Podmínky cestování Belgie-ČR a platná opatření na jejich území s platností od 26.12.2021
Podmínky cestování Belgie-ČR a platná opatření na jejich území
23.12.2021 / 08:01 | Aktualizováno: 23.12.2021 / 13:40
Zahraniční cesty z a do Belgie jsou až na vyjímky povolené. Passenger Locator Form (PLF) je i nadále povinný pro všechny cestující (i očkované), od 1.10. 2021 je zrušen v papírové podobě. Aktuálně je Belgie zařazena v kategorii tmavě červené, ČR od 6. 11. 2021 je v kategorii červené.
V ČR je od 26.11.2021 vyhlášen, na 30 dní, nouzový stav a zároveň byla přijata další epidemiologická opatření.
1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR a NÁVRAT DO ČR
Informace k podmínkám návratu do ČR a informace o uznávání certfikátů z jiných zemí jsou pravidelně aktualizovány na stránkách MV Pravidla vstupu do České republiky
Upozorňujeme, že SRN v pátek 12.11.2021 s účinností od neděle 14.11.2021 zařadila Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí bližší info .
S ohledem na vývoj pandemie ve světě a obavy ze šíření nových mutací koronaviru jsou pravidla pro návrat do České republiky upravena formou průběžně aktualizovaných Ochranných opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR, jejichž výklad přináší MZV ČR pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.
Podmínky provozu veřejných mezinárodních letišť v ČR dle Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví platné od 1.9.2021.
Aktuálně je Belgie v kategorii TMAVĚ ČERVENÉ .
Odběrové centrum na Letišti Václava Havla v Praze
Odběrové centrum na letišti Brusel Zaventem
Seznam dalších odběrových míst v Belgii
Za účelem cestování lze od 1. července 2021 využívat Digitální COVID certifikát EU (Belgie jej osobám očkovaným v Belgii vystavuje od 16. června 2021).
2. TRANZIT
Pro tranzit Belgií se i nadále doporučuje volba pokud možno nejpřímější trasy a potvrzení o tom, že zemí projíždíte pouze za účelem tranzitu.
Výjimka z povinnosti vyplnění PLF: osoby, které cestují jinak než letecky či lodí a jejichž pobyt v Belgii nepřesáhne 48 hodin nebo kteří pobývali méně než 48 hodin mimo Belgii. Při cestě letadlem nebo lodí musí cestující v případě cesty do 48h zaškrtnout adekvátní políčko v PLF formuláři - SMS neobdrží.
Informace k tranzitu přes letiště Brusel Zaventem
Info k tranzitu přes SRN či další země naleznete v Rozcestníku MZV.
3. VSTUP NA ÚZEMÍ BELGIE
Zahraniční cesty z a do Belgie jsou od 19. dubna znovu povolené. Základem pro vyhodnocování míry rizika nákazy slouží evropská cestovatelská mapa, na které je ČR aktuálně označena jako červená. Stav lze průběžně sledovat též prostřednictvím této interaktivní mapy.
Pro všechny cestující (bez ohledu na očkování či "barevné" zařazení země, ze které cestují) stále platí povinnost vyplnit příjezdový formulář PLF před cestou do BE *).
V případě "zelených" a "oranžových" zemí by měl PLF vyhodnotit informace tak, že osoba, neobdrží zpětnou sms zprávu ohledně testu a karantény.
Při cestách do BE platí tyto aktuální podmínky :
NOVĚ: Cestující z Jižní Afriky s okamžitou platností musí dodržet desetidenní karanténu při vstupu do Belgie.
REZIDENTI, včetně držitelů speciálních pobytových karet vydaných belgickým MZV/Protokolem
- návrat ze zelených či oranžových zón/zemí: není nutná karanténa ani test. Pozor: zařazení země se může během vašeho pobytu změnit!
- návrat z červených zón/zemí v rámci EU či Schengenského prostoru, příp. třetích "červených" zemí na "bílém" seznamu
- Osoby, které jsou držiteli evropského digitálního COVID certifikátu, tzn. jsou zcela očkované (=min. 2 týdny po druhé dávce) nebo mají negativní výsledek PCR testu (< 72 hod.) nebo jsou držiteli potvrzení o prodělaném COVIDu již nemusí do karantény.
- Ostatní osoby od 12 let, podstoupí 1. či 2. den po návratu PCR test a až do obdržení výsledku zůstávají v karanténě. Je-li výsledek negativní, karanténa končí. Další PCR test je nutný 7. den. Děti mladší 12 let se testovat nemusí, ale dodržují karanténu dle výsledků rodičů
- návrat z červených zón/zemí mimo EU či Schengenský prostor
- Osoby, které jsou držiteli evropského digitálního COVID certifikátu, tzn. jsou zcela očkované (=min. 2 týdny po druhé dávce) podstoupí PCR test 1. či 2. den po návratu a po obdržení negativního výsledku PCR testu mohou ukončit karanténu. Další PCR test 7. den je nutný. Děti mladší 12 let se testovat nemusí, ale dodržují karanténu dle rodičů.
- Ostatní osoby od 12 let, mají povinnou 10-ti denní karanténu a PCR test 1. a 7. den po návratu do Belgie. Karanténa může být zkrácena a ukončena po obdržení negativního výsledku 2. PCR testu.
Seznam zemí, kterých se toto opatření aktuálně netýká viz info-coronavirus.be/fr/code-couleur-par-pays/
UPOZORNĚNÍ: všichni cestující, kteří bydlí či pobývají v Bruselu a přijíždějí z červené zóny/země (ať již v rámci či mimo EU nebo Schengenský prostor) a nejsou držiteli platného evropského digitálního COVID certifikátu nebo potvrzení o prodělaném COVIDu se musí nechat testovat (PCR) 1. a 7. den po vstupu do země a zůstat v karanténě až do výsledku 2. testu (podstoupeného 7. den).
- návrat ze zón/zemí s velmi vysokým rizikem (s převažující nákazou mutací, např. Delta) :
Povinná 10-ti denní karanténa s PCR testem 1. a 7. den po návratu. Tato povinnost se vztahuje též na osoby plnně očkované, či které mají negativní výsledek PCR testu uskutečněného v zemi pobytu.
NEREZIDENTI - tj. osoby, které v zemi běžně nepobývají
- příjezd ze zelených či oranžových zón/zemí: není nutná karanténa ani test.
- příjezd z červených zón/zemí v EU či Schengenského prostoru, příp. třetích "červených" zemí na "bílém" seznamu
- Osoby, které jsou držiteli evropského digitálního COVID certifikátu, tzn. jsou zcela očkované (=min. 2 týdny po druhé dávce) nebo jsou držiteli potvrzení o prodělaném COVIDu již nemusí do karantény ani po příjezdu podstupovat test.
- Ostatní osoby od 12 let musí mít při vstupu do Belgie negativní výsledek PCR test (ne starší 72h) a podstoupit další PCR test 7. den po příjezdu do země. Karanténa není nutná.
- příjezd z červených zón/zemí mimo EU či Schengenský prostor:
- Osoby, které jsou držiteli evropského digitálního COVID certifikátu, tzn. jsou zcela očkované (=min. 2 týdny po druhé dávce) podstoupí PCR test 1. či 2. den po příjezdu do země a zůstávají v karanténě do negativního výsledku PCR testu. Další PCR test 7. den je nutný.
- Ostatní cestující musí mít při vstupu do Belgie negativní výsledek PCR testu (ne starší 72h) a nastoupí povinnou 10-ti denní karanténu s povinným PCR testem 1. a 7. den po příjezdu do Belgie. Karanténa může být zkrácena a ukončena po obdržení negativního výsledku 2. PCR testu (uskutečněného 7. den).
Přehled zemí, na které se aktuálně tyto podmínky netýkají viz info-coronavirus.be/fr/code-couleur-par-pays/
- Osobám, kteří nejsou občany EU, příp. v EU nemají hlavní rezidenci, je vstup do země povolen pouze z nezbytných důvodů, případně musí být plně očkovány (= min. 2 týdny po druhé dávce) vakcínou uznanou EU a musí podstoupit PCR test mezi 1. a 7. dnem po příjezdu, do obdržení výsledku testu zůstávají v karanténě. Je-li výsledek testu negativní, karanténa končí.
UPOZORNĚNÍ: všichni cestující, kteří bydlí či pobývají v Bruselu a přijíždějí z červené zóny/země (ať již v rámci či mimo EU nebo Schengenský prostor) a nejsou držiteli platného evropského digitálního COVID certifikátu nebo potvrzení o prodělaném COVIDu se musí nechat testovat (PCR) 1. a 7. den po vstupu do země a zůstat v karanténě až do výsledku 2. testu (podstoupeného 7. den).
- příjezd po pobytu v zemích/zóně s velmi vysokým rizikem (s převažující nákazou mutací, např. Delta):
- Platí zákaz vstupu na území Belgie pro osoby, které nejsou belgické národnosti či nejsou belgickými rezidenty a pobývaly v posledních 14 dnech v některé z těchto zón/zemí.
- Výjimka je možná pro nezbytné cesty dopravního personálu a diplomatů. Tyto osoby jsou povinny striktně dodržovat 10-denní karanténu a podstoupit PCR test 1. a 7. Karanténu je možné přerušit pouze z naprosto nezbytných případech.
