Egypt: Projektu jaderné elektrárny Dabaa se zúčastní i česká firma
Projektu jaderné elektrárny Dabaa se zúčastní i česká firma
14.12.2021 / 08:15 | Aktualizováno: 14.12.2021 / 10:37
Již v 70. letech minulého století zahájil Egypt přípravy na výstavbu první jaderné elektrárny. V roce 2007 padlo rozhodnutí o její výstavbě, avšak z důvodu revoluce v roce 2011 byl projekt pozastaven. Po konsolidaci země došlo v roce 2015 ke konečné dohodě mezi Ruskem a Egyptem o vzájemné spolupráci na projektu jaderné elektrárny.
Lokalita El-Dabaa se nachází na severním pobřeží Egypta u Středozemního moře. Vlastníkem a provozovatelem projektu je egyptský státní Úřad pro jaderné elektrárny a hlavním dodavatelem a nositelem licence je na základě bilaterální dohody společnost ROSATOM.
Jaderná elektrárna se bude skládat ze čtyř bloků s tlakovodním reaktorem třetí generace VVER-1200, každý o výkonu 1,2 GW. Projekt jaderné elektrárny El-Dabaa je realizován ve třech hlavních fázích. První etapa, která byla zahájena v prosinci 2017, pokrývá aktivity zaměřené na přípravu výstavby. Druhá etapa, která bude zahájena po získání stavebního povolení (aktuálně se každou chvíli očekává získání povolení na výstavbu prvního reaktoru), zahrnuje stavební proces a veškeré práce spojené s výstavbou, montáží, školením a přípravou na zahájení provozních zkoušek. Poslední etapa zahrnuje zkušební provoz. Projekt je financován částečně prostřednictvím úvěru Ruska v hodnotě 25 miliard USD se splatností 22 let, částečně egyptským státem.
Úspěšný příklad využité příležitosti
Bilaterální dohoda mezi Egyptem a Ruskem předurčila dominantní postavení ruských firem ve všech fázích projektu. EPC kontraktorem se stala společnost Atomstoyexport JCS, hlavním projektantem sesterská společnost Atomprojekt JSC a TVEL Fuel Company je například zodpovědná za dodávky jaderného paliva. Součástí bilaterální dohody je také částečná lokalizace projektu – stavební připravenost tak mají na starost egyptské firmy, stejně jako výstavbu elektrického vedení. Uvedené příklady však mohou skýtat příležitosti pro české firmy jako významní subdodavatelé projektu, například v případě vodního managementu elektrárny.
Jedna z českých firem se do projektu již úspěšně zapojila. Ústav jaderného výzkumu Řež získal v listopadu 2021 zakázku na kontrolní a regulační páce, zahrnující nezávislou kontrolu dokumentů a služeb dodaných ruskou stranou a podpůrné aktivity pro egyptský dozor v řadě dalších oblastí (rozvoj lidských zdrojů, rozvoj integrovaného systému řízení regulátora, inspekční plány během výstavby jaderné elektrárny, mezinárodní mise, rozvoj legislativy, hodnocení licenční dokumentace aj.) jak uvádějí mimo jiné také ve své tiskové zprávě zde https://www.ujv.cz/cs/aktuality/pomuzeme-licencovat-prvni-egyptskou-elektrarnu-el-dabaa-11894. Podle ředitele egyptského Úřadu pro jaderné elektrárny Sami Šabána, se o zakázku ucházelo celkem 13 společností.
Ludmila Leškovská, ekonomická diplomatka, ZÚ Káhira
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory