Kde budou Spojené státy, Evropa a další vyspělé země v ekonomické aktivitě v roce 2030?
V Kanadě a Itálii možná nemají radost z projekcí OECD, podle kterých by tyto dvě země měly do roku 2030 být na konci růstového žebříčku vyspělých ekonomik. Právě na tento žebříček se dnes podíváme spolu s pár komentáři týkajícími se potenciálu. Mimo jiné tak navážeme na nedávné články, ve kterých jsem se věnoval vývoji v americké a evropské ekonomice v následujících dvou letech.
1. Růst do roku 2030: Zmíněné projekce do roku 2030 shrnuje následující graf. Všimněme si nejdříve, že je pojat jako predikce toho, jak se bude produkt (na hlavu) skutečně vyvíjet, ale základem projekcí je odhad potenicálního růstu. Tedy růstu dosažitelného s ohledem na maximální udržitelné využití kapacit ekonomiky.
Zdroj: Twitter
Ve předu žebříčku nacházíme Turecko, které by v průměru mělo růst o více jak 3 %. Z větší části díky růstu produktivity práce, ale v nemalé míře i většímu časovému využívání práce (na per capita bázi). Ve zmíněné Kanadě, ale i některých dalších zemích včetně nás by se podle projekcí mělo pracovat naopak méně - tento faktor tedy snižuje potenciál pod úroveň, která by byla dána pouze růstem produktivity.
Pokud se zastavíme u nás, tak projektovaná necelá 2 % potenicálního růstu znatelně převyšují průměr eurozóny, který je u 1 %. O zemích jako Rakousko, či Německo nemluvě. Pro Spojené státy pak OECD predikuje potenicální růst vyšší než u eurozóny, ale stále pod 2 %. Roční růst do roku 2030 o 2 % ročně přitom znamená, že ekonomická aktivita bude za 9 let o cca 20 % výše, než nyní. Růst o 3 % implikuje o cca 30 % vyšší aktivitu.
2. Jak se to rýmuje s cyklickým výhledem: Minulý a přeminulý týden jsem tu trochu rozebíral projekce Danske Bank a některých dalších institucí pro ekonomický vývoj v USA a Evropě pro následující dva roky. Výše uvedené jsou čísla na hlavu, ale v případě USA je ta agregátní nebudou moc převyšovat a v případě Evropy bude platit spíše opak. Srovnejme tedy uvedené odhady potenicálu s konsenzuálními projekcemi pro příští rok:
Zdroj: Twitter
Pro USA se tedy v roce 2022 čeká růst kolem 4 % a v roce 2023 kolem 2 %, u eurozóny je to zhruba podobné. Když jsem tato čísla komentoval, psal jsem, že v podstatě implikují postupné přistání na potenicál. Podle toho, jak jej odhaduje OECD, se ale pohybují i v roce 2023 znatelně nad ním. Což mě vede k poslední poznámce:
3. Potenciální nejistota potenicálu: Potenicál patří mezi nemalou množinu ekonomických proměnných, které dávají jako koncept smysl, ale odhad jejich praktické výše je minimálně ošemetný. Mimo jiné proto, že potenicál je ovlivněn i tím, jak to s ekonomikou vypadá aktuálně. Někdy se v této souvislosti hovoří o endogenní nabídce – o tom, že nabídková strana hospodářství je ovlivněna poptávkovou, Pokud je totiž silná poptávka, firmy více investují, tvoří více pracovních míst, což sebou nese více dovedností a zkušeností atd. A naopak. Onen vztah můžeme pozorovat i v následujícícm grafu, z nějž je například u recesí z přelomu tisíciletí a z roku 2008 patrné, jak se trend/potenicál zlomil směrem dolů:
Zdroj: Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory