Význam skutečného digitálního vlastnictví v době monetizace dat
Význam skutečného digitálního vlastnictví v době monetizace dat
V našem současném digitálním věku data kralují. Firmy všech velikostí se stále více snaží zpeněžit uživatelská data, aby mohly podporovat své produkty a služby. Způsob, jakým tyto podniky získávají hodnotu z dat, však často postrádá férovost a transparentnost.
Vezměte si například Facebook. Gigant sociálních sítí se v posledních letech dostal pod palbu kvůli svému obchodnímu modelu, který je založen na monetizaci uživatelských dat, aniž by samotným uživatelům cokoliv vracel. To bylo naposledy zdůrazněno rebrandingem společnosti na „Meta“, což znamená její znepokojivý vpád do odvětví metaverse.
Google je dalším významným příkladem společnosti, která čelila kritice za monetizaci uživatelských dat. Vyhledávací gigant se v Evropě zapletl do řady antimonopolních případů, přičemž regulační orgány obviňují společnost ze zneužívání dominantního postavení na trhu k upřednostňování vlastních produktů a služeb před produkty a službami svých konkurentů.
Technologie blockchainu naštěstí nabízí potenciální řešení tohoto problému. Blockchain je distribuovaná databáze, která umožňuje vytvoření digitálního vlastnictví a férové rozdělení bohatství prostřednictvím protokolů bez potřebného oprávnění. Díky tomu je ideální technologií umožňující spravedlivější model monetizace dat.
Zavádění skutečného digitálního vlastnictví
Jedna společnost, která využívá blockchain k umožnění skutečného digitálního vlastnictví, je Next Earth. Next Earth je platforma virtuálních pozemků, která uživatelům umožňuje vlastnit a pronajímat virtuální půdu. Společnost spustila svůj vlastní token, NXTT. Všechny poplatky za platformu, odměny, nákupy pozemků nebo prodeje na tržišti se provádějí v NXTT.
Jak vysvětluje Gabor Retfalvi, zakladatel Next Earth: „Opravdu věříme, že můžeme pomoci světu stát se lepším místem díky demokratizaci Metaverse; se skutečným digitálním vlastnictvím komunitou tím, že poskytuneme ekonomiku, kde se uživatelé mohou navzájem monetizovat, vytvářet nejen bohatství a hodnotu, ale také komunitou řízený obsah samotného Metaverse a být za to oceněni.“
Jinými slovy, platforma Next Earth poskytuje uživatelům skutečné digitální vlastnictví jejich půdy, což jim umožňuje kontrolovat, jak je využívána a kdo k ní má přístup. Next Earth také poskytuje transparentnost celého procesu, takže uživatelé přesně vědí, jak jsou jejich data monetizována.
To vytváří spravedlivější datový model, ve kterém jsou uživatelé kompenzováni a mají kontrolu.
Může Blockchain opravit Metaverse?
Myšlenka metaverse není nová – Neal Stephenson ve svém románu „Snow Crash“ z roku 1992 popsal digitální svět, ve kterém mohou lidé komunikovat a podnikat. Od sci-fi až po skutečný svět, startupy jako Second Life vznikly na počátku 21. století, aby se pokusily tuto vizi uvést v život. Tyto snahy však selhávaly kvůli nedostatku férovosti a transparentnosti jejich obchodních modelů.
Next Earth se snaží to vše změnit pomocí technologie blockchainu. Next Earth se svou platformou a tokenem vytváří spravedlivější systém, který bude nezbytný pro úspěch metaverse.
Budoucnost metaverse závisí na schopnosti podniků interagovat s uživatelskými daty férovým a transparentním způsobem. Technologie blockchainu je příslibem, že to bude možné.
Myšlenka DAO neboli decentralizovaných autonomních organizací to posouvá na novou úroveň. To je důvod, proč Retfalvi říká, že „cíl Next Earth je plně DAO řízená nejmodernější samoudržitelná platforma.“ V konečném důsledku bude Next Earth plně řízen uživateli a bude jim a komunitě kolem něj vracet stále více.
Proč záleží na skutečném virtuálním vlastnictví půdy
Ve fyzickém světě vlastníme půdu, na které žijeme, a věci, které se na ní nacházejí. Tuto půdu můžeme použít k výstavbě našich domů, podniků a dalších staveb. Můžeme ji také prodat, pronajmout nebo darovat. Toto je základní právo, které máme ve fyzickém světě a je to právo, které bychom měli mít i ve světě digitálním.
Virtuální půda je klíčovou součástí metaverse a měla by být ve vlastnictví uživatelů, kteří ji obývají. Next Earth je se svou platformou a tokenem vůdčí silou v tom, aby se to stalo realitou. S Next Earth budou mít uživatelé konečně skutečné digitální vlastnictví své půdy.
V konečném důsledku je současný model monetizace dat nespravedlivý a je třeba jej změnit. Uživatelé metaverse by měli být odměněni za data, která poskytují, spíše než aby jim byla odebírána, aniž by jim bylo na oplátku něco dáváno. Next Earth stojí v čele úsilí o to, aby se přesně toto stalo realitou a její platforma a token tak pomohou vytvořit férovější a spravedlivější metaverse.
Zdroj: newsbtc.com
CryptoKingdom.cz
Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.
Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.
Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?