Víkendář: Nové technologie a budoucnost bankovnictví
Nové technologie mění fungování sektoru finančních služeb, což není nic nového. Změny přinesly stejně tak třeba bankovní automaty či vznik nového typu finančních společností, jakými jsou například fondy rizikového kapitálu. Na stránkách VoxEU na to poukazuje skupina ekonomů včetně Thorstena Becka a Stephena Cecchettiho s tím, že současné inovace a technologické změny mohou výrazně modifikovat fungování tradičních bank a nabídku jejich služeb.
Současná vlna finančních inovací má podle Becka a jeho kolegů počátek mimo finanční sektor. Jejími tahouny jsou zejména chytré mobilní telefony, které mimo jiné představují nové distribuční kanály, umožňují nabídku nových online služeb a posun od tradičního modelu bankovnictví stojícího na síti poboček. Lidé mají díky internetu také výrazně lepší možnost porovnávat cenu služeb. Další významnou technologií jsou podle ekonomů cloudové služby a s nimi spojené nástroje, které umožňují zpracovávat obrovské objemy dat, monitorovat je a mimo jiné zlepšit management rizika.
V neposlední řadě pak má na finanční odvětví vliv technologie distribuovaných decentralizovaných databází a hlavně blockchain. Ekonomové v této souvislosti zmiňují i kryptoměny s tím, že trend směřuje spíše k takzvaným stablecoins. Tedy k digitálním aktivům krytým nějakým tradičním aktivem, například americkým dolarem. Rozšiřování těchto technologií nyní vede i centrální banky ke zvažování výhod a nevýhod jejich vlastních kryptoměn, které by mohly mít řadu citelných důsledků pro celý finanční sektor.
Nové technologie přinášejí bankám také novou konkurenci ve formě takzvaných fintech společností. Velké technologické společnosti, které se začaly zaměřovat i na finanční služby, přitom těží z přístupu k velkému množství dat, mají kapacity na jejich analýzu a zpracování a k tomu mohou spoléhat na některé pozitivní externality, které přináší jejich tradiční podnikání. Z hlediska bank přitom hodně záleží na konkrétní strategii fintech společností. Na jednu stranu se totiž mohou vydat cestou spolupráce s tradičními bankami, na stranu druhou mohou investovat do vlastní expanze včetně poboček a tím se stát významnou konkurencí i v oblasti tradičních bankovních služeb.
Jakým konkrétním směrem se vydá evropské bankovnictví? Ekonomové přemýšlí o třech základních scénářích. V tom prvním si tradiční banky udrží svou dominantní pozici tím, že budou investovat do nových technologií a pro fintech společnosti zbydou jen tržní niky. Ve druhém scénáři již dojde ke strukturálnímu posunu a z odvětví odejdou zejména menší banky. Fintech dokáže expandovat do regulované části trhu, tradiční banky se budou orientovat hlavně na tu jeho část, kde je třeba intenzivnější komunikace se zákazníkem.
Třetí scénář by pak přinesl úplně jinou strukturu finančního odvětví s tím, že změnu by přinesly digitální měny centrálních bank. Finanční intermediace by se posunula směrem od bank k bance centrální, fintech a nové společnosti by nabízely specializované služby ušité co nejvíce na míru zákazníkovi. K tomu ekonomové dodávají, že v každém scénáři se dá očekávat negativní tlak na ziskové marže bank a odchod některých z nich z trhu. Z hlediska regulace a postupu centrální banky je pak nutno brát na zřetel rizika a dopady konkrétních kroků na stabilitu celého systému, a to jak krátkodobou, tak dlouhodobou.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select