Pokud je pobyt na území Belgie kratší než podmínky povinné karantény může cestující opustit zemi dle svého cestovního plánu.
Je-li pro odcestování z Belgie a vstup do třetí země nutný test je možné jej získat prostřednictvím belgických laboratořích (nikoliv testovacích center, která spolupracují na federální úrovni), případně přímo na mezinárodním letišti Bruxelles-National (Zaventem) detaily viz testování. Upozornění: lhůta pro obdržení výsledků testů nemůže být zaručena.
Kompletní info ke stávajícím opatřením: https://www.info-coronavirus.be/en/faq/
Pozn. Karanténa a testy jsou v kompetenci belgických místních úřadů (obcí a regionů), proto je vždy třeba ověřit aktuální pravidla v místě bydliště v Belgii.
Doplňující informace ohledně cestovního formuláře, testování a povinnosti karantény v Belgii lze získat od pondělí do neděle mezi 9-17 hod prostřednictvím belgického Ministerstva zdravotnictví na telefonním čísle 0800 14 689 (ze zahraničí +32 78 15 17 71), příp. e-mailem odeslaným na info.coronavirus@health.fgov.be
Doplňující informace k cestování lze v pracovní dny od 9-17 hod získat prostřednictvím info tel linky belgického MZV: +32 (0)2 501 4000 (v AJ, FJ, NL).
*) BLIŽŠÍ INFO k příjezdovému formuláři pro cesty do BE
POZOR: Od 1.10. 2021 je zrušena papírová verze PLF formuláře.
Od 1. srpna 2020 musí každý cestující od věku 16 let, který přijíždí do Belgie, bez ohledu na to, jaký je jeho status, země původu, účel cesty nebo použité dopravní prostředky, nejdříve 48 hodin před příjezdem vyplnit samostatný formulář PLF (Public Health Passenger Locator Form https://travel.info-coronavirus.be/public-health-passenger-locator-form. Pouze děti do 16 let, které cestují s dospělou osobou, mohou být uvedeny na formuláři spolu s dospělým. Ve formuláři uvede cestující podle skutečnosti mimo jiné informace o tom, ve kterém regionu/regionech pobýval 14 dní před příjezdem do Belgie a zároveň informaci o leteckém spoji či jiném způsobu dopravy. Po odeslání elektronického formuláře obdrží cestující e-mailem potvrzení s QR kódem. Cestující je povinen jej předložit dopravci při odjezdu a hraniční kontrole při příjezdu. Od 1.10. je součástí elektronického formuláře také autoevaluační část, kterou je nutno vyplnit. Na základě tohoto dotazníku je (nebo není) zaslána SMS s opatřeními, která je třeba dodržet.
Pokud se informace uvedené ve formuláři změní do 14 dnů od vstupu na území, je nutné to nahlásit, nejlépe vyplněním nového e-PLF na https://travel.info-coronavirus.be/. Pokud jste použili papírovou verzi (před 1/10/2021), musíte zaslat upravenou verzi na adresu PLFBelgium@health.fgov.be.
Výjimka z povinnosti vyplnění PLF: osoby, které cestují jinak než letecky či lodí a jejichž pobyt v Belgii nepřesáhne 48 hodin nebo kteří pobývali méně než 48 hodin mimo Belgii. Při cestě letadlem nebo lodí musí cestující v případě cesty do 48h zaškrtnout adekvátní políčko v PLF formuláři - SMS neobdrží a karanténa není v tomto případě povinná.
Je nutné vyplnit celý formulář čitelně a pravdivě. V případě nevyplnění formuláře může být odmítnut vstup na území a zahájeno trestní řízení.
Dne 26.11.2021 začal v ČR platit nouzový stav, na dobu 30 dní. Zároveň vláda schválila další ochranná opatření na dobu vánoční s výhledem do nového roku 2022.
Od 22. 11. 2021 platí nová omezení maloobchodu a služeb v ČR. Plné znění všech platných Ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR viz zde
Opatření ze dne 26.11.2021 a 4.12. 2021 byla v očekávání rozšíření velmi nakažlivé varianty Omicron doplněna, s platností od 26.12.2021, o další podrobněji viz zde.
Pokutu ve výši 250 EURO udělí belgická policie všem kontrolovaným osobám, které opatření poruší, mnohonásobně vyšší postih je možné udělit osobám, které opatření poruší opakovaně.
Trasování: k 30. září 2020 je spuštěna trasovací mobilní aplikace CoronaAlert: https://coronalert.be/en/
Testování: zaveden nový systém testování
Vzhledem k vyššímu nárůstu počtu nakažených a tím související přetížení ambulancí praktických lékařů zavádí Belgie nový systém testování zdarma, bez absolvování návštěvy praktického lékaře. Stačí vyplnit screeningový dotazník, který je na stránkách masante.belgique.be. Tento dotazník umožní anonymně a prostřednictvím jednoduchých otázek zjistit, zda je nutné podstoupit test či nikoliv. Systém vygeneruje testovací kod, se kterým bude možné absolvovat test v testovacím centru, laboratoři či v lékárně. Testování bude zdarma.
V případě příznaků by se tedy měl pacient okamžitě izolovat po dobu 7 dnů. V případě negativního výsledku může pacient opustit karanténu, jakmile to jeho zdravotní situace dovolí. V případě pozitivního testu je karanténa prodloužena. Karanténa a testy jsou v kompetenci belgických místních úřadů (obcí a regionů), proto je třeba ověřit vždy aktuální pravidla v místě bydliště v Belgii. Specifika platných pravidel pro každý region/jazykové společenství lze nalézt na následujících odkazech:
Valonsko
Vlámsko
Brusel hlavní město
germanofonní společenství
Od 1. dubna 2021 bude platné zákonodárství podporující pokutování a jiných sankcí osob, které se nenechají testovat.
7. DOPRAVA
Stále dochází k častým změnám v dopravě, řada přímých spojů na lince Brusel-Praha (v obou směrech) je rušena.
VLAK: K cestám mezi Belgií a ČR je možné využít mezinárodní jízdenku Českých drah (nejrychlejší spoj +- 11hod).
AUTOBUS: Obvyklá autobusová linka RegioJet a Flixbus z Prahy do Bruselu a od 19. 6. opačným směrem.
LETECKY: Provoz na bruselském letišti Zaventem je v omezené kapacitě obnoven.
Informace k létání z Belgie: https://www.brusselsairport.be/en/passengers/the-impact-of-the-coronavirus/your-travel-options
Brussels Airlines
Czech Airlines
Společnost Ryanair operuje lety mezi Charleroi a Prahou.
*Nabídka spojů a podmínek dopravce se může lišit od výše uvedeného, konzultujte laskavě přímo stránky konkrétního dopravce.
8. DOPORUČENÍ
Důrazně upozorňujeme na to, že v Belgii mohou být v různých částech odlišná restriktivní opatření, která se mohou rychle měnit (například lokální omezení pohybu nebo povinnost nošení roušky v určité zóně). Ve vlastním zájmu proto důrazně doporučujeme zkontrolovat omezení regionů a měst, kam budete cestovat, jelikož nařizování lokálních opatření mají ve své pravomoci. Nedodržení karantény nebo jiných opatření může být pokutováno až do částky 4.000 EUR či odnětím svobody na dobu až šesti měsíců.
V případě onemocnění je třeba telefonicky kontaktovat obvodního lékaře. V případě reálného podezření z nákazy COVID-19 budete testováni. V případě pozitivního testu budou zmapovány a vyhledávány Vaše blízké kontakty za účelem zamezení dalšího šíření infekční nemoci.
Před jakoukoliv cestou doporučujeme kontaktovat zdravotní pojišťovnu a ověřit si, zda všeobecné či sjednané cestovní pojištění pokrývá případné náklady spojené s nečekanou karanténou nebo léčbou COVID-19 a repatriací. Pokud nikoliv, pak doporučujeme sjednání dostačujícího připojištění.
https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/index_cs.htm
9. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE
Informace pro DIPLOMATICKÉ MISE viz podrobně na webu MZV Belgie: https://diplomatie.belgium.be/en/services/protocol/covid-19
Informace MZV BE: https://diplomatie.belgium.be/en
Informace k opatřením, karanténě a cestování: https://www.info-coronavirus.be/en/
Public Health Passenger Locator Form: https://travel.info-coronavirus.be/public-health-passenger-locator-form
WANDA - Institut pro studium tropických nemocí
SCIENSANO - institut zdraví
EPISTAT - Detailní statistiky
https://reopen.europa.eu/cs/map/BEL
Průběžně sledujte aktualizované informace o cestování MZV:
Rozcestník informací k cestování
Registrace v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí)
Situace se neustále mění, proto doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva vnitra ČR, které jsou průběžně aktualizovány.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- ROHLIK FIN.10,0/26 - Dluhopis ROHLIK FIN.10,0/26 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Vyhledání plátců DPH podle jejich identifikačního čísla (IČO)
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Pěstounská péče - dávky a jejich výše
- Mobilní operátoři 2023 - přehled operátorů v ČR a jejich tarifů.
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla
?