Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Makroekonomika  |  13.01.2022 10:03:32

Češi v listopadu navýšili své útraty v obchodech nejvýrazněji za více než dvacet let, třeba za oblečení a boty utratili o více než 280 % o rok dříve

Lidé v ČR loni v listopadu navýšili své útraty v obchodech nejvíce za více než dvacet let. Meziročně totiž tržby v maloobchodu vzrostly o 13,2 procenta, což je nejvyšší údaj od října 2001. 

Takový výsledek překonal drtivou většinu expertních odhadů. S dvojciferným růstem se široce počítalo, nikoli ovšem s tím, že bude až tak výrazný. 

Důvodem je zejména pandemická uzávěra ekonomiky listopadu 2020, kdy kulminovala druhá vlna šíření nákazy covidem. Podstatná část maloobchodu se tehdy uzavřela, což ponížilo základnu meziročního srovnání. Zároveň ovšem rekordnímu růstu maloobchodu za posledních dvacet let nahrálo rozpouštění pandemických úspor loni v listopadu, kdy už se lidé v ČR kvůli postupujícímu očkování mnohem méně než o rok dříve obávali dalších uzávěr a zhoršení obecné ekonomické situace. Slábnoucí obava z finanční tísně a propouštění je vedla k výraznějšímu než očekávánému utrácení, stejně jako obava z inflace a zdražování, kvůli níž si řekli, že je lepší utrácet teď hned za nižší ceny než otálet a čelit později cenám vyšším. 

Výdaje za oděvy a obuv narostly loni v listopadu meziročně o více než 280 procent, útraty za výrobky pro domácnost o třetinu, za kosmetiku pak lidé utráceli o zhruba pětinu více. Za sport a kulturu Češi navýšili své výdaje o bezmála padesát procent. 

Projevil se ale také růst cen energií a paliv. Za pohonné hmoty tak utratili meziročně o více než sedm procent víc, a to zejména z důvodu citelného zdražení benzínu a nafty u čerpacích stanic. 

Vyšší útraty jsou tedy nejen odrazem vyššího zájmu a sháňky po zboží a službách, ale také odrazem postupující inflace, tj. vyšších cen zboží i služeb

Každopádně celkově jde o příznivé údaje, které podpoří další zpevňování koruny. Ta vůči euru dnes ještě před oznámením výsledků maloobchodu zpevnila na nejsilnější úroveň od září 2011, vůči dolaru je nejsilnější od loňského června. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informaci na: www.trinitybank.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688