Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  20.12.2021 14:05:03

Solana – je označována za zabijáka etherea právem? (3. díl)

Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com

Ani Solana není bez problémů

Stejně jako blockchainy jiných kryptoměn, tak i síť Solany naráží na určité problémy, se kterými se od svého vzniku musí potýkat. Již dvakrát Solanu postihnul několikahodinový výpadek. Poprvé se tak stalo v prosinci 2020 a výpadek trval zhruba pět a půl hodiny. Podruhé potkal Solanu výpadek letos v září. Tento výpadek byl mnohem masivnější a trval přes 17 hodin. Po celou dobu nešly provádět žádné transakce a síť Solany tak byla úplně mimo provoz. Jediné informace se tak k uživatelům dostávaly skrze oficiální twitterový účet "Solana support“. Dle těchto tweetů zhroucení solanové sítě způsobil masivní objem transakcí. Ten měl dosáhnout úrovně 400.000 transakcí za sekundu. Tak velký objem transakcí vedl k tomu, že se síť začala dělit do více částí, tím se zahltily paměti některých uzlů a to nakonec způsobilo úplné vypnutí těchto uzlů.

Solana Mainnet Beta encountered a large increase in transaction load which peaked at 400,000 TPS. These transactions flooded the transaction processing queue, and lack of prioritization of network-critical messaging caused the network to start forking.

    — Solana Status (@SolanaStatus) September 14, 2021

Podle zakladatele projektu, Anatolyho Yakovenka, souvisel tak velký nápor transakcí s DeFi protokolem Raydium a jeho úvodní nabídkou tokenů nástrojů pro DeFi a NFT s označením Grape Protocol. Tato prvotní nabídka IDO (Initial Decentralized Exchange Offering) na DeFi zřejmě přilákala tak velký zájem zájemců, že pro své transakce využili činnost botů. Tato vlna transakcí pak smetla síť Solany a vyřadila ji na mnoho hodin z provozu.

Stejně jako při prvním výpadku, pomohl i v případě druhého výpadku jen koordinovaný restart celé blockchainové sítě. K tomu mohlo dojít po stažení nejnovějšího upgradu, který byl určen ověřovatelům mainnet beta sítě. Díky tomu, že validátoři tento upgrade aplikovali, mohla se rychle obnovit funkčnost celé mainnet beta sítě. Tento krok však nezůstal bez odezvy, když odborníci poukázali na to, že takovéto centralizované zásahy do značné míry ubírají na nezávislosti celého blockchainu Solany.

Výpadek sítě se promítnul také do kurzu Solany. Výpadek sítě nastal poté, co byla tato kryptoměna na svém tehdejším vrcholu, když se obchodovala takřka za 225 USD/SOL. Výpadek pak tuto měnu srazil o 100 dolarů níž. Když se však podíváme na vývoj kurzu ve zbytku roku, tak je zřejmé, že na oblíbenosti tato měna neztratila a své zářijové maximum dokonce v listopadu ještě překonala. 

Vývoj kurzu Solany | zdroj CoinBank Trader

Náskok před konkurencí

Solana má díky svému nastavení aktuálně značný náskok před ostatními kryptoměnami. To, že těžba a ověřování transakcí probíhá na základě Proof-of-Stake (PoS) procesů, jednoznačně vede k mnohem menší spotřebě energie. Jedno ověření transakce v síti Solany je tak srovnatelně energeticky náročné, jako necelé dvě vyhledávání na webovém vyhledávači Google. Pro srovnání, jedna transakce na Solaně spotřebuje 0,51 Wh a jedno vyhledávání na Google spotřebuje 0,3 Wh.

Solana se tak v podstatě řadí k zeleným kryptoměnám. To nyní nelze říct ani o dvou nejvýznamnějších kryptoměnách Ethereum a Bitcoin. Na druhou stranu Ethereum již chystá přechod z procesu Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake, ke kterému by mělo dojít na jaře příštího roku. V odvětví kryptoměn je tak čím dál větší tlak na snížení energetické náročnosti a přispění k ekologičtější těžbě. Solana tak svým nastavením má výhodu. O tu však bude nejspíš v čase přicházet tak, jak budou jednotlivé kryptoměny přecházet z PoW na PoS. Solaně v této oblasti však již pár kryptoměn šlape na paty. O to, aby byl provoz kryptoměny energeticky výhodný, se snaží např. Ripple, či Avalanche.

Shrnutí

Solana může být v budoucnu významným konkurentem Etherea. Jestli se tak stane, však ukáže až čas. Aktuálně má nesporné výhody oproti Ethereu. Proti však můžou mluvit dvě skutečnosti. První je zřejmá nižší decentralizovanost Solany oproti Ethereum, což naplno ukázal druhý výpadek solanové sítě. Druhým faktem je, že Ethereum je mnohem více rozšířený a využívaný uživateli. Do hry vstupují také tvůrci těchto dvou kryptoměn, Vitalik Buterin a Anatolij Yakovenko. Ti již nechtějí poslouchat slova o Solaně jako možném zabijáku Etherea a nechali se slyšet, že tyto dvě kryptoměny je nutné chápat jako dva různé produkty, které mohou žít v klidu vedle sebe.


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.

23.12. 10:54  Alternativa (MaSe)
Diskuse je uzavřena

Přečtěte si více o Ethereu



Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

09.12.2024  Martin Stránský ve Studiu C T24 - 5.12. 2024 Martin Stránský (WBTCB)
09.12.2024  Konsoliduje Bitcoin své pozice před růstem k úrovni 200000 dolarů? Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688