Víkendář: Centrální banky by neměly ignorovat běžné lidi
Po celém světě je patrný růst inflace a jak mezi ekonomy, tak mezi politiky panuje nesoulad v tom, zda jde o krátkodobý či dlouhodobější jev. Na stránkách VoxEU to tvrdí Francesco D'Acunto a Michael Weber. Následně rozebírají argumenty obou stran a poukazují na jednu doposud povětšinou přehlíženou věc.
Weber a jeho kolega připomínají, že když na počátku pandemie došlo k uzavírání ekonomik, projevilo se to jak na útlumu poptávky, tak na nabídkové straně ekonomiky. Spotřebitel v té době zvýšil své úspory, které začal utrácet ve chvíli, kdy se ekonomika opět otevírala. Jenže výrobní kapacity potřebují určitý čas na nový start a rychle rostoucí poptávka se tak setkala s nabídkou, která se jen pomalu zvyšuje. K tomu se v některých zemích přidaly tenze na trhu práce, kdy řada lidí kvůli pandemii odešla do předčasné penze. Jiní zase díky finanční pomoci od vlády získali prostor pro hledání zaměstnání, které by jim více vyhovovalo.
Studie například ukazují, že ženy mívají vyšší inflační očekávání než muži a důvodem je to, že právě ony často nakupují potraviny, které vykazují vyšší cenovou volatilitu. K tomu se potvrzuje, že při tvorbě inflačních očekávání hraje neproporcionální roli zboží, jako je mléko. Je totiž nakupováno často, a i když představuje pouze zlomek celkových výdajů, je vývoji jeho cen věnována velká pozornost. Jde samozřejmě o úplně jiný pohled, než jakého se drží centrální bankéři a který stojí na celém spotřebitelském koši.
Tvorba inflačních očekávání domácnostmi může také zpochybňovat relevanci jádrové inflace, která je očišťována o volatilní ceny potravin a energií. K tomu ekonomové dodávají, že domácnosti také nemusí reagovat stejně na růst cen jako na jejich pokles. Konkrétně mohou dávat větší význam růstu cen a v rámci tvorby očekávání jej nekorigují o následný pokles cen, i když mohou být matematicky stejné. Což je relevantní i pro současnou diskusi o tom, jak by přechodné inflační tlaky formovaly dlouhodobější inflační očekávání spotřebitelů.
Proč se ale tolik zajímat o to, jak si spotřebitel tvoří svá inflační očekávání a jaká je jejich konkrétní výše? Ekonomové poukazují na to, že tato očekávání ovlivňují chování domácností a pokud například čekají vyšší růst cen, mohou zvýšit své současné výdaje. Což v prostředí nabídkových tlaků může samo o sobě vyvolat růst cen, který domácnosti předpovídaly. K tomu se inflační očekávání promítají do jednání o mzdách a mohou roztáčet mzdové spirály.
Podle ekonomů by tedy bylo přínosné, aby centrální banky nekomunikovaly jen s finančními trhy a experty, ale i s běžnými spotřebiteli. V současné době by to znamenalo zejména prezentovat argumenty, podle kterých je vyšší inflace skutečně jen přechodného rázu. Mělo by jít o „jednoduchou, netechnickou komunikaci, které bude průměrný spotřebitel rozumět a věřit jen v případě, že věří centrální bance.“
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun