Kazachstán a Írán dávají kryptoprůmyslu zelenou
Ilustrační obrázek | zdroj CoinBank.cz
Kazachstán zvažuje výstavbu jaderné elektrárny
Poté, co proti celému odvětví kryptoprůmyslu zasáhla Čína, začali těžaři hledat nové lokality pro své podnikatelské aktivity. Díky blízkosti trhů a vstřícnému přístupu se do hledáčku dostal také Kazachstán. Tento zvýšený zájem vedl k větší poptávce po elektřině. Země začala pociťovat nedostatek elektřiny loni v létě, kdy příliv čínských těžařů způsobil v průběhu roku 7% deficit dodávek elektřiny. Kritika se za tento stav hned snesla na kryptofarmy. Úřady odhadovaly, že jedna kryptofarma spotřebuje tolik energie jako 24 000 domácností.
Po půl roce tak došlo k vystřízlivění a někteří z těžařů nyní zemi opouštějí, protože jejich hardware je nevyužitý z důvodu nedostatku stabilního zdroje energií. Kazašská vláda proto začala znovu uvažovat nad realizací deset let starého plánu na výstavbu jaderné elektrárny, aby pokryla zvýšenou poptávku způsobenou vzrůstající kryptotěžbou.
Kazachstán je světovým lídrem v těžbě uranové rudy a již více než deset let uvažuje o výstavbě jaderné elektrárny. Kazašská vláda však připustila, že bude trvat nejméně 10 let, než takovou elektrárnu postaví. Na vybudování se nyní domlouvá s ruskou společní Rosatom, která postavila JE v Číně, Indii a Bělorusku. Navíc by jaderná elektrárna mohla pomoci Kazachstánu dosáhnout jeho cílů uhlíkové neutrality do roku 2060.
Kazachstán si udržuje obecně pozitivní postoj ke kryptoprůmyslu, proto přivítal těžaře a podnikl kroky k regulaci sektoru. Nedávno zveřejněné odhady naznačují, že těžba kryptoměn může v příštích pěti letech nalít do její ekonomiky přibližně 1,5 miliardy dolarů, přičemž se očekává více než 300 milionů dolarů jako daňový příjem. Aby mohly být tyto odhady reálné, je zapotřebí, aby Kazachstán vybudoval silnou a stabilní energetickou soustavu.
Írán poskytuje elektřinu těžařům kryptoměn z obnovitelných zdrojů
V trochu jiném postavení je Írán. I tato sekulární země je vstřícná ke kryptoprůmyslu. Na rozdíl od Kazachstánu se však snaží vytvářet pro těžaře podmínky pro čerpání tzv. zelené energie. Nutno však podotknout, že kryptofarmy mohou být provozována za podmínky, že se podvolí regulacím ze strany vlády. Regulované společnosti těžící kryptoměny v Íránu, které fungují v rámci zákona, získávají přístup k energii z obnovitelných zdrojů. Tamní ministerstvo energetiky povolilo elektrárnám, které vyrábí elektřinu z obnovitelných zdrojů, že mohou tuto svou energii dodávat licencovaným těžařům kryptoměn. Jedná se o malé poděkování těžařským společnostem, že na vládní výzvu pozastavily svou těžbu, aby se Írán alespoň částečně vyhnul výpadkům proudu v zimním období.
Írán legalizoval těžbu bitcoinů v roce 2019 a zavedl licenční režim pro subjekty působící v tomto odvětví. Registrovaní těžaři nakupují elektřinu za vyšší, exportní sazby. To však zároveň vede k paradoxu, kdy se mnoho těžařů původem přímo z Íránu vyhýbá povinné registraci. Tímto krokem se snaží obcházet tamní nařízení, protože díky tomu mohou ušetřit za vyšší ceny energií, které by jako registrovaní museli platit. Díky tomu, že pochází přímo z Íránu, mohou naopak využívat pro své podnikání dotované ceny pro domácnosti.
Ale ani tamní podmínky pro kryptoprůmysl nejsou zdaleka tak optimistické, jak by se mohlo zdát. Těžaři se musí vypořádávat s častými výpadky proudu, kdy zastaralá přenosová soustava nedokáže zajistit stabilní dodávky. Zvýšená poptávka domácností po elektřině jak v létě, tak i v zimě vede k pravidelným zákazům těžby po tuto dobu. S jedním takovým dočasným zákazem se museli vypořádat těžaři loni v květnu, když tehdejší prezident Hassan Rúhání oznámil dočasný zákaz těžby kryptoměn kvůli rostoucí poptávce po elektřině a nedostatečné nabídce způsobené mimořádně horkým počasím a suchem. Z nedostatku byly obviňovány i autorizované těžařské podniky. Tamní kryptokomunita kritizovala omezení poté, co odhady naznačovaly, že legální těžaři spotřebují jen asi 300 MW denně, zatímco nelegální kryptofarmy spotřebují až 10krát více elektřiny. Zákaz byl zrušen v září, kdy poptávka po elektřině klesla s chladnějším počasím. Aktuálně v zemi platí další zákaz, kdy legální těžaři mají od státní agentury Tavanir nařízeno, aby své farmy odstavili a pomohli tak předcházet výpadkům proudu, které by mohla způsobit rostoucí poptávka po elektřině s tím, jak nyní v zimě klesá teplota. Nutno dodat, že Tavanir po celý loňský rok aktivně zasahoval proti nelegálním těžebním operacím, což vedlo k uzavření až 6.000 nelegálních kryptofarem.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kazachstán - ekonomika a finance Kazachstánu
- Kazachstán - cestování do Kazachstánu
- Ruské rakety dopadly na území Íránu. Rusko to odmítá, Írán je nejistý - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Dopad sankcí proti Íránu na cenu ropy, čeká se na reakci Íránu
- Írán - ekonomika a finance Íránu
- Ruské rakety dopadly na území Íránu. Rusko to odmítá, Írán je nejistý
- Írán - cestování do Íránu
- Státní tajemník Stašek přijal náměstka zahraničních věcí Kazachstánu, tématem jednání byla relokace českých společností z Ruska do Kazachstánu, či možnosti posílení dodávek ropy z Kazachstánu do Evropy
- Zelená Hora 137, 683 21 Zelená Hora, objekt - Města a obce
- Komu se nelení, tomu se zelení aneb nová emise zelené energie v ČR
- Zelená Hora, část obce v obci Zelená Hora - všechny objekty
- Rada Zelené energie vyhlašuje nové zelené granty
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory