Bojíte se investic do kryptoměn? Vyzkoušejte blockchain ETF (2. část)
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com
Příklady blockchainových ETF
Blockchain ETF mohou zahrnovat známé společnosti, jako je Paypal, nebo IBM, i méně známé startupy, jako je Galaxy Digital. U každého ETF je zapotřebí hledat co nejnižší nákladový poměr, který můžete najít. Můžete jej také porovnat s jinými ETF, například s fondem S&P 500, pomocí srovnávacího nástroje na webu etf.com.
Pro úplnost zde uvádíme tři největší blockchainové ETF podle celkových aktiv:
BLOK (Amplify Transformational Data Sharing ETF).
Největší blockchainový ETF podle celkových aktiv
Nejvýznamnější podíly ve společnostech: PayPal, MicroStrategy, Square
Tříletý výnos: 162.43%
Poměr nákladů: 0,71 %
BLCN (Siren Nasdaq NexGen Economy ETF)
Nejvýznamnější podíly ve společnostech: Coinbase, Accenture, Square
Tříletý výnos: 108.64%
Poměr nákladů: 0,68 %
LEGR (First Trust Index Innovative Transaction & Process ETF)
Nejvýznamnější podíly ve společnostech: NVIDIA, Oracle, Fujitsu
Tříletý výnos: 53.50%
Poměr nákladů: 0,65 %
Z výše uvedeného je zřejmé, že tyto blockchainové ETF nabízí prozatím až výrazně nadprůměrné zhodnocení vložených prostředků. Přesto by potenciální investor neměl podléhat emocím a investici do obdobného produktu by měl vždy pečlivě uvážit.
Měli byste investovat do blockchainových ETF?
Stejně jako byste nikdy neměli investovat do kryptoměn s rizikem nesplnění jiných finančních cílů, měli byste podobně nahlížet i na spekulativní investice do technologie blockchain. Pokud se zajímáte o kryptoměny a technologii blockchain, znáte a přijímáte rizika a máte peníze, které byste rádi investovali, pak vám blockchain ETF mohou poskytnout expozici, aniž byste přímo investovali do kryptoměn. Dalším plus pro investování do blockchainového ETF namísto kryptoměn je z velké části to, že je k dispozici na tradičním starém trhu. Můžete jej vložit do svého investičního portfolia. Mějte však na paměti, že veškeré zisky z takové investice podléhají zdanění z příjmů.
Pokud si troufnete do rizikovější investice, můžete využít fond BITO Bitcoin ETF, který byl nedávno spuštěn. Jedná se o první takovýto fond svého druhu a proto je také stále velmi spekulativní. Při potencionální investici do tohoto fondu tak je namístě zvýšená obezřetnost. Nikdy byste neměli investovat větší částku, než o jakou jste ochotni zároveň přijít. Obecně platí, že investice do krypta, ať již přímé, či nepřímé, by neměly přesahovat 5 % z vašeho celkového portfolia.
Většina odborníků se domnívá, že nejlepší způsob, jak mohou investoři dlouhodobě vytvářet bohatství, je investovat do nízkonákladových indexových fondů. Specializované blockchainové ETF, nebo kryptoměny mohou být zdravou součástí celkového portfolia, pokud nepředstavují více než velmi malou část vašich celkových investic.
Bitcoin a další krypto ETF
Investoři v současné době mohou nakupovat kryptoměny prostřednictvím ETF, které by přímo držely tuto měnu. Takovou možností jsou například investice do soukromých trustů, které kryptoměny drží, jako třeba Grayscale Bitcoin Trust, nebo Osprey Bitcoin Trust. Ale třeba nově vzniklý fond BITO nedrží přímo Bitcoin, nýbrž drží tzv. futures na Bitcoin, což je něco jiného. Fondy, které drží přímo nějaké kryptoměny, jsou však spojeny s dalšími obtížnostmi a složitostmi, které je třeba překonat. Z hlediska investování nedávají moc velký smysl, protože se jedná o drahý způsob, jak získat expozici vůči něčemu, co si můžete koupit přímo na kryptoburze, nebo ve kryptosměnárně. Navíc, pokud je vaším cílem získat expozici, aniž byste si mince sami kupovali a drželi, investice do fondu, který měnu přímo drží, je jen o krok dál a bude stejně volatilitní a riziková jako skutečný nákup mincí, přičemž budete platit i poplatky a provize.
Informace obsažené v tomto článku neslouží jako investiční rady. Jsou jen pro informační účely.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?