Island jako ideální destinace pro datová centra
Island jako ideální destinace pro datová centra
25.01.2022 / 14:00 | Aktualizováno: 25.01.2022 / 15:49
Island sám sebe deklaruje jako ideální destinaci pro umisťování datových center. Je přitom jasné, že poptávka po jejich výstavbě bude narůstat ruku v ruce se zvyšujícími se globálními nároky na digitalizaci společnosti. Pandemie přitom tento trend dále urychlila. Islandské celoročně chladné klima a cenově dostupná elektrická energie z obnovitelných zdrojů jsou hlavními argumenty pro založení datového centra právě v této ostrovní zemi. Mezi další výhody patří bezpečnost, dostatek stavebních ploch či předvídatelné tržní prostředí s kvalifikovanou pracovní silou.
Budování datových center je na Islandu stále ještě relativně novým fenoménem s velkým potenciálem dalšího rozvoje. Datová centra jsou budovy/haly, v nichž se nachází počítačové servery a další informační technologie. Datové centrum zajišťuje jejich nepřetržitý provoz a celá budova je navržena tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost dat. Jejich stavební konstrukce musí zajišťovat ochranu datového centra proti mechanickému poškození (třeba pádu letadla), požáru i povodni. Je zde nepřetržitá ostraha i záloha internetového připojení a elektrické energie.
Na první pohled se může zdát, že budování datových center právě na Islandu není vzhledem k jeho odlehlé geografické poloze nijak zvlášť výhodné. Nicméně ve skutečnosti může ostrovní země nabídnout několik unikátních výhod, které z ní činí zajímavou destinaci pro toto perspektivní odvětví. Datová centra totiž na Islandu ke svému provozu využívají stále ještě cenově dostupnou elektrickou energii čistě z obnovitelných zdrojů (geotermální a vodní elektrárny). Evropský trend růstu cen elektrické energie proto může být pro řadu zájemců rozhodujícím faktorem, proč datové centrum vybudovat či provozovat právě na Islandu.
Další výhodou je přirozené chlazení s ohledem na tamní klima. Datová centra totiž představují tepelný zdroj, který s sebou nese nutnost technologicky zabezpečit využití produkovaného odpadního tepla. V islandských klimatických podmínkách je ovšem tento významný problém podstatně redukován. Místní klima zajišťuje přirozené chlazení, neboť ani v červenci nepřesahuje průměrná teplota na ostrově 15°C, v zimních měsících se pohybuje kolem 0°C a celoroční průměr je na 5°C. V pobřežních lokalitách, kde jsou datová centra umístěna, teploty v zimě jen zřídka klesnou výrazněji pod bod mrazu, což redukuje i nutnost vytápění v případě velkých mrazů. Toto specifické klima bez výrazných teplotních výkyvů tak výrazně snižuje náklady na provoz. Kombinace tohoto faktoru s levnější elektřinou tedy např. znamená, že průměrné náklady na provoz datového centra na Islandu jsou nyní poloviční oproti např. Německu či Velké Británii.
Vzhledem k nízké hustotě zalidnění země zároveň existuje dostatek stavebních ploch pro výstavbu nových center. Ta jsou aktuálně na Islandu rozmístěná v devíti lokacích. Všechny tyto příznivé faktory společně s místní kvalifikovanou pracovní silou, předvídatelným tržním prostředím (Island je součástí Evropského jednotného trhu díky Dohodě o EHP) a investičními pobídkami představují zajímavou konstelaci pro zahraniční investory.
Rozvoj tohoto perspektivního odvětví na Islandu proto přináší atraktivní investiční příležitosti s možností zhodnocení investic. Datová centra procházejí neustálým vývojem stavební části, hardwarového vybavení i použitého softwaru. Do roku 2025 by se investice do jejich budování a modernizace měly na Islandu zdvojnásobit. Pro české dodavatele tedy tento sektor nabízí různorodé příležitosti. Jedná se jak o komplexní stavební zakázky se širokým využitím dalších technologií (mj. monitorovací či protipožární systémy), tak o dodávky hardwarového a softwarového vybavení nezbytného pro provoz datových center.
Další informace k tématu může poskytnout obchodně-ekonomický úsek českého velvyslanectví v Oslo.
Autor: Ondřej Fiala, zástupce velvyslance, zastupitelský úřad ČR v Oslo
Poslední zprávy z rubriky Internet a telefony:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun