Při zadávání zakázek myslí Liberecký kraj na ekologii, úsporu peněz i bezstarostné dětství
Vše spočívá v tom, že zadavatel – jímž je Liberecký kraj – nejen nakoupí potřebné zboží, služby a stavební práce, ale současně zohlední související společenské, širší ekonomické a environmentální stránky.
„Za vydané peníze získáme maximální hodnotu tím, že prospějeme společnosti a ekonomice, přičemž zároveň minimalizujeme negativní dopady na životní prostředí,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiku, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Názornou ukázkou odpovědného zadávání je například výstavba nového centrálního depozitáře pro příspěvkové kulturní organizace, který má vzniknout v Českém Dubu. Projektová dokumentace vznikne za pomoci metody, která umožní její dokonalejší zpracování.
„Jde o takzvanou metodu BIM neboli Building Information Modeling. Jejím prostřednictvím vznikne jakési digitální dvojče stavby. Díky tomu se během přípravy projektu podaří eliminovat případné chyby a nedostatky. Projektová dokumentace tak bude přesnější,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „Využití metody BIM umožní lépe a transparentně kontrolovat samotný průběh stavby a minimalizovat dodatečné náklady. Ve výsledku jde o úsporu veřejných peněz.“
Zároveň kraj pořádá pro zájemce o zakázky předběžné tržní konzultace; u chystaných projektů myslí nejen ekonomicky, ale také ekologicky. Plánovaný centrální depozitář tak bude pasivní stavbou se zelenou střechou a fotovoltaickými panely. Zelenou střechu bude mít také připravovaný parkovací dům v areálu sídla krajského úřadu. U obou projektů se počítá se zachycováním dešťové vody, která poslouží k zavlažování. Důležitá je i průhlednost zakázek – v rámci stavby Centra urgentní medicíny kraj požaduje platby díla prostřednictvím transparentního účtu.
Liberecký kraj také pravidelně koncem roku pořádá pro dodavatele setkání nazvané Meet The Buyer, jehož účelem je seznámit potenciální zájemce o veřejné zakázky s jejich plánem pro následující rok. To letošní bude vzhledem k současné komplikované epidemické situaci prostřednictvím videa – na krajském youtubovém kanále se objeví 12. prosince ve 12 hodin.
Při nedávném nákupu stovky notebooků Liberecký kraj požadoval, aby jejich dodavatel i samotné stroje splňovaly takzvaný TCO certifikát. „Notebook je složité zařízení tvořené řadou komponent z různých surovin a materiálů, které pochází z mnoha dílů světa a zpracovávají se v rozličných provozech. TCO certifikát prokazuje, že přístroje i jejich výrobci nemají negativní dopad na životní prostředí a na sociální oblast. To znamená, že například nevyužívají dětskou práci, jsou energeticky úsporné, mají ergonomický design, jsou ekologicky likvidovatelné, a podobně,“ uzavřel Miklík.
Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?