek plynu z Ruska se bez omezení spotřeby neobejde. A výpadek se neobejde bez zvýšení cen energií.



Tabulka ukazuje některé další možnosti. Například některé plynové elektrárny mohou pálit místo plynu ropu. Německo může pozastavit zavírání jaderek. Můžeme zvýšit produkci elektřiny z uhlí. Mohou se omezit dodávky do nejvíce energetických náročných odvětví…



Pozor, komplexita Ruské ekonomiky není nijak vysoká a je závislá na příjmech z přírodních zdrojů, které tvoří cca 13% HDP. Více než třetina příjmů státního rozpočtu je závislá na ropě a plynu.



David Navrátil

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz


Rusko - zprávy a komentáře k Rusku








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688