Příležitost pro české firmy: Libanon potřebuje pomoc se zpracováním a recyklací odpadů
Příležitost pro české firmy: Libanon potřebuje pomoc se zpracováním a recyklací odpadů
15.12.2021 / 12:33 | Aktualizováno: 15.12.2021 / 12:38
Téma zpracování a recyklace odpadů se v posledním období dostává v Libanonu do popředí nejenom na národní úrovni, ale i mezi mezinárodními donory působícími v Libanonu.
Téma zpracování a recyklace odpadů se v posledním období dostává v Libanonu do popředí nejenom na národní úrovni, ale i mezi mezinárodními donory.
Produkce odpadu v Libanonu v průběhu posledních let výrazně vzrostla především v důsledku urbanizace, přílivu uprchlíků a zvyšujícího se počtu obyvatel. Nakládání s pevným odpadem je zásadní pro ochranu životního prostředí a ochranu lidského zdraví. V poslední době je Libanon svědkem krize v sektoru nakládání s odpady, která má za následek rozmach satelitních skládek a spálenišť po celé zemi, což má negativní dopady na zdraví obyvatel, ekonomiku a životní prostředí.
Libanonci produkují 1,05 kg pevného odpadu na osobu denně. Libanon utrácí 154,5 USD za správu každé tuny pevného odpadu. V průměru Libanon utratí za nakládání s pevným odpadem přibližně 420 milionů USD ročně, zatímco země jako Jordánsko a Tunisko utratí 48 až 54 milionů dolarů ročně.
Náklady na znečištění životního prostředí nelegálním ukládáním odpadů a spalováním odpadu představují přibližně 10 milionů USD ročně a náklady na degradaci životního prostředí v důsledku nesprávného nakládání s pevným odpadem jsou 66,5 milionů USD ročně. Vylepšené postupy nakládání s odpady, jako je recyklace a kompostování, by mohly ušetřit 74 milionů USD ročně. V současné době jde asi 85 procent pevného odpadu na otevřené skládky.
Při nedávné schůzce velvyslance ČR v Libanonu Jiřího Doležela s libanonským ministrem průmyslu Georgem Bouchikianem dne 9. listopadu 2021 bylo toto téma zmíněno několikrát a ministr opakovaně vyslovil požadavek na odbornou pomoc od českých firem a expertů v oblasti technologií zpracování a recyklaci odpadů a případné dodání technologických zařízení.
Zainteresované české firmy se mohou obracet přímo na Velvyslanectví České republiky v Bejrútu, které jejich nabídky dále postoupí příslušným místním úřadům.
Vypracovala: Mgr. Lýdia Skolilová, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Libanonu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory