Patria (Patria Finance)
Investice  |  15.01.2022 16:09:00

Jak stabilizovat vládní finance evropských zemí? Možností je více

Hlavní ekonom francouzské investiční banky Natixis Patrick Artus si všímá, že řada evropských vlád bude i letos dosahovat strukturálních rozpočtových deficitů. K tomu ekonom dodává, že „ECB by měla být schopna omezovat své nákupy aktiv“, a zároveň se v EU očekávají nová fiskální pravidla. To vše budí otázku, jak zmíněné strukturální deficity snížit.

Vývoj strukturálních deficitů v eurozóně, Německu, Francii, Itálii a Španělsku ukazují následující dva grafy. Na úrovni celé měnové unie se tyto deficity, které jsou očištěné o vliv ekonomického cyklu, přiblížily k nule v roce 2015, pak ale došlo k jejich opětovnému prudkému prohloubení:
01

Artus tvrdí, že pokud by se nominální růst v eurozóně v budoucnu kvůli inflaci a vyšší produktivitě zvýšil o jeden procentní bod, stačilo by to na dosažení dluhové stabilizace ve všech zmíněných zemích i v celé eurozóně. Jedinou výjimku představuje Itálie, kdy by strukturální deficity musely i v takovém případě klesnout, a to konkrétně na 3,7 % (nyní se nachází nad 4 %). Vyššího růstu je ale podle ekonoma možné dosáhnout jen v delším období, a proto je nutné uvažovat i o dalších možnostech stabilizace veřejných financí.

Evropské země by mohly snížit plánované vládní výdaje v oblastech, jako je energetická transformace, zdravotní péče, výzkum a vývoj či systém vzdělávání. Takový krok by ale byl podle ekonoma složitý, protože tyto programy již byly ohlášeny a do značné míry také dávají smysl. Co možnost zvýšení efektivity veřejných služeb a vytváření s tím souvisejících úspor? Artus v této souvislosti ukazuje následující obrázky, které porovnávají výši veřejných výdajů očištěnou o výplatu důchodů k zaměstnanosti ve veřejném sektoru:
02

Podle tohoto jednoduchého měřítka je produktivita veřejného sektoru nízká v zemích jako Francie či Itálie. Její případné zvyšování a generování zmíněných úspor je ale také otázkou delšího časového období. Artus tak dochází k jasnému závěru: Pro kratší období zbývá jediná možnost, a tou je vyšší daňová zátěž.

Zdroj: Natixis



Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688