Na stavbě jaderné elektrárny v Egyptě se budou podílet i Češi
Ilustrační foto Shutterstock
Podle ředitele egyptského Úřadu pro jaderné elektrárny Sami Šabána se o zakázku, kterou česká firma získala, ucházelo celkem 13 společností. Kontrakt zahrnuje nezávislou kontrolu dokumentů a služeb dodaných ruskou stranou a podpůrné aktivity pro egyptský dozor v řadě dalších oblastí (rozvoj lidských zdrojů, rozvoj integrovaného systému řízení regulátora, inspekční plány během výstavby jaderné elektrárny, mezinárodní mise, rozvoj legislativy, hodnocení licenční dokumentace a další činnosti).
Vlastníkem a provozovatelem projektu je egyptský státní Úřad pro jaderné elektrárny a hlavním dodavatelem a nositelem licence pak společnost ROSATOM. Bilaterální dohoda mezi Egyptem a Ruskem předurčila dominantní postavení ruských firem ve všech fázích projektu. EPC kontraktorem se stala společnost Atomstojexport JCS, hlavním projektantem sesterská společnost Atomprojekt JSC a TVEL Fuel Company je zodpovědná za dodávky jaderného paliva. Součástí bilaterální dohody je také částečná lokalizace projektu – stavební připravenost tak mají na starost egyptské firmy, stejně jako výstavbu elektrického vedení. Uvedené příklady však mohou skýtat příležitosti pro české firmy jako významné subdodavatelé projektu, například v případě vodního managementu elektrárny.
Jaderná elektrárna, která vyroste v lokalitě El Dabá na severním pobřeží Egypta u Středozemního moře, se bude skládat ze čtyř bloků s tlakovodním reaktorem třetí generace VVER-1200, každý o výkonu 1,2 GW. Projekt jaderné elektrárny je realizován ve třech hlavních fázích. První etapa, která byla zahájena v prosinci 2017, pokrývá aktivity zaměřené na přípravu výstavby. Druhá etapa, která bude zahájena po získání stavebního povolení (aktuálně se očekává získání povolení na výstavbu prvního reaktoru), zahrnuje stavební proces a veškeré práce spojené s výstavbou, montáží, školením a přípravou na zahájení provozních zkoušek. Poslední etapa zahrnuje zkušební provoz. Projekt je financován částečně prostřednictvím úvěru Ruska v hodnotě 25 miliard USD se splatností 22 let, částečně egyptským státem.
Ludmila Leškovská, ekonomická diplomatka, velvyslanectví ČR v Káhiře
Díky našim firmám o nás ví celý svět
The post NA STAVBĚ JADERNÉ ELEKTRÁRNY V EGYPTĚ SE BUDOU PODÍLET I ČEŠI appeared first on MZV.
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun