Solana je díky zprávě Bank of America a aktivitě NFT momentálně nejvíce rostoucí kryptoměnou mezi hlavními kryptoměnami
Solana opět na výsluní
Solana (SOL) si za posledních 24 hodinách připsala největší zisky mezi deseti největšími kryptoměnami podle tržní kapitalizace. Během čtvrtečního dopoledne ceny vzrostly o více než 8 % na 152 USD, když se ještě začátkem týdne pohybovala kolem úrovně 130 USD/SOL. Tento pohyb přišel poté, co Bank of America ve své výzkumné zprávě uvedla, že nízké poplatky a vysoká rychlost transakcí ze Solany dělají pro "digitální aktiva Visy ekosystém". Bankovní analytici dokonce zmiňují, že by si mohla uzurpovat současnou pozici Etherea jako lídra mezi blockchainy využívajícími chytré smlouvy. Konkrétně zmiňují, že Solana upřednostňuje škálovatelnost, přičemž její blockchain je relativně méně decentralizovaný a bezpečný. Což ilustruje několik problémů s výkonem sítě od jejího vzniku. Analytik Alkesh Shah k tomu dodává, „že síť byla připravena pro spotřebitelské případy použití, jako jsou mikroplatby a hry“.
Cenové grafy ukazují, že na současných úrovních existuje určitá rezistence, která by v případě jejího prolomení mohla Solanu posunout k úrovni 170 USD. Hodnoty indexu relativní síly (RSI) na úrovni 53 naznačují, že čtvrteční nárůst by mohl mít v následujících dnech další vzestupnou tendenci. RSI je ukazatel cenového grafu, který měří velikost cenových změn, přičemž hodnoty nad 70 naznačují, že je aktivum překoupené a mohlo by být připraveno na korekci.
Vývoj kurzu Solany | zdroj tradingview.com
Podle údajů společnosti CoinGecko se však Solana nadále nachází v širším klesajícím trendu a z maxim z listopadu 2021 na úrovni 260 USD se propadla o téměř 40 %.
Vysoké rychlosti, levné poplatky a NFT
Na rozdíl od jiných blockchainů, jako je Bitcoin, které se spoléhají na složité výpočetní platformy obsluhované těžaři, Solana funguje na mechanismu proof-of-history, který pohání její levný a rychlý blockchain. Síťoví stakeři ověřují transakce tak, že je ověřují na několika síťových jádrech a zohledňují čas, který uplynul mezi dvěma transakcemi. Taková konstrukce pomáhá vytvářet rychlejší síť, která podle vývojářů Solany může dosahovat rychlosti až 65 000 transakcí za sekundu (tps). Technické dokumenty naznačují, že síť by za optimálních podmínek mohla teoreticky dosáhnout rychlosti až 28,4 milionu tps.
Levnější poplatky, které jsou pouze 0,00025 USD za transakci, vedly k masivnímu zájmu maloobchodníků o produkty postavené na síti Solana, zejména o ty, které zahrnují non-fungible token (NFT). Hodnota denní aktivity NFT v síti se v průměru pohybuje kolem 1,8 mil. dolarů (39,6 mil. korun), jak dokládají data analytického nástroje DeFi Llama. Nejvyšší hodnoty dosáhla denní aktivita 6. ledna 2021, když činila 9,2 mil. dolarů (202,4 mil. korun).
Rychlé přijetí
Někteří investoři tvrdí, že rychlé přijetí NFT na Solaně ve srovnání s jinými blockchainy ukazuje, jak nízkonákladová a rychlá síť pomáhá retailovému nástupu. „Je zajímavé, jak se ekosystému NFT na Solaně nyní daří, přestože je postaven s funkcemi, které jsou optimalizovány pro případy použití ve financích (rychlý čas bloku, nízké náklady, rychlá konečnost)“, uvedl ve středu na Twitteru Arthur Cheong, zakladatel společnosti Defiance Capital. Také se vyjádřil, že "Ve skutečnosti si myslím, že většina nárůstu uživatelů v poslední době pochází ze strany NFT namísto DeFi."
Díky rychle rostoucí maloobchodní popularitě blockchain Solany přilákal více vývojářů, kteří se nyní podílejí na tvorbě této sítě. Vytvářejí své vlastní NFT platformy a dropy, jako je například Candy Machine. Díky ní si může tvorbu vyzkoušet mnoho kreativních vývojářů. Jedná se o otevřenou a komunitní akci, podobnou té jako jsou úřední hodiny Metaplexu. Rayn Wilkinson, vedoucí produktového oddělení Blockasset.co k tomu dodává, že „Projekty jako GenesysGo a Shadowy Super Coder NFTs ukazují, jak NFTs na Solaně poskytují klíčové infrastrukturní výhody pro síť, za kterou stojí celý ekosystém“.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory