Víkendář: Centrální banky by neměly ignorovat běžné lidi
Po celém světě je patrný růst inflace a jak mezi ekonomy, tak mezi politiky panuje nesoulad v tom, zda jde o krátkodobý či dlouhodobější jev. Na stránkách VoxEU to tvrdí Francesco D'Acunto a Michael Weber. Následně rozebírají argumenty obou stran a poukazují na jednu doposud povětšinou přehlíženou věc.
Weber a jeho kolega připomínají, že když na počátku pandemie došlo k uzavírání ekonomik, projevilo se to jak na útlumu poptávky, tak na nabídkové straně ekonomiky. Spotřebitel v té době zvýšil své úspory, které začal utrácet ve chvíli, kdy se ekonomika opět otevírala. Jenže výrobní kapacity potřebují určitý čas na nový start a rychle rostoucí poptávka se tak setkala s nabídkou, která se jen pomalu zvyšuje. K tomu se v některých zemích přidaly tenze na trhu práce, kdy řada lidí kvůli pandemii odešla do předčasné penze. Jiní zase díky finanční pomoci od vlády získali prostor pro hledání zaměstnání, které by jim více vyhovovalo.
Studie například ukazují, že ženy mívají vyšší inflační očekávání než muži a důvodem je to, že právě ony často nakupují potraviny, které vykazují vyšší cenovou volatilitu. K tomu se potvrzuje, že při tvorbě inflačních očekávání hraje neproporcionální roli zboží, jako je mléko. Je totiž nakupováno často, a i když představuje pouze zlomek celkových výdajů, je vývoji jeho cen věnována velká pozornost. Jde samozřejmě o úplně jiný pohled, než jakého se drží centrální bankéři a který stojí na celém spotřebitelském koši.
Tvorba inflačních očekávání domácnostmi může také zpochybňovat relevanci jádrové inflace, která je očišťována o volatilní ceny potravin a energií. K tomu ekonomové dodávají, že domácnosti také nemusí reagovat stejně na růst cen jako na jejich pokles. Konkrétně mohou dávat větší význam růstu cen a v rámci tvorby očekávání jej nekorigují o následný pokles cen, i když mohou být matematicky stejné. Což je relevantní i pro současnou diskusi o tom, jak by přechodné inflační tlaky formovaly dlouhodobější inflační očekávání spotřebitelů.
Proč se ale tolik zajímat o to, jak si spotřebitel tvoří svá inflační očekávání a jaká je jejich konkrétní výše? Ekonomové poukazují na to, že tato očekávání ovlivňují chování domácností a pokud například čekají vyšší růst cen, mohou zvýšit své současné výdaje. Což v prostředí nabídkových tlaků může samo o sobě vyvolat růst cen, který domácnosti předpovídaly. K tomu se inflační očekávání promítají do jednání o mzdách a mohou roztáčet mzdové spirály.
Podle ekonomů by tedy bylo přínosné, aby centrální banky nekomunikovaly jen s finančními trhy a experty, ale i s běžnými spotřebiteli. V současné době by to znamenalo zejména prezentovat argumenty, podle kterých je vyšší inflace skutečně jen přechodného rázu. Mělo by jít o „jednoduchou, netechnickou komunikaci, které bude průměrný spotřebitel rozumět a věřit jen v případě, že věří centrální bance.“
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Nejbližší banka, banky v ČR
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- SWIFT kódy bank - BIC kód Banky k IBAN číslu účtu
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Pavla Berdár, Delta Green
Co jsou to solid-state baterie a jak mění budoucnost elektromobility?
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